Контакт

Спорт

Лапорта посрамотен од германските фанови, но Барса инкасираше 3 милиони евра

Објавено пред

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта потврди дека клубот ќе ја смени својата политика на издавање билети за европските натпревари, откако вчера зачудувачки над 30.000 фанови на Ајнтрахт Франкфурт беа на трибините на „Ноу Камп“ и покрај тоа што за гостинските навивачи беа определени 5.000 билети.

dobivaj vesti na viber

Како „сол на рана“, Ајнтрахт победи со 3:2 и ја елиминираше Барселона во четврт-финалето на Лига Европа и Лапорта признав дека бил „посрамотен“ од ситуацијата.

„Се чувствуваме навистина лошо, тоа беше срамотно. Шокиран сум од фотографиите кои се појавија и се чувствувм засрамен. Клубот не е виновен за настаните по кои билетите завршија кај германските фанови, но прифаќаме дека одговорноста е наша. Мерките кои ќе ги преземеме засега се тоа што билетите за европските натпревари нема да може да се пренесуваат на други лица“, вели Лапорта.

Од клубот исто така порачуваат дека и пред мечот блокирале германски ИП адреси за купување на билети, но тоа не беше доволно да се спречи. Од присутните на „Ноу Камп“, околу 38.000 беа носители на сезонски билети, 5.000 билети беа одредени за Франкфурт и 34.400 билети беа продадени на други начини.

Пред само две недели, Барса побара од носителите на сезонски билети кои не можат да бидат на мечевите да ги вратат билетите за да помогнат на клубот на два начини – финансиски преку продажбата и со подобрување на атмосферата на „Ноу Камп“. Минатата недела пак, билетите за мечот со Франкфурт се продаваа од 150 до 300 евра, а потпретседателката на клубот, Елена Форт потврди дека клубот заработил 3 милиони евра од продажбата иако тоа носело „горчлив вкус“ во устата.

Како се случи германска инвазија на трибините на „Камп Ноу“?©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ сигурен во Париз, продолжува одбраната на круната

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ повторно имаше релативно лесна победа во три сета, совладувајќи го Словенецот Аљаж Бедене со 6:3/6:3/6:2 за пласман во осминафиналето на Ролан Гарос, каде што е актуелен носител на титулата.

dobivaj vesti na viber

Со победата по час и 48 минути игра, светскиот рекет број 1 продолжи со импресивната игра на земја по неубедливите подготовки за Франција опен, откако во првите три меча на црвената земја, не загуби ниту еден сет.

Следен за Ѓоковиќ е Аргентинецот Диего Шварцман, кој му оддржа вистинска лекција за игра на земја на Григор Димитров, победувајќи го бугарскиот тенисер со 6:3/6:1/6:2.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фердинанд и Тери во грда „преписка“ на Твитер

Објавено пред

Поранешните соиграчи од англиската репрезентација и легенди на своите клубови, Рио Фердинанд и Џон Тери имаа грда „преписка“ на Твитер откако Фердинанд го избра Тери меѓу петте најдобри дефанзивци во Премиерлигата.

dobivaj vesti na viber

Поранешната ѕвезда на Манчестер јунајтед, Фердинанд во разговор со Виргил ван Дајк од Ливерпул пред финалето на ЛШ зборуваше за најдобрите дефанзивци во историјата на англиската лига се постави себе на првото место пред Немања Матиќ, Ван Дајк и Јап Стам, додека го остави Тери на петтото место. Ван Дајк беше поскромен – го постави Фердинанд на првото место, по што следуваа Винсен Компани, Стам, Тери и Сами Хипија.

Тери не беше задоволен од листата на Фердинанд, одговарајќи преку Инстаграм со дел од статистиката од неговата кариера и најголемите успеси со порака: „Мислењата се добри, но статистиката не лаже“.

Фердинанд одговори на Твитер.

„Џон Тери, моментот кога некој треба да ги покажува своите рекорди и статистика е вистинско време да се погледне на кршливото его. Среќен си што имаше место во топ 5 по расизмот со мојот брат“, одговори  Фердинанд.

Тери беше обвинет дека користел расистички изрази кон братот на Фердинанд, Антон на мечот помеѓу Квинс Парк Ренџерс и Челси во октомври 2011, за што доби суспензија од четири меча и казна од 220.000 фунти. Но, тој подоцна беше ослободен на суд од обвиненијата и постојано демантираше дека го навредувал Фердинанд.

„Кршливо его е да се поставиш на прво место, Рио.Благодарам што ме стави во топ  5“, одговори Тери.

Прикажи повеќе...

Спорт

Керол во кревет со друга жена две недели пред својата свадба

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Ливерпул и англиски репрезентативец Енди Керол се најде на насловните страници на британските таблоиди откако на социјалните мрежи беше споделена фотографија на која тој е во кревет со русокоса девојка само две недели пред неговата свадба со ѕвездата од реалните ТВ шоуа, Били Маклоу.

dobivaj vesti na viber

Според „Сан“, Керол бил во Дубаи, каде што се забавувал добро и откако се онеесвестил во алкохолизирана состојба, кога бил фотографиран од менаџерката на локален бар, Тејлор Џен Вилки во неговата хотелска соба.

„Се работеше за афтерпарти. Сите отидовмево неговиот хотел. Бевме јас, една пријателка и Енди. Немаше секс, само цела вечер соалкохол. Сите бевме пијани, а фотографијата е шега“, изјави Вилки за „Сан“.

33-годишниот Керол, кој на крајот на сезоната беше ослободен од второлигашот Вест Бромвич Албион, има осумгодишна врска со Маклоу.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија3 минути

(Видео) Ковачевски: Инвестирани над една милијарда евра во изградба на патната инфраструктура

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министрите за транспорт и врски и за локална самоуправа, Благој Бочварски и Горан Милевски, како...

Европа48 минути

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија3 часа

Од денес повторно отворена македонската амбасада во Киев

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина ја отвори Амбасадата на Република Северна Македонија во...

Македонија4 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет4 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија5 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија6 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион6 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет7 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија7 часа

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија8 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет9 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет9 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет21 час

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија23 часа

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт24 часа

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија1 ден

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија1 ден

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија1 ден

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ1 ден

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...