Контакт

Спорт

ЛЕ: Звезда и Динамо пред европска пролет, Милан никако против Лил

Објавено пред

Милан одигра само 1:1 на гостувањето кај францускиот Лил, за да ја продолжи неизвесноста во групата Х во Лига Европа, каде што Спарта Прага го „демонтираше“ Селтик со 4:1.

Саму Кастилехо ги донесе „росонерите“ во водство во 46. минута, но Бамба во 65. минута со голот осигура Лил да остане на првото место на табелата со 8 поени, пред Милан со 7 и Спарта со 6 за неизвесни две последни кола во натпреварувањето.

Црвена звезда пак, е на чекорот од обезбедување на нокаут фазата, откако вторпат го победи белгискиот Гент, овојпат на гости со 2:0 со головите на Петровиќ и Милуновиќ. Хофенхајм има четири победи во четири меча, откако со 2:0 го победи Либерец, но Звезда е на второто место со 9 поени. Динамо Загреб исто така е на добар пат да обезбеди европска пролет по 3:0 победата на гости кај австрискиот Волфсбергер, за да се на првото место во групата Х со 8 поени, пред Феенорд со 5 и Волфсбергер со 4.

Во нокаут фазата сигурно се Арсенал, за кои контроверзниот Пепе се врати со гол за да помогне при 3:0 победата на гости кај Молде, нивна четврта победа во четири меча.

ЛИГА ЕВРОПА, 4.КОЛО

ГРУПА А

ЦСКА Софија – Јанг Бојс 0:1

ГРУПА Б

Молде – Арсенал 0:2

ГРУПА Г

АЕК – Зорја Луханск 0:3

Брага – Лестер 3:3

ГРУПА Х

Лил – Милан 1:1

Спарта Прага – Селтик 4:1

ГРУПА И

Макаби Тел Авив – Вилјареал 1:1

Карабаг – Сиваспор 2:3

ГРУПА Ј

ЛАСК Линц – Антверпен 0:2

ГРУПА К

ЦСКА Москва – Феенорд 0:0

Волфсбергер – Динамо Загреб 0:3

ГРУПА Л

Гент – Црвена звезда 0:2

Слован Либерец – Хофенхајм 0:2

ЛИЛ – МИЛАН

МОЛДЕ – АРСЕНАЛ

ГЕНТ – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА

ВОЛФСБЕРГЕР – ДИНАМО ЗАГРЕБ

ЛИБЕРЕЦ – ХОФЕНХАЈМ

МАКАБИ ТЕЛ АВИВ – ВИЛЈАРЕАЛ

БРАГА – ЛЕСТЕР

СПАРТА – СЕЛТИК

ЦСКА МОСКВА – ФЕЕНОРД©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сара Томас прва жена која ќе суди на Супербоул

Објавено пред

Прв пат во историјата една жена ќе суди во финалето на Супербоул. Финалниот меч во американскиот фудбал (НФЛ) е еден од најголемите спортски настани во светот.

Годинава, спектаклот ќе го збогати и Сара Томас, која ќе стане првата жена, која ќе ја дели правдата во финалето.

„Нејзиното елитно судење и посветеност во досегашната работа и овозможија да стане дел од историјата и да добие шанса да суди на Супербоул. Честитки за Сара“, рекол еден од челниците на НФЛ лигата, Тори Винсент.

Оваа сезона е историска за НФЛ, бидејќи прв пат се случи на еден натпревар комплетната судиска постава да ја сочинуваат афро-американци.

Супербоулот ќе се игра во ноќта помеѓу 7. и 8.февруари.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ до „дабл-дабл“ за три четвртини

Објавено пред

Изминатата ноќ во НБА лигата беа одиграни само два натпревари. Победи забележаа екипите на Денвер Нагетс и Јута Џез.

Деневр ја декласира Оклахома сити Тандер со 119:101. Натпреварот во Колорадо беше решен по три четвртини кога Денвер имаа предност од 29 поени.

Победникот го предводеше Никола Јокиќ со 28 поени, 12 скока и 6 асистенции. Српскиот центар не влегуваше на паркетот во последната четвртина. Јокиќ, покрај Домантас Сабонис од Индијана Пејсерс, се единствените играчи во лигата, кои на досегашните одиграни натпревари бележат „дабл-дабл“.

Јута на сличен начин ги победи Њу Орлеанс Пеликанс. Победникот беше решен многу пред крајот. Џезерите славеа со 118:102. Најефикасни во победата беа Донован Мичел со 28 и Џорадан Кларксон со 18 поени.Прикажи повеќе...

Спорт

Специја ја елиминираше Рома во драматичен меч со два црвени картони за 30 секунди

Објавено пред

Специја ја елиминираше Рома во осминафиналето од Купот на Италија со 4:2 победа по продолженија, иако „волчицата“ се врати од 0:2 негатива, по што доби два црвени картони во продолжението за 30-тина секунди. Следен за Специја во четврт-финалето е тимот на Наполи.

Специја го шокираше фаворитот на „Олимпико“ со два гола во првите 15 минути. Бугарскиот напаѓач Андреј Галабинов во петтата минута беше прецизен од белата точка, пред Рикардо Сапонара во 15-тата минута да зголеми на 0:2.

Лоренцо Пелегрини во 43. минута, повторно со удар од белата точка, намали на 1:2, пред Хенрик Мхитарјан во 73. минута да израмни на 2:2. Потоа следуваше шокот за Рома во продолжението – Џовани Манчини доби втор жолт картон во 92. минута, а веднаш потоа директен црвен заслужи голманот Пау Лопез. Со 9 играчи, Рома не можеше да се спротистави, и Специја во четврт-финалето ја однесе Даниеле Верде во 107. минута, пред Сапонара во 119. минута да ги „дотепа“ римјаните.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ50 минути

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет1 час

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет2 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија2 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет15 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет15 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија16 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија16 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија18 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија21 час

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија21 час

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија1 ден

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија1 ден

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет1 ден

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија1 ден

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија1 ден

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет2 дена

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт2 дена

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија2 дена

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Досие