Контакт

Спорт

ЛЕ: Дрита го елиминираше Силекс, Милан и Волфсбург рутински

Објавено пред

Шкендија останува единствениот македонски претставник во европските натпреварување, откако Силекс со 0:2 загуби од косовскиот клуб Дрита и беше елиминиран во второто квалификациско коло. Фаворизираните Милан и Волфсбург пак немаа проблеми со помалку реномирани противници.

Фидан Гербеши во 48. минута од пенал ги донесе Дрита во водство, а откако Силекс останаа со 10 играчи по црвениот картон на Грозданоски во 78. минута, Ардијан Лимани ги постави конечните 0:2.

Милан стигна до 2:0 победа во Ирска против Шамрок Роверс со головите на Златан Ибрахимовиќ и Хакан Чалханоглу, додека Волфсбург со 4:0 доминираше на гостувањето кај албанскиот Кукеши.

Партизан од Белград пак, се намачи за во продолженијата со 1:0 да го совлада молдавскиот Сфинтул Георге, додека балканското дерби меѓу Олимпија Љубљана и Зрињски Мостар исто така се решаваше во продолженија, за Зрињски да победи со 3:2.

ЛИГА ЕВРОПА, 2.КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО

КуПС Куопио (Фин) – Слован Братислава (Свк) 0:0, 1:1 по продолженија, 4:3 пен.

Флора (Ест) – КР Рејкјавик (Исл) 2:1

Олимпија Љубљана (Сло) – Зрињски Мостар (БиХ) 2:2, 2:3 по продолженија

Конахс Квеј (Вел) – Динамо Тбилиси (Гру) 0:1

ЦСКА Софија (Буг) – БАТЕ Борисов (Блр) 2:0

Ѓургарден (Шве) – Европа (Гиб) 2:1

Хибернијанс (Мал) – МОЛ Фехервар (Унг) 0:1

Лаци (Алб) – Хапоел Бер Шева (Изр) 1:2

Локомотив Тбилиси (Гру) – Динамо Москва (Рус) 2:1

Макаби Хаифа (Изр) – Алмати (Каз) 2:1

ОФИ Крит (Грц) – Аполон (Кип) 0:1

Сфинтул Георге (Мол) – Партизан (Срб) 0:0, 0:1 по продолженија

Интер Ескалдес (Анд) – Дандалк (Ирс) 0:1

Арис (Грц) – Колос Коваливка (Укр) 1:2

Кукеши (Алб) – Волфсбург (Гер) 0:4

Шамрок Роверс  (Ирс) – Милан (Ита) 0:2

Силекс (Мкд) – Дрита (Кос) 0:2

Стандард Лиеж (Бел) – Бала Таун (Вел) 2:0

Пјонст (Пол) – Хартберг (Авт) 3:2

Борац Бања Лука (БиХ) – Рио Аве (Пор) 0:2

Мура (Сло) – Архус (Дан) 3:0

Викинг (Нор) – Абердин (Шко) 0:2

Линфилд (СИр) – Флоријана (Мал) 0:1

Осијек (Хрв) – Базел (Шва) 1:2

Сервет (Шва) – Ремс (Фра) 0:1

Коларејн (Ирс) – Мадервел (Шко) 2:2, 0:3 пен.

Дунајска Стреда (Свк) – Јаблонец (Чеш) 3:3, 5:3 по продолженија

Хонвед (Унг) – Малме (Шве) 0:2

Бачка Топола (Срб) – Стеауа (Ром) 4:4, 6:6 по продолженија, 4:5 пен.

ШАМРОК – МИЛАН©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шевченко: Европската Суперлига би го убила фудбалот!

Објавено пред

Легендарниот украински фудбалер, Андреј Шевченко е голем противник за Европска Суперлига во која би играле само најдобрите клубови во Европа.

Шевченко кој е селектор на Украина смета дека лигата на европските гиганти би и наштетила на неговата земја, но генерално и на целиот источен блок.

„Идејата за Европска Суперлига би го убила фудбалот кој денес го имаме. Државите како Украина би пателе и само елитните клубови би имале корист. Мораме да се фокусираме на развојот на сите“ напиша Шева на Твитер.

Шевченко во кариерата најголемата трага ја остави во Милан, за „росонерите“ постигна дури 175 гола. Во кариерата играше и за Динамо Киев, а со фудбалот заврши во Челси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Голот на Модриќ прогласен за најубав во 1. коло во ЛШ

Објавено пред

Хрватскиот фудбалер од Реал Мадрид, Лука Модриќ го постигна најубавиот гол во 1. коло од групната фаза во ЛШ. Модриќ погоди од 20 метри во аголот на голот на Шахтјор во мечот што „Кралевите“ го загубија со 3-2 на домашен терен.

Хрватскиот ас зад себе ги остави Рамирес од Краснодар, Папу Гомез од Аталанта и Толисо од Баерн Минхен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Таткото на Лука Јовиќ: Ако отворам уста, многумина ќе одат во затвор!

Објавено пред

Милан Јовиќ, таткото на фудбалерот на Реал Мадрид, Лука Јовиќ (22) се огласи по повод заканите дека неговиот син би можел да заврши во затвор.

Лука во март годинава имаше обврска по доаѓањето во Белград 15 дена да биде во самоизолација, но тој тоа не го испочитува. Поради тоа е покренато обвинение, а Обвинителството му предочило можност на фудбалерот да биде одложено кривичното гонење, а тој за хуманитарни цели да уплари 5 милиони динари. Јовиќ тоа не го прифатил. Потоа казната била намалена, па износот кој требало да го даде бил 3.5 милиони динари. И тоа го одбил.

Како што соопштуваат од Обвинителството, сега на Јовиќ му се заканува казна затвор од 6 месеци.

По тој повод неговиот татко со остра изјава:

„Нема да давам изјави, затоа што ако јас отворам уста, тогаш многумина ќе се најдат таму каде што би сакале да се најде Лука, во затвор“ вели Милан Јовиќ.

Инаку, Лука Јовиќ во Реал годишно заработува по 4.5 милиони, ама не динари, туку евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Регион2 часа

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Македонија3 часа

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување напред

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет3 часа

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија4 часа

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Македонија4 часа

Ноќва почнува зимското сметање на времето

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва почнува зимското сметање на времето, со што времето во 3...

Македонија17 часа

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Македонија17 часа

518 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на...

Регион18 часа

Бугарскиот премиер во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација по контактот со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој беше позитивен на...

Македонија18 часа

(Видео) Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач, потпишаа меморандум...

Македонија19 часа

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете...

Македонија19 часа

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи одлуката

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу...

Топ20 часа

Тепачка со ножеви и пиштоли меѓу две семејства во Кондово, двајца завршиле во болница

Две лица се повредени во тепачка меѓу две семејства во Кондово, во која биле употребени нож и пиштол. Како што...

Македонија1 ден

Свадба со 200 гости во Арачиново, полицијата најави пријави

Државниот пазарен инспекторат и полицијата растурија свадба во Арачиново со 200 гости и најавија кривични пријави за непочитување на мерките...

Регион1 ден

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на...

Македонија1 ден

(Видео) Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија,...

Свет1 ден

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани...

Македонија1 ден

Казнети рекордни 557 возачи за еден ден во Скопје

Полицијата вчера казнила рекордни 557 возачи во Скопје, од кои 93 за пречекорена брзина. Министерството за внатрешни работи во текот...

Свет1 ден

(Видео) Последна дебата пред изборите: Трамп вети вакцина до крајот на годинава, Бајден апелира да се носат маски

Доналд Трамп и Џо Бајден разменија сериозни обвинувања на последната дебата пред претседателските изборите во САД што се одржа во...

Македонија1 ден

Владата именува нови директори на јавни претпријатија и државни агенции

Владата на седница донесе одлука за именување директори, в.д. директори и членови на Управни одбори на повеќе јавни претпријатија и...

Досие