Контакт

Спорт

Лаутаро Мартинез: Уживам во Интер, Конте ме препороди!

Објавено пред

Интер игра одлична сезона во Серија А. Екипата на Антонио Конте е прв предизвикувач на Јувентус, а најзаслужни за одличната форма се напаѓачите Ромелу Лукаку и Лаутаро Мартинез (22). Заедно постигнаа 33 гола со 6 асистенции.

Токму поради тоа, аргентинскиот фудбалер е мета на Барселона која во него гледа наследник на Луис Суарез.

„Многу сум среќен овде во Интер. Луѓето ме сакаат. Барса ме следи? Тоа значи дека правам добра работа и морам да продолжам по тој пат, тоа е она за што размислувам пред да одам на спиење“ – вели Мартинез.

Минатата сезона беше во сенка на Мауро Икарди, па годинава доживеа трансформација од замена во главен напаѓач.

„За една година многу работи се променија во Интер. Стигна нов тренер, Антонио Конте кој ги подготвува натпреварите на посебен начин. Од првиот ден многу ни помага. Ги увери играчите секогаш да даваат максимум. Тоа сега се гледа по резултатите. Како играч напредував со Конте и уживам сезонава. Ромелу многу ми помага, и на терен и надвор од него“ – вели Лаутаро.

Спорт

Баварците пиеле виски пред да го „размонтираат“ Челси

Објавено пред

Фудбалерите на германскиот шампион, Баерн Минхен се чини пронајдоа нова формула за успех. Баварците синоќа на „Стемфорд Бриџ“ во Лондон го згазија Челси со 0-3, а претходната вечер, наводно, уживале пиејќи виски.

Левандовски, Милер, Габри и дружината ден пред првиот осминафинален дуел од ЛШ се опуштале со лондонски виски. Ги издаде познатиот пејач, Џон Бон Џови.

„Си ја гледав својата работа во барот, а потоа се појави комплетната екипа. Беше тоа завчера вечерта. Момците од Баерн пиеја виски и добро се забавуваа, а потоа излегоа на терен и го разбија Челси. Ќе ги втурнам во неволја со ова, ха, ха“ – изјавил пејачот.

Изјавата на 57-годишниот рокер доаѓа ден по убедливиот триумф на Баварците кои пред реваншот во Минхен „со една нога“ веќе се во четвртфинале од ЛШ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зиелински: Наполи мора повеќе да ризикува

Објавено пред

Фудбалерите на Наполи по синоќешното реми (1-1) против фаворизираната Барселона не се задоволни од крајниот исход, Сметаат дека можеа да стигнат до триумф.

Играчот од средниот ред на Наполи, Пјотр Зиелински вели дека ништо не е готово. Смета дека неговиот тим мора повеќе да ризикува ако сака да извлече позитивен резултат во Шпанија.

„Мислам дека можевме и моравме многу повеќе, но се на се игравме добро. И понатаму имаме шанса во Барселона, но само ако ја играме нашата игра. Барса долго време немаше шут во рамки на голот и поради тоа е многу лошо што примивме гол.
Тие се сјајна екипа, но ние не смееме да им помагаме. Ништо не е готово, мора повеќе да ризикуваме за да добиеме нешто за возврат“ – вели Зиелински.

Реваншот меѓу Барса и Наполи е за две недели на „Ноу Камп“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Марија Шарапова оди во пензија

Објавено пред

Некогаш најдобрата тенисерка во светот Марија Шарапова (33) поради проблеми со повредите ќе стави крај на кариерата, објави „Њујорк Тајмс“.

Шарапова долго време се обидуваше да се врати во вистинската форма по суспензијата која ја доби поради допингот на Авастралија опен во 2016 година, но не успеа да се избори со повредите.

Во кариерата руската тенисерка освоила 36 титули, пет од нив се од грен-слем турнирите. Една е од ретките која во кариерата победила на сите гренд-слем турнири (Австралија опен (2006), Ролан Гарос (2008), Вимблдон (2004), Ју-Ес опен (2012, 2014). Има освоено и сребрен медал на Олимписките игри во Лондон во 2012 година.

Од турнирите во кариерата заработила повеќе од 40 милиони долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Спасовски: Нема потреба од паника, сè е под контрола

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, на прес-конференција изјави дека нема потреба од паника во јавноста поради појавата на првиот случај...

Македонија1 час

(Видео) Прв случај на коронавирус во земјата

Потврден првиот случај на коронавирус во земјата. Се работи за жена, родена 1970 година, од Скопје. Како што изјави министерот...

Економија5 часа

Бебе имало дивиденда над 1 милион денари во 2018 година, а скопјанка пријавила приход од 17 милиони евра

Скопјанка со годишен бруто-приход од 17, 1 милион евра е најбогатата Македонка. Таа во 2018 година пријавила во УЈП годишен...

Свет5 часа

(Видео) Бебе кое има само 17 дена излечено од коронавирус

17-дневно бебе од Вухан, на кое му беше дијагностицирана инфекција со коронавирус КОВИД-19 веднаш по неговото раѓање, заздравило без лекување...

Македонија6 часа

(Видео) Обвинетите за организација на крвавиот четврток во судот рекоа дека ќе докажат оти не се виновни

Заврши главната расправа за организација на насилствата на 27 април. За случајот обвинети се поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, поранешните...

Регион6 часа

Во Грција потврден прв случај на коронавирус

Прв случај на новиот коронавирус е потврден денеска во Солун, во соседна Грција, соопшти грчкото Министерство за здравство. Станува збор...

Регион7 часа

Близнаци заразени со коронавирус во Хрватска

Двајцата заразени од коронавирус во Хрватска се близнаци. Како што пишуваат хрватските медиуми, затворена е фирмата каде што работел едниот...

Европа7 часа

Во Италија заразени пет деца, во Австрија почина италијанска туристка

Петмина малолетници се заразени со коронавирус во Италија. Четворица од нив се во Ломбардија, а еден случај е забележан во...

Забава8 часа

НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13

Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во вселената?...

Економија9 часа

Најбогатите во светот за само еден ден изгубија 120 милијарди евра

Најбогатите 500 луѓе во светот во понеделникот изгубија 139 милијарди долари, или над 120 милијарди евра на берзите, што ги...

Македонија9 часа

Од денеска до 11 март граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список

Од денеска до 11 март на полноќ граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список преку апликацијата на веб-страницата...

Македонија10 часа

Патничката од Милано нема коронавирус, покажаа анализите

Резултатите на пациентката која синоќа беше тестирана на коронавирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни, соопшти Министерството за здравство,...

Спорт20 часа

За три месеци ќе се знае дали ќе има Олимпијада во Токио

Членот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ), Дик Паунд предупредува дека наскоро ќе мора да се донесе одлука за откажување на...

Македонија22 часа

Продолжен притворот за Емил Јакимовски, пресуда на 6 март

Нови 30 дена притвор му биле определени на Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар и член на ВМРО-ДПМНЕ, обвинет...

Македонија22 часа

Мицкоски побара да се поведе истрага за Заев: „Слушнавме како ја егзекутира правдата“

„Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ“. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го...

Македонија1 ден

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија1 ден

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија1 ден

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион1 ден

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија1 ден

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Досие