Контакт

Спорт

Леброн ја продолжува личната војна со Доналд Трамп

Објавено пред

Леброн Џејмс повеќе е загрижен за коментарите на американскиот претседател Доналд Трамп отколку за формата на неговите Лос Анџелес лејкерс откако по 105:86 поразот од Оклахома Сити, изјави дека никому не му е грижа дали Трамп ќе гледа НБА.

Трамп повторно ги повика НБА-кошаркарите за одлуката да клечат за време на американската химна нарекувајќи го потегот срамен и додаде дека никој од претходните претседатели не направил повеќе за црната заедница во САД. Џејмс беше брутален.

„Се обидувате да ме насмеете по поразот? Го почитувам тоа. Навистина сметам дека никој во кошаркарската заедница не е загрижен што ќе го загуби него како гледач. Тоа е сè што ќе кажам. Не сакам да влегувам во дискусија бидејќи знам каде ќе отиде тоа“, вели Џејмс.

Сепак, тој посочи дека претседателските избори во САД се на неколку месеци.

„Се надевам дека сите, без разлика на расата, на бојата, на величината, ќе видат какво лидерство имаме во моментот и ќе сфатат дека ноември е многу блиску и ќе биде важен момент за Американците. Ако продолжиме да зборуваме дека сакаме подобро, сакаме промена, ќе имаме шанса за тоа“, додаде Џејмс.

Ова не е првпат Леброн да влезе во конфликт со Трамп. Кога Трамп не го повика НБА-шампионот Голден Стејт вориорс во Белата куќа во септември 2017 по изјавите на Стивен Кари, Џејмс го нарече губитник, а во февруари 2018 година посочи дека на Трамп не му е грижа за Американците.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Клоп се жалеше дека нема пари за трошење, па за два дена ги купи Алкантара и Жота!

Објавено пред

Англискиот шампион Ливерпул, го потврди потписот на португалското крило на Вулверхемптон, Диего Жота во трансфер вреден 45 милиони фунти, со што Јирген Клоп доби две големи засилувања за два дена по петочното купување на Тијаго Алкантара од Баерн Минхен.

Покрај Жота и Алкантара на „Енфилд“ пристигна и грчкиот бек Костас Цимикас, по што зборовите на Клоп дека тие не можат да си приуштат засилувања како „државните“ клубови Челси и Манчестер сити изгледаат прилично незгодно.

23-годишниот Жота пристигна кај Вулфс во 2017 година од Атлетико Мадрид и постигна 44 гола во 131 настап за тимот на Нуно Еспирито Санто, помагајќи да влезат во Премиер лигата.

Се веруваше дека Ливерпул се заинтересирани и за ѕвездата на Вотфорд, Исмаила Сар, но одбија да ги платат 40-те милиони фунти кои ги бараа Вотфорд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лидс го доби трилерот со Фулам со 4:3

Објавено пред

Новите премиерлигашо, Лидс и Фулам одиграа еден неверојатен меч, во кој во првиот премиерлигашки меч на „Еланд роуд“ по 16 години, Лидс успеа да стигне до 4:3 победа, а македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски влезе во игра во 70-тата минута.

Гол-шоуто почна во петтата минута, кога Хелдер Коста постигна апсолутно фантастичен гол за водство на Лидс, по што до крајот на полувремето имаше два (помалку сомнителни) пенали, по еден на двете страни. Прво Александар Митровиќ израмни за Фулам во 34. минута, пред Матеуш Клих во 41. минута пак да ги донесе домаќините во водство.

Лидс ја презеде контролата на мечот откако во 50. минута, Патрик Бемфорд доби одлична топка од Клих за лесно да го совлада Ареола, а потоа Бемфорд му асистираше на Коста само седум минути подоцна за уште еден убав гол.

Фулам, сепак, не се откажа. Боби Рајд во намали на 4:2 во 62. минута, а пет минути подоцна Митровиќ со својот втор гол (овојпат со глава) да го направи финишот интересен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Еден куп голови во Бундеслигата, Херта се „распука“

Објавено пред

Во пет меча од првото коло на Бундеслигата кои почнаа во 15.30 часот, се постигнаа дури 21 гол, откако гостите забележаа дури пет победи, а ако се смета и вчерашниот меч на Баерн Минхен, односно победата од 8:0 над Шалке, досега во некомплетното прво коло од германската елита има дури 29 голови.

Херта беше најимпресивна откако „старата дама“ од Берлин стигна до 4:1 победа на гостувањето кај Вердер, а Аугзбург исто така со 3:1 на гости победи кај Унион Берлин.

Штутгарт, без нашиот Дарко Чурлинов во тимот, губеше со 0:3 од Фрајбург, и се врати за 2:3, а ист резултат беше и помеѓу Келн и Хофенхајм, каде што Андреј Крамариќ им донесе на Хофенхајм победа во 93. минута од мечот.

БУНДЕСЛИГА, 1.КОЛО

Ајнтрахт Франкфурт – Арминија Билефелд 1:1

Келн – Хофенхајм 2:3

Штутгарт – Фрајбург 2:3

Унион Берлин – Аугзбург 1:3

Вердер Бремен – Херта Берлин 1:4

ВЕРДЕР – ХЕРТА

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија2 часа

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион2 часа

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт2 часа

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија3 часа

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Топ3 часа

Приведен светиниколец за мачење на животни

СВР Штип – ОВР Свети Николе ќе поднесе кривична пријава против М.Е. од селото Ерџелија, Свети Николе, поради мачење животни,...

Македонија5 часа

Османи: Предизвиците со Бугарија иако делуваат жестоко, тие се надминливи

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ги претстави приоритетите во неговиот мандат. Како прв и најважен приоритет Османи ги...

Свет5 часа

Се огласи Навални: Патот кон закрепнувањето е јасен, но долг

Рускиот опозиционер, Алексеј Навални, објави фотографија на „Инстаграм“ на која се гледа како се симнува по скали и напиша дека...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија8 часа

Јанкулоска: Ако некој ме бара, јас сум дома

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, објави статус на „Фејсбук“ со кој ги негира информациите дека таа избегала откако...

Македонија8 часа

МОН: Децата кои немаат уреди за онлајн настава ќе може да ја следат од училница

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и...

Свет9 часа

Трамп: До април ќе има вакцина за секој Американец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека очекува до април САД да имаат доволно вакцини против коронавирус за секој Американец....

Македонија9 часа

За еден ден казнети 384 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Свет10 часа

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со...

Топ10 часа

Млад скопјанец осомничен дека криел оружје и дрога во бункери во Бутел

Дваесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека ги сокрил оружјето, муницијата и дрогата во бункери во Бутел кои беа откриени...

Спорт10 часа

Либански фудбалер почина откако беше погоден од залутан куршум

Либанскиот фудбалер Мохамед Атви почина во болница откако беше погоден со залутан куршум во главата. 32-годишниот Атви бил погоден во...

Регион23 часа

Украдени ретки книги во вредност од 2,5 милиони фунти, пронајдени под подот на куќа во Романија

Околу 200 „незаменливи“ книги вредни повеќе од 2,5 милиони фунти (3,2 милиони американски долари), кои биле украдени од еден магацин...

Свет24 часа

Трамп сакал да го ослободи Асанж, ако му кажел кој стои зад хакерскиот напад на Демократската партија

Американскиот претседател Доналд Трамп му понуди помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, доколку открие кој стои зад хакирањето на...

Македонија1 ден

Отказ за советникот на Чулев поради насилно и недолично однесување

Министерството за внатрешни работи му даде отказ на Зоран Ѓорѓиевски, кој беше вработен како советник во кабинетот на министерот во...

Топ1 ден

Осумгодишно дете починало на пат кон болница

Вчера во Градската болница Куманово со возило на брза помош било донесено осумгодишно дете на реанимација. Детето било од Крива...

Македонија1 ден

Осум лица починаа од коронавирус, потврдени 144 нови случаи

Во последните 24 часа осум лица починаа, а потврдени се 144 нови случаи на коронавирус од 1.545 теста, соопшти Министерството...

Досие