Контакт

Спорт

ЛЕ: Јунајтед повторно како голема нула, Волфсбергер не дозволи победа на Рома (видео)

Објавено пред

Манчестер јунајтед повторно ги исфрустрира своите фанови со еден натпревар, откако одигра реми без голови на гости кај АЗ Алкмар во Холандија, што беше доволно да се вратат на првото место во групата Л пред мечот со Партизан.

Статистиката за клубот на Оле Гунар Солскјер е безмилосна – првпат во историјата Манчестер јунајтед не успеа да упати удар во рамките на голот во ова европско натпреварување, и сега „ѓаволите“ немаат победа на гости во последните 10 меча.

Рома имаше водство, но одигра само 1:1 на гости кај австриската сензација Волфсбергер, Вулверхемптон во финишот на мечот славеше на тешкото гостување кај Бешикташ, додека бугарскиот шампион Лудогорец стигна до импресивна победа на гости кај Ференцварош за да се искачи на првото место во групата Х со две победи во два меча.

Најнеизвесно, засега, е во групата Г, каде што Феенорд со 2:0 го победи Порто, а Јанг Бојс во последните секунди од мечот „украде“ 2:1 победа над Ренџерс, по што сега сите четири тима имаат по 3 поени (еден пораз и една победа).

ЛИГА ЕВРОПА, 2.КОЛО

ГРУПА Г

Феенорд – Порто 2:0

Јанг бојс – Глазгов Ренџерс 2:1

Табела: 1.Феенорд 3, 2.Јанг бојс 3, 3. Ренџерс 3,  4.Порто 3

ГРУПА Х

ЦСКА Москва – Еспањол 0:1

Ференцварош – Лудогорец 0:3

Табела: 1.Лудогорец 6, 2.Еспањол 4, 3.Ференцварош 1, 4.ЦСКА Москва 0

ГРУПА И

Олександрија – Гент  1:1

Сент Етјен – Волфсбург 1:1

Табела: 1.Волфсбург 4, 2.Гент 4, 3.Сент Етјен 1, 4.Олександрија 1

ГРУПА Ј

Башакшехир – Борусија Менхенгладбах 1:1

Волфсбергер – Рома 1:1

Табела: 1.Волфсбергер 4, 2.Рома 4, 3.Борусија М 1, 4.Башакшехир 1

ГРУПА К

Бешикташ – Вулверхемптон 0:1

Брага – Слован Братислава 2:2

Табела:  1.Слован Б. 4, 2.Брага 4, 3.Вулверхемптон 3, 4.Бешикташ 0

ГРУПА Л

Астана – Партизан 1:2

АЗ Алкмар – Манчестер јунајтед 0:0

Табела: 1.Манчестер јунајтед 4, 2.Партизан 4, 3.Алкмар 2, 4.Астана 0©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пинтуро прв скијач со победи во шест различни дисциплини!

Објавено пред

Французинот Алексис Пинтуро го совлада својот норвешки ривал Хенрик Кристоферсен за само 0.11 секунди за да ја оствари својата 30-та победа во кариерата во паралелниот велеслалом во Лех/Цирс во Австрија.

Со оваа победа, Пинтуро го презеде водството во генерален пласман во Светскиот куп, но исто така стана првиот скијач во историјата кој остварил победи во шест различни алпски дисциплини – слалом, велеслалом, супер-џи, алпска комбинација, паралелен слалом и паралелен велеслалом.

„Беше навистина добар ден. Паралелните трки се многу брз и и немаш време многу да размислуваш, туку само се фокусираш да бидеш што е можно побрз“, вели Пинтуро.

Александер Шмид го комплетираше подиумот, откако го победи Адријан Пертл за 0.58 секунди во трката за третото место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кратење на платите во Барселона во следните три години, заштедени 122 милиони евра

Објавено пред

Барселона се согласија со своите фудбалери да ги намалат платите за 122 милиони евра во следните три години, објавија од каталонскиот гигант. И покрај ова, Барса ќе исплати 50 милиони евра годишно во истиот период.

Барса мораше да направи големи кратења во клубот, откако Ла лига им постави помала граница за платите поради слабите финансиски резултати поради кризата со КОВИД-19 и недостатокот на гледачи на стадионот. Овој резултат доаѓа по повеќенеделните преговори со тренерот Роналд Куман, како и примателите на највисоки плати, како Лионел Меси и Антоан Гризман.

„Денеска, дојдовме до договор со кој ќе се направи промена на платите за оваа сезона, за сума од 122 милиони евра, која се однесува за следните три сезони. Договорот ќе биде потврден од групата фудбалери  и тренери и доаѓа во важно време во сегашната економска ситуација“, велат од Барса.

Прикажи повеќе...

Спорт

Повеќе позитивни на КОВИД-19 во Вардар, нема да се одигра мечот со ПСЖ

Објавено пред

Македонскиот шампион Вардар потврди дека нема да се одигра мечот од Лигата на шампионите против Пари Сен-Жермен на 1 декември откако во тимот имало повеќе позитивни тестови на КОВИД-19.

Во соопштението на Вардар стои:

„Откажано гостувањето во Париз

Планираното гостувањe во Париз кај ПСЖ од групната фаза на ЕХФ лигата на шампионите нема да се реализира. За одигрување на истиот меч ќе се бара друг термин и координација со двете екипи. Првично мечот требаше да се игра на крајот на октомври, но тогаш беше откажан.

По враќањето од Кјелце, Полска каде Вардар 1961 во средата го одигра својот меч од ЕХФ лигата на шампионите, еден наш ракометар се пожали на зголемена телесна температура. Истиот беше тестиран по што беше утврдено дека има позитивен тест.

Веднаш беше тестирана целата експедиција што беше во Полска и позитивни тестови имаа уште неколку наши членови. Според протоколите сите ќе бидат во изолација како што е прошишано од здравствените власти.

Со оглед на фактот што здравјето на спортистите е најважно за резултатите од тестирањето ги информиравме ЕХФ и клубовите со кои сме играле. Вардар1961 и Кјелце одиграа два натпревари меѓусебе во изминатиот период. Прво на 19 ноември во Скопје, а потоа на 25 ноември во Полска.

Планирано беше во следниот период Вардар 1961 во следниот период да одигра три натпревари, два на гости против ПСЖ и Порто, и потоа на 10 декември со ПСЖ дома“.

Фото: РК Вардар

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Регистрирани 1.093 новозаразени, починаа 28 лица

Денеска се регистрирани 1.093 нови случаи на Ковид 19. Оздравеле 819 пациенти, а починаа 28 лица. Министерството за здравство информира дека...

Свет1 час

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на...

Македонија3 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ на протести во повеќе градови: „Време е Заев да поднесе оставка“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва со автомобили одржа протести во неколку градови во државата поради ставовите на премиерот Зоран Заев, изнесени во...

Македонија4 часа

(Видео) Димитров: Не отстапуваме од македонскиот јазик и идентитет

Бугарија поради македонскиот јазик и македонската историја одлучи да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ. Во интервју за сараевската...

Македонија6 часа

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија7 часа

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Македонија8 часа

Заев: Груевски беше организаторот на „27-ми април“, а не Јанакиески, Ристовски и Вељаноски

Никола Груевски е главен организатор на 27-ми април, а екс-функционерите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески се изманипулирани од него,...

Економија11 час

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Македонија12 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет12 часа

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет13 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет13 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет14 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт14 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет14 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет14 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет15 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија1 ден

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија1 ден

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Досие