Контакт

Спорт

Лампард: Ова е трофеј кој клубот очајнички сака да го освои

Објавено пред

Лондонски Челси вечерва на „Бешикташ парк“ во Истанбул во мечот за Суперкуп трофејот против Ливерпул има можност да стави раце на првиот трофеј во новата сезона, еден од пехарите кои новиот тренер на „сините“ Френк Лампард никогаш не го освоил.

Лампард беше еден од највлијателните играчи на Челси во златната ера на „сините“, но титулата во Суперкупот двапати му се извлече од раце. Првиот пат во 2012 година кога поуспешен беше Атлетико Мадрид со 4-1, а една сезона подоцна Баерн Минхен по изведувањето на пеналите го совлада Челси.

Во неделата Лампард првпат го предводеше својот тим на еден Премиерлигашки меч ( не се прослави, загуби Челси со 4-0 од Манчестер Јунајтед), а вечерва првпат ќе биде тренер на еден европски меч.

„Тоа што играме против Ливерпул ја подигнува летвичката во ова финале многу високо. Може да се изгуби финале, тешки натпревари се тоа, но не смееш да не бидеш доволно подготвен или да немаш желба за победа. Секој играч на теренот мора да биде свесен за важноста на овој дуел за клубот“ вели Лампард.

epa07771601 A handout photo made available by the UEFA of Chelsea manager Frank Lampard during a press conference ahead of the UEFA Super Cup between Liverpool and Chelsea at Besiktas Park stadium on August 13, 2019 in Istanbul, Turkey. Liverpool FC will face Chelsea FC in the UEFA Super Cup match on 14 August 2019. EPA-EFE/UEFA via Getty Images / Gonzalo Arroyo HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Стратегот и покрај сите проблеми во клубот е оптимист и верува во успех.

„Оптимист сум затоа што верувам во своите играчи и знам дека тука во Истанбул сме затоа што сме го заслужиле тоа, никој не ни го подарил. Ако играме максимално, на крајот можеме да славиме. За клуб како што е Челси битно е да дадеме се од себе и да се обидеме да го освоиме трофејот. Свесни сме за важноста на тој трофеј како за клубот, така и за сите нас“ – истакна меначерот на „сините“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Три гола на Меси и бравура со пета на Суарез за триумф на Барса (видео)

Објавено пред

Барселона предводена од феноменалниот Лионел Меси дојде до убедлива победа во Ла Лига против тимот на Мајорка, со што Каталонците повторно се вратија на чело на табелата, заедно со Реал Мадрид.

Публиката на „Ноу Камп“ вечерва имаше можност да ужива во 7 гола, од кои 5 во мрежата на гостите од Мајорка. Мечот заврши со резултат 5-2, на полувреме беше 4-1.

Уште во 7. минута Гризман донесе водство од 1-0, а во 17 минута Меси со првиот од трите гола го зголеми резултатот на 2-0.

Потоа со голот на Будимир гостите намалија на 2-1, по што следуваше нов погосок на Меси за водсто од 3-1.
Во последните моменти од првото полувреме, Луис Суарез го имаше потегот на вечерта, кога атрактивно, со пета успеа да го матира противничкиот голман.

Во второто полувреме повторно Будимир намали на 4-2, а конечниот резултат го постави Меси со својот трет вечерашен погодок.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве се сопна на „Олимпико“, Лацио му направи услуга и на Интер (видео)

Објавено пред

Во последниот денешен меч од 15 коло во Серија А, на „Олимпико“ во Рим Лацио со 3-1 го совлада шампионот Јувентус и му го нанесе првиот пораз во првенството. Со тоа освен што „небесно-сините“ му се доближија на само три бода до Јуве, туку и му направија услуга на Интер кој вчера одигра 0-0 со Рома, а се уште е на лидерската позиција на табелата со 2 бода пред „Старата дама“.

Јувентус одлично го почна мечот. Кристијано Роналдо во 25 минута погоди за 0-1.

Се играше со силно темпо, атипично за италијански фудбал. Кога се чинеше дека Јуве на полувреме ќе замине со минимална предноста, Луис Алберто во 45 минута погоди за 1-1 на полувреме.

Во вториот дел почна изедначено, најдобрата шанса за Јуве ја имаше Дибала во 66 минута, но Аргентинецот се сплетка пред голот на Стракоша.

Во 69 минута италијанскиот шампион остана со 10-мина на теренот. По прегледувањето на ВАР снимката, Квадрадо доби директен црвен картон за стартот со кој спречи контра на Лацио.

Лацио ја користи бројчаната предност, па српскиот интернацоналец во 74 минута ја користи заспаноста на противничката одбрана, се пробива во шеснаесетникот и прецизно бие за 2-1.

Во 79 минута Лацио доби пенал откако Шчесни го фаулираше Кореа во шеснаесетникот. Сепак Полјакот го одбрани ударот на Имобиле од белата точка и го остави својот тим во игра.

Сепак во судиското надополнување, по една брзаа контра Саиседо ги постави конечните 3-1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леванте на Барди од 2:0 до 2:4 со Валенсија (видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Валенсија триумфираа во градското дерби против Леванте во рамки на 16 коло на Ла лига.

Фудбалерите на Леванте, во чии редови значајна улога имаше македонскиот фудбалски репрезентативец, Енис Барди потполно доминираа во првото пилувреме, додека на „лилјаците“ им припадна вториот дел.

Марти Роџер го отвори резултатот во 11 минута на мечот, на асистенција токму на Барди. Истиот играч погоди за 2-0 во 20 минута, од белата точка. Пред крајот на полувремето, токму Роџер стрелаше и во сопствената мрежа за резултат 2-1 на паузата.

Во вториот дел, Валенсија заигра поангажирано, па Гамеиро, со два гола за 3 минути донесе комплетен пресврт.

На тоа се придодаде и црвениот картон на играчот на домашниот тим, Фалкон во 74 минута, по што до крајот на мечот Валенсија со голот на Феран Торес во 88 минута стави точка на возбудливиот меч.

Пред тоа, Гранада на свој терен со 3-0 слваше побада против екипата на Алавес.

Стрелци на головите за домашната екипа беа Фернандес во 48, Солдадо во 58 и Ерера во 77 минута.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

(Видео) Заев: Делото на Свети Климент Охридски нѐ потсетува трпеливо и мудро да се соочуваме со предизвиците

Премиерот Зоран Заев вечерва имаше свое обраќање на духовната академија во чест на празникот Свети Климент Охридски, патрон на Македонската...

Македонија11 час

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија12 часа

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Топ14 часа

МНР: Во несреќата во Србија се повредени 26 патници кои оделе на екскурзија во Копаоник

Во несреќата која што изутринава се случи во Србија, кога се превртел македонски автобус кој превезувал патници на Копаоник, се...

Македонија15 часа

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Економија17 часа

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија19 часа

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ19 часа

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет19 часа

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет19 часа

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија19 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет20 часа

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија20 часа

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија1 ден

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија1 ден

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија1 ден

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија2 дена

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија2 дена

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија2 дена

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија2 дена

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Досие