Контакт

Спорт

Леброн е првиот активен НБА кошаркар кој стана милијардер!

Објавено пред

Леброн Џејмс има уште една „титула“ во својата колекција – стана милијардер. Според магазинот „Форбс“, ѕвездата на Лос Анџелес лејкерс вреди 1 милијарда долари, со што тој станува првиот активен НБА кошаркар со ваков статус.

dobivaj vesti na viber

Легендарниот Мајкл Џордан, кој има намалено богатство на 1.7 милијарди долари, стана милијардер 11 години откако се пензионираше. Според „Форбс“, Леброн заработил 121.2 милиони долари минатата година, сума која ја надмина само Лионел Меси меѓу спортистите со 130 милиони долари.

И покрај тоа што заработи на 400 милиони долари во плати во својата НБА кариера со Лејкерси, Кливленд и Мајами, главната заработувачка на 37-годишниот Џејмс е од реклами и бизнис инвестиции – над 900 милиони долари.

Тука се вклучени неговата компанија „Спрингхил“, која го направи продолжението на „Спејс џем“, но и 1 отсто во Фенвеј спортс групацијата, која го поседува Ливерпул, Бостон ред сокс и Питсбург пенгвинс во НХЛ лигата. Џејмс исто така има 10 отсто од акциите во „Блејз“ пицериите. Тој има недвижнини во вредност од 80 милиони долари – 10 милиони долари за куќа во родниот град Акрон, Охајо и два дома во Лос Анџелес вредни 60 милиони долари.

На теренот, тој има четири НБА прстени, четири МВП награди и освои две олимписки златни медали.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дебакл на Работнички, во последната четвртина постигна само два поени

Објавено пред

Кошаркарите на Работнички со убедлив пораз стартуваа на квалификацискиот турнир за ФИВА Еврокупот. Работнички вечерва загуби од рапид Букурешт со 57:87 (20:21, 21:24, 14:21, 2:21).

dobivaj vesti na viber

Работнички против гостите од Романија имаше сили само за едно полувреме. Тој период заврши со четири поени предност за Рапид.

Целосен распад на системот следуваше во второто полувреме. Некаде во вториот дел од третата четвртна Рапид со серија 2:10 прв пат стекна двоцифрена предност и тука приказната заврши.

Последната четвртина ќе влезе во аналите на кошарката бидејќи кошаркарите на Работнички постигнаа само два поени.

Трајс и Џелетовиќ со по 15 поени беа најефикасни кај Работнички. Приџет го предводеше Рапид со 23 поени, седум скока, пет асистенции и четири украдени топки.

Утре Работнички ќе игра против Сабах од Баку на чија клупа седи Боби Митев. Баку во првото коло го победи Гронинген со 75:72.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Откажан мечот од ЛШ – Одбија да излезат на терен поради статуа

Објавено пред

Натпреварот од Лигата на шампионите во Азија помеѓу Сепахан и Ал Итихад е откажан.

dobivaj vesti na viber

Гостите од Саудиска Арабија не сакаа да влезат на терен додека не биде отстранета статуата на иранскиот генерал Касем Сулејмани.

Генералот Сулејмани, кој важеше за втор најмоќен човек во Иран, беше убиен пред три години во напад на американско беспилотно летало.

Саудиска Арабија го смета за терорист, па ваквата реакција на фудбалерите на Ал Итихад не треба да изненадува.

Инаку, навивачите на Сепахан создадоа одлична атмосфера пред натпреварот кој требаше да започне во 18 часот.

Се работи за натпревар од второто коло од групата Ц.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Сексот е подобар од постигнување голови. Секој што мисли поинаку има проблем во креветот“

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ го даде своето прво големо интервју откако реши да се пензионира на почетокот на јуни годинава. Легендарниот Швеѓанец реши да стави крај на фудбалската кариера на 41 година, а зборуваше за се што постигна во интервјуто кое го направи Пирс Морган.

dobivaj vesti na viber

Целото интервју ќе биде објавено во наредните денови, а засега на „Твитер“ се достапни само некои детали од разговорот на шведскиот фудбалер и познатиот новинар, познат како голем пријател на Кристијано Роналдо.

Еден дел особено ја воодушеви публиката која веќе на големо го споделува објавениот клип на социјалните мрежи.

Имено, Морган го праша Ибрахимовиќ дали е од оние фудбалери кои велат дека постигнувањето голови е подобро од сексот, а Швеѓанецот одговори во свој стил. „Сексот е подобар. Секој што мисли поинаку има проблем во креветот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Приведен криумчар на мигранти, ги сокрил во бункер меѓу кабината и товарниот дел

Денеска (02.10.2023) околу 19 часот на регионалниот пат Стојаково-Богданци, полициски службеници од РЦГР Југ- ПС за ГП и ГН Богородица...

Регион3 часа

Вучиќ за Си-ен-ен:„Ги ценам извештаите од Белата куќа, но не се секогаш точни“

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за Си-Ен-Ен зборуваше се случувањата во Бањска на 24 септември. На почетокот тој рече...

Свет3 часа

Тајни документи го открија американскиот план за Украина

Според доверливите материјали, целите на САД во Украина варираат од спроведувањето на протоколите и стандардите на НАТО до приватизација на...

Македонија6 часа

Меџити за детето со аутизам: Било врзувано само кога било опасно за себе и другите

Министерот за здравство Фатмир Меџити изјави дека детето со аутизам, чија мајка ги обвини лекарите за нехуман третман, било лекувано...

Македонија6 часа

Заев: Пријателството меѓу Македонија и Грција и моето со Алексис преминуваат во трајни и скапоцени вредности

Експремиерот Зоран Заев објави заедничка фотографија со поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, кој денеска е во приватна посета на Струмица....

Македонија7 часа

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Потресно сведоштво на мајка се шири по социјалните мрежи. Таа ги обвини лекарите од болницата „Демир Хисар“ дека нејзиното дете...

Топ10 часа

Млад возач од Гостивар удрил во столб, па починал на пат кон скопската клиника

Во 00.45 часот, во ОВР Гостиварм било пријавено дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатната станица Гостивар, патничко возило...

Македонија11 часа

Не треба преку амнестии да се ослободува простор во затворите, тие што имаат казни, да ги издржуваат, порача Спасовски

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, истакна дека не се согласува со предлог-законот за амнестија и дека цврсто стои на...

Топ11 часа

18-годишник загина во сообраќајна незгода на автопатот Гостивар – Тетово

Ноќеска, четириесетина минути по полноќ, во СВР Тетово пријавено е дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатната станица Гостивар,...

Македонија11 часа

Шефовите на дипломатиите на Хрватска, Австрија и на Словенија: Западен Балкан во ЕУ што е можно побргу

Западен Балкан треба да се интегрира во ЕУ бидејќи тоа е најдобриот начин да се стабилизира ситуацијата во тој дел...

Македонија11 часа

Министерот ќе бара учебници да се доставуваат и в сабота и в недела, шестоодделенците денес почнаа да ги добиваат  

Во октомври, наместо во септември, шестоодделенците почнаа да добиваат учебници. Министерот за образование Јетон Шаќири вели дека денес почнала дистрибуцијата...

Македонија12 часа

(Видео) Стоилковски: Со потпис на Груби, мафијаш од црната листа на САД, бизнис-партнер на Македонија?

„Владата на ДУИ и СДС, Ковачевски и Артан Груби, како потписник на документот за Државната Лотарија, државната компанија Државна Лотарија...

Македонија14 часа

Спречен обид за шверцување мотоцикли и друга стока, која македонски увозник се обидел да ја внесе без да ја пријави

Македонски увозник се обидел меѓу пријавена стока за царинење да шверцува стока во вкупна вредност од 473.632 денара. Меѓу непријавената...

Регион16 часа

(Фото+видео) Косовската полиција објави снимки од српските напаѓачи

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свеќља, на прес-конференција изјави дека целта на нападот во Бањска била анексија на северот...

Македонија16 часа

Протест за скандалот на Онкологија: измените во Кривичниот законик нема да ги аболираат инволвираните од нивните злосторства ако ние тоа не го дозволиме

Денеска, во 18 часот, пред Владата повторно ќе се одржи протест за скандалот на Клиниката за онкологија. Протестот пред Владата...

Свет17 часа

(Видео) Во Мексико се урна покрив на црква за време на миса, најмалку седум загинати

Најмалку седум лица загинаа, а 10 се повредени, вчера, во Мексико, кога покривот на црквата се урна за време на...

Топ1 ден

Скопјанецот кој уби човек во Хром и го запали во станот може да добие доживотен затвор, мајката што донела бензин помала казна

Скопјанецот кој минатата недела со над 45 убоди усмрти човек во Хром и го запали станот заедно со мајка му...

Топ1 ден

Полицијата го уапси скопјанецот кој уби човек во Хром и со мајка му го запалија во станот за да ги сокријат трагите

Полицијата денеска во 14.20 часот на подрачјето на населба Влае, го уапси 39-годишниот А.Д. од Скопје, за кого пред два...

Билтен1 ден

Имаме сериозен план за премин кон чисти технологии за производство на енергија, кажа Николовски од СДСМ

За 20 месеци инсталирани се 450 мегавати од обновливи избори на енергија, капацитет доволен да ги обезбеди потребите на над...

Македонија1 ден

Ристески: 200 студенти на само ден пред почетокот на академската година без сместување во студентски

Катастрофалните политики и немањето ниту малку доблест и грижа за студентите, доведе до создавање на трул систем од кој се...