Контакт

Спорт

Ландстрам со гол во сите четири англиски лиги – Шефилд јунајтед со победа (видео)

Објавено пред

Шефилд јунајтед имаат одличен старт на својата прва премиерлигашка сезона по долга пауза, откако со 1:0 ги победија Кристал палас за по две кола да имаат четири поени.

Човек на одлука беше 25-годишниот поранешен младински репрезентативец на Англија, Џон Ландстрам, кој со голот освен трите важни поени на „блејдс“ влезе во историјата и како првиот фудбалер кој постигнал гол во сите четири англиски лиги.

Ландстрам, кој доаѓа од школата на Евертон, претходно стрелаше за Јеовил таун (четврта лига), Оксфорд јунајтед (трета лига) и Шефилд јунајтед (втора лига и Премиер лига).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вардар водеше до 73. минута, па доживеа катастрофа од Хајдук (видео)

Објавено пред

Лидерот во македонската лига, Вардар со пораз ги стартуваше подготовките за пролетната полусезона, откако во турскиот Белек загуби со 3:1 од хрватскиот клуб Хајдук, иако до 73-тата минута имаше предност од 1:0.

Дарко Мицевски ги донесе „црвено-црните“ во водство уште во 12. минута од мечот, резултат кој беше актуелен до 73-тата минута, кога клубот од Сплит почна со пресвртот и за 13 минути постигна три гола. Леон Крековиќ израмни на 1:1, Тони Теклиќ десет минути подоцна постигна гол за водство, а Крековиќ во 85. минута ги постави конечните 3:1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ го скрши отпорот на Штруф

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ со триумф над Јан Ленард Штруф ја започна одбраната на титулата на првиот грен-слем во сезоната, Австралија опен. Седумкратниот шампион на овој турнир со многу осцилации во играта успеа да го победи 37 играч во светот со 3:1 (7/6, 6/2, 2/6, 6/1).

Јан Ленард Штруф е првиот тенисер уште 2006 година кој успеал да освои сет во првото коло против Ѓоковиќ. Воедно ова беше и првиот сет за него во петтиот меѓусебен дуел со Србинот.

Ѓоковиќ против Штруф ја забележа јубилејната 900 победа во АТП мечевите.

Два часа и 19 минути му беа потребни на Ѓоковиќ за да го скрши отпорот на германскиот тенисер. Нетипично за него тој многу осцилираше во играта. Започна одлично дојде до 5:2 во првиот сет, а потоа му дозволи на Штруф да избори тај-брејк. Првиот сет Ѓоковиќ го доби за 51 минута.

Следуваше сигурен сет на српскиот тенисер. Направи два брејка и го доби вториот сет за 28 минути со 6:2.

Во третиот сет со иста мерка возврати Штруф. Германецот од резултатот 2:2 освои четири гема и за 38 минути го намали резултатот во сетови на 2:1.

Од тој момент Ѓоковиќ го подигна нивото на играта, наметна ритам каков што Штруф не можеша да следи и за само 22 минути го доби четвртиот сет со 6:1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Договорен трансферот на Ериксен

Објавено пред

Кристијан Ериксен наскоро ќе го напушти Тотенхем. Италијанските медиуми тврдат дека договорен е неговиот трансфер во Интер.

Данскиот репрезентативец конечно ќе си ја исполни желбата, ќе замине од Тотенхем шест месеци пред истекот на договорот.

Интер за Ериксен понудиле 18 милиони евра, сума која Тотенхем ќе ја прифатат бидејќи в спротивно тој во јуни ќе замине од Лондон како слободен играч.

„Калчомеркато“ тврди дека тој ги договорил личните услови со новиот клуб. Во Интер очекуваат Данецот в четврток да се појави во клубот, а откако ќе ги мине лекарските прегледи ќе биде претставен како ново засилување.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија2 часа

Дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поевтини 1,5 денар, а цената на бензините ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за...

Македонија4 часа

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Македонија4 часа

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани...

Свет5 часа

Во светот има 2.153 милијардери со богатство поголемо од 4,6 милијарди луѓе

Во светот има 2.153 милијардери со поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе, што претставува 60 проценти од светската популација, се...

Македонија6 часа

(Видео) Заев: Укинувањето на договорот од Преспа е опасност за државата

„Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на договорот...

Македонија7 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Македонија8 часа

Одложено судењето против Елизабета Канческа-Милевска

Поради новото закажано рочиште за ТНТ, се одложи судењето за „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска....

Топ8 часа

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајна незгода во Струмичко

Еден човек загина, а тројца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне кај крстосницата кај Габровските...

Свет8 часа

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“, порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите...

Свет9 часа

Шестмина загинати во поплави во Бразил

Најмалку шест лица загинаа, а едно е пријавено за исчезнато по силните поплави во јужниот дел на Бразил, соопштија властите....

Македонија9 часа

Албанија, Црна Гора, Србија и Северна Македонија со рекорден број затвореници во регионот

Албанија, Црна Гора, Србија и Македонија имаат рекорден број затвореници во регионот. Ова го покажуваат податоците на Евростат, според кои...

Свет10 часа

Берлин: Постигнат договор да се почитува ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје...

Свет20 часа

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет21 час

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Забава22 часа

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се...

Регион1 ден

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет1 ден

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија1 ден

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа1 ден

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија1 ден

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Досие