Контакт

Спорт

Лапорта: Суперлигата е апсолутно потребна!

Објавено пред

По два дена од пропаѓањето на идејата за фудбалска Суперлига, конечно стигна и реакција од ФК Барселона.

Се огласи претседателот на каталонскиот клуб, Жоан Лапорта, кој го прикажа своето видување на ситуацијата.

„Суперлигата е апсолутно потребна за големите клубови да го изразат својот став за распределбата на добивките. Ги поддржуваме националните лици и ќе го продолжиме дијалогот со УЕФА. Големите клубови најмногу придонесуваат, па затоа толку треба да добијат и за возврат“, изјави Лапорта за TV3.

Потоа продолжи со поддршката на идејата, иако 9 од 12 клуба се откажаа, а речиси и целиот свет застана против оваа идеја.

„Ние настапуваме трезвено и мудро. Суперлигата е апсолутно и повеќе од потребна, но нејзините членови на крајот ќе го имаат последниот збор. Суперлигата мора да биде атрактивно натпреварување засновано на спортските заслуги. Отворено сме за дијалог со УЕФА, мислам дека ќе се разбереме, потребни ни се повеќе ресурси за да направиме шоу. Некои клубови беа изложени на притисоци, но предлогот да се приклучат на Суперлигата сѐ уште постои, а со самото тоа проектот и понатаму живее. Инвестициите во него се многу важни, а платите огромни и сето тоа треба да се земе предвид“, рече Лапорта.

Спорт

Менаџерот им го понудил Вајналдум на Баерн

Објавено пред

Барселона нема да го добие Жоржињо Вајналдум од Ливерпул. Холанѓанецот, по завршувањето на сезоната ќе биде слободен играч, долго време се поврзува со трансфер во Барселона, меѓутоа неговиот менаџер им го понудил на Баерн Минхен.

Јасно е дека Барселона, за да ги исполни финансиските барања на Вајналдум, ќе мора да се натпреварува со клубови кои немаат финансиски проблеми.

Гостувајќи во подкастот на Спорт1, менаџерот Хемфри Нијман, рекол дека неговиот клиент нема да остане во Ливерпул и во исто време испратил порака во Минхен.

„Вајналдум наскоро ќе биде слободен играч што ги остава отворени опции за неговата кариера. Баерн е одличен клуб, ако се заинтересирани треба да разговараат со нас“, порачал Нијман.

Прикажи повеќе...

Спорт

Што навистина Лукаку мисли за Ибрахимовиќ?

Објавено пред

Несогласувањата помеѓу некогашните соиграчи од Манчестер јунајтед, Ромелу Лукаку и Златан Ибрахимовиќ, речиси секојдневно се тема во италијанските медиуми.

Пред два месеци, во текот на градското дерби, малку фалеше Лукаку и Ибрахимовиќ физички да се пресеметаат. Потоа се препукуваа преку социјалните мрежи.

„Губевме 1:0, јас бев лут бидејќи промашив добра шанса. Неговите зборови ме погодија. Не се гордеам со мојата реакција, но не дозволувам никој да ме навредува. Скромен сум, победник и до смрт ќе се борам за своите соиграчи“, рекол Лукаку.

Потоа, Белгиецот открил што навистина мисли за Ибрахимовиќ.

„Тој е одличен фудбалер, победувал секаде каде што играл, постигнал повеќе од 500 голови. Имавме добра однос додека бевме во Манчестер јунајтед. Мислам дека играчи како него му се потребни на италијанскиот фудбал. Тој сака да победи за себе, јас за Интер, Роналдо за Јувентус. Сега е тука и Мурињо. Тоа се добри работи за италијанскиот фудбал“, заклучил Белгиецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Скандалозно, физички не можеме да го издржиме ова“

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер, не задоволен од начинот на кој Премиер лигата го реши проблемот со одложениот натпревар против Ливерпул. Солскјер не е задоволен од терминот во кој е закажан натпреварот.

Манчестер јунајтед ќе го пречека Ливерпул на 13.мај. Ова значи дека пред финалето во Лига Европа, фудбалерите на Манчестер јунајтед ќе одиграат пет натпревари во две недели.

Манчестер јунајтед, во недела на 9.мај ќе гостува кај Астон Вила, два дена подоцна ќе го пречека Лестер, на 13.мај им е закажан натпреварот со Ливерпул, на 18.мај на „Олд Трафорд“ ќе пристигне Фулам, а во последното коло на 23.мај „црвените ѓаволи“ ќе гостуваат кај Вулверхемптон.

„Ова е скандалозно. Распоредот го прават луѓе кои никогаш не играле фудбал на врвно ниво. За играчите физички ова е невозможно. Сите ќе ни бидат потребни за тие натпревари, мораме да бидеме подготвени“, рекол Солскјер за „БТ спорт“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија2 часа

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија5 часа

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет5 часа

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион5 часа

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија6 часа

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион6 часа

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет6 часа

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија22 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија1 ден

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија1 ден

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа1 ден

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион1 ден

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет1 ден

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет1 ден

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет1 ден

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет1 ден

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија2 дена

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Досие