Контакт

Спорт

ЛЕ: Шкупи имаше водство од 3:1, но на крајот само со реми со Пјуник! (видео)

Објавено пред

Шкупи имаше шанса да има мирен реванш во првото квалификациско коло во Лига на Европа, откако водеше со 3:1 на гостувањето кај Пјуник во Ерменија, но 14-кратниот шампион на оваа земја во последните 10 минути успеа да извлече 3:3 реми.

Мечот започна лошо за македонскиот претставник, откако веќе во четвртата минута домаќините стигнаа до водство преку гол од пенал на Ерик Вардањан. Сепак, ова не го наруши духот кај чаирчани, кои до крајот на првото полувреме направија целосен пресврт – прво преку Мухарем Бајрами во 26. минута, а потоа и преку Дарко Илиески во 43. минута од мечот.

Во второто полувреме, Бајрами постигна уште еден гол во 60-тата минута донесе предност од два гола, но домаќините успеаја да остават надеж за реваншот, откако прво Максим Жестоков во 80-тата со удар со глава го совлада Тулио, а само пет минути подоцна Армен Манучарјан израмни на 3:3.

Фото: ФК Шкупи©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алжирците се шампиони на Африка (Видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Алжир се победници на 32 издание на Африканскиот куп. Алжирците во големото финале во Каиро со 1-0 ја совладаа репрезентацијата на Сенегал. Со ист резултат Алжир славеше и во дуелот на овие две селекции во фазата по групи. Инаку оваа е втора титула за Алжир, прва по пауза од 29 години.

Клучниот момент на натпреварот се случи на почетокот на втората минута кога Бунеџ со помош на блокот што го постави еден од играчите на Сенегал го постигна единствениот гол. До крајот на натпреварот Алжирците не упатија ниту еден директен удар кон голманот на Сенегал.

Финалето разочара со квалитетот на фудбалот што го понудија двете селекции. Алжирците беа насочени кон одбраната на својот гол, додека нападите на Сенагал беа без организација и премногу стерилни.

Во вториот дел најголемото возбудување се случи во 60 минута кога судијата досуди пенал за Сенгал, но пота ја поништи одлуката откако ја прегледа снимката.

Прикажи повеќе...

Спорт

На продажба се Ракитиќ и Кутињо

Објавено пред

Колку и да негираат дека не размислуват за Нејмар, потезите што ги влечат челниците на Барселона го говорат спротивното. Сумата што треба да ја платат за Бразилецот е 200 милиони евра, што значи дека Барса треба да продадат неколку играчи за да соберат пари.

Медиумите во Шпанија во вечерта во петокот објавија дека клубот одобрил продажба на двајца фудбалери со цел да бидат собрани парите за Нејмар. Станува збир за Фелипе Кутињо и Иван Ракитиќ.

Целта е од трансферот на Кутњо да добија 100 милиони евра, а двојно помалку од трансферот на Ракитиќ. Останатото ќе го покрие клубот.

Прашање е само дали некој ќе плати 100 милиони за Кутињо со оглед на лошите 18 месеци што ги имаше Бразилецот во Барселона, додека за Ракитиќ нешто се прашува и тренерот Ернесто Валверде кој во ниту една комбинација не сака да остане без Хрватот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар: Меси е најадобар во светот, Рамос е најдобриот бек

Објавено пред

На промоцијата во САД, на својот турнир во мал фудбал наречен „Нејмар Фајв“, Бразилецот се дружел и одговарал на прашањата на фановите.

Еден од фановите го прашал Нејмар кој е најдобриот одбранбен фудбалер кој му бил противник.

„Серхио Рамос“, без размислување одговорил Бразиелцот и дополнил.

„Сјајен стопер, најдобар бек против кого сум играл. Многу е тешко да играш против него“.

Без размислување Бразилецот одговорил и на прашањето кој е најдобриот фудбалер во моментов.

„Меси е најдобар во светот. Тој е најдобариот што некогаш играл фудбал. Заедно бевме одличен тандем. Ми беше чест што играв со него. Покрај тоа ние сме и пријатели“.

Нејмар и Меси беа соиграчи четири години во Барселона, но потоа Бразилецот реши да го сруши трансфер рекордот и за 222 милиони евра се презели во Пари Сен Жермен. Злобниците велат дека Нејамр заминал од Барселона за да излезе од сенката на меси.

Истите тие злобни јазици оваа изјава на Нејмар ја поврзаа со неговата желба да се врати на „Ноу Камп“, а зборот на Меси таму најмногу се почитува.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион8 часа

(Видео) Косовскиот премиер Харадинај поднесе оставка

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе неотповиклива оставка на местото претседател на Владата на Косово, откако беше повикан да даде исказ...

Македонија9 часа

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Македонија9 часа

(Видео) За премиерот Заев, Кики и Фрики не постојат

Кики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат, рече премиерот Заев...

Македонија10 часа

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Владата ќе достави нов предлог-закон за Јавното обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Обвинителството за гонење...

Македонија10 часа

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го...

Македонија13 часа

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија13 часа

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија14 часа

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија16 часа

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет16 часа

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Спорт17 часа

Кога Вимблдон зависи од деца

Тие се во сенка, иако стојат на сонце. Тие се незабележливи, иако ги гледате на ТВ екранот како ви претрчуваат....

Македонија1 ден

Николовски по состанокот на СДСМ: Последните настани покажаа одлучна борба против криминалот и корупцијата

Заврши состанокот на Централниот одбор на СДСМ на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и...

Свет1 ден

Во Мароко изречени смртни казни за убиството на скандинавските туристки, обезглавени во име на Исламска држава

Судот за борба против тероризам во мароканскиот главен град, Рабат, изрече смртни казни за три лица поради убиството на две...

Свет1 ден

Хаос во поплавените области во Индија, тигри влегуваат во семејни домови

Најмалку 40 села во северниот дел на Бангладеш се поплавени откако синоќа од коритото се излеа една од најголемите реки...

Топ1 ден

Тетовец со „голф“ влетал во десетмина пешаци, еден од нив тешко повреден

На локалниот пат село Горно Орашје – Тетово, во попладневните часови на 17 јули се случил посериозен сообраќаен инцидент во...

Регион1 ден

Дојавата за бомба на аеродромот во Белград е лажна

Министерството за внатрешни работи на Србија потврди дека дојавата за бомба во авионот на „Луфтханза“ на аеродромот „Никола Тесла“ во...

Македонија1 ден

Активистката Моника Ристеска осудена на една година затвор

Активистката за легализирање на марихуаната, Моника Ристеска, е осудена на една година затвор. Таа е осудена за неовластено производство и...

Македонија2 дена

ЗНМ: Случајот со „1ТВ“ е последен аларм за итни медиумски реформи

Последните случувања со приведувањето на Бојан Јовановски, менаџер во кабелската телевизија „1ТВ“, отвора сомнеж за сериозна злоупотреба на медиумите на...

Свет2 дена

(Видео) Бројот на жртви во пожарот во студиото за анимација во Јапонија се искачи на 23

Бројот на жртви во подметнатиот пожар во познатото јапонско студио за анимација во Кјото порасна на 23, објави Би-би-си. Постои...

Македонија2 дена

Панчевски: Утрово ме избркаа како партал од канцеларија

Поранешниот претседател на кривичниот суд, Владимир Панчевски, објави на „Фејсбук“ дека утринава бил, како што наведува, избркан како партал од...

Досие