Контакт

Спорт

Легендарниот Герд Милер ја губи битката со Алцхајмеровата болест

Објавено пред

Легендарниот напаѓач на Баерн Минхен и на Западна Германија, Герд Милер, кој оваа недела ќе наполни 75 години ја губи битката со Алцхајмеровата болест, открива неговата сопруга во емотивно интервју за таблоидот „Билд“.

Уши Милер вели дека напаѓачот „спие кон својот крај“, дека целото време го поминува во кревет и дека воопшто не јаде.

„Секогаш бил борец, секогаш храбар, во текот на целиот живот и така е сега. Герд спие кон својот крај“, вели Уши Милер.

Милер живее во дом за стари лица каде што секојдневно е посетуван од неговата сопруга. Со прекар „бомбардер на земјата“, Милер постигна 365 гола во 427 настапи во Бундеслигата и уште го има рекордот со 40 гола во сезона. Тој исто така постигна 68 гола во 62 настапи за Западна Германија, освојувајќи ја европската титула во 1972 и светската круна во 1974 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сериозни обвинувања за сексуално вознемирување за Давид Вилја

Објавено пред

Скајлер Бадило, поранешна вработена во американскиот МЛС Клуб, Њујорк сити ФЦ, тврди дека славниот шпански голгетер Давид Вилја постојано сексуално ја вознемирувал додека бил во клубот и дека управата на клубот не направила ништо да ја заштитат.

Вилја, поранешниот фудбалер на Барса и Валенсија, беше супер-успешен во МЛС лигата, постигнувајќи 80 гола во 126 меча во четири сезони со клубот од Њујорк, кој е во сопственост на газдите на Манчестер сити. Сега, 38-годишниот Шпанец е под „лупа“ по обвинувањата на Бадило.

„Тоа што го доживеав во Њујорк сити беше толку лошо што ме плаши да работам во професионалниот спорт. Ја менувам кариерата поради ср.њата кои ми ги направија и ми ги уништија соништата. Наместо тоа го добив Давид Вилја кој ме допираше секој е.ен ден и шефовите кои сметаа дека тоа е нешто за смеење“, тврди Бадило.

Вила ги отфрла обвинувањата, велејќи дека тврдењата на Вилја се измислени, но побара истрага во клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпански младински клуб се извини за победата од 30:0

Објавено пред

Младинскиот фудбалски клуб од Шпанија, Силос ЦФ се извини на своите противници СФ Хукар, откако ги совладаа со 30:0 во неделата во регионален натпревар, велејќи дека тоа не е во духот на ферплејот.

Претседателот на Силос, Хозе Антонио Гутиерез откри дека неговиот тим, составен од момчиња од 14 до 15 години, сакал да го прекине мечот на полувреме, кога било 14:0, но дека тренерот на Хукар сакал да продолжи.

„Прво сакам да се извинам од нашиот клуб до фудбалерите и татковците и мајките од Хукар. Вистина е дека ова можеше да се избегне бидејќи резултатот беше висок и по првото полувреме. Беше 11 на 11, а неколку пати нашиот тренер зборуваше со судијата и со противничкиот тренер да побара стопирање на мечот, но тренерот на Хукар велел дека неговите момци се храбри и дека ќе продолжат. Нашите фудбалери не славеа многу од головите, ниту се гушкаа. Но, од друга страна ако стоеја на теренот ќе се сметаше дека покажуваат непочитување. И ние сме губеле со висок резултат од Леванте, Валенсија или Вилјареал, но тие мечеви не предизвикуваа внимание бидејќи тие се сметани за големи клубови“ , вели Гутиерез.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алан Пардју станува директор на фудбал на ЦСКА Софија

Објавено пред

Поранешниот премиерлигашки тренер, Алан Пардју се договорил со бугарскиот гигант ЦСКА Софија да стане нов директор на фудбал, префрлајќи се во техничката професија по последното фијаско како тренер во холандскиот АДО Ден Хаг.

59-годишниот Пардју е поранешен тренер на Вест хем, Њукасл, Кристал палас и Вест Бромвич Албион, но ова ќе му биде првата техничка работа во кариерата. ЦСКА се најуспешниот бугарски клуб во историјата, но минатата сезона повторно завршија како втори зад недостижните Лудогорец под водство на поранешниот тренер на Шкендија, Бруно Акраповиќ. Легендата на бугарскиот фудбал, Христо Стоичков, е помеѓу главните акционери во клубот.

Пардју во последната работа го предводеше последнопласираниот АДО Ден Хаг во само осум меча, пред сезоната да биде прекратена поради КОВИД-19, и клубот да се спаси од испаѓање. Во овие осум меча тој имаше само една победа.

Навивачите на АДО Ден Хаг му објаснуваа тактика на тренерот Пардју!

Прикажи повеќе...

Најново

Свет53 минути

Бајден избра нов државен секретар

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го избра Ентони Блинкен за државен секретар на САД, соопшти тимот на Бајден. Toj денеска...

Свет55 минути

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет1 час

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија3 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија5 часа

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион7 часа

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа7 часа

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија8 часа

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион8 часа

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија8 часа

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа9 часа

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион10 часа

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа10 часа

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија10 часа

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Свет11 час

Оксфордската вакцина против коронавирусот е 70 проценти ефикасна

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува...

Свет11 час

(Видео) Напад во црква во Калифорнија, најмалку двајца убиени

Две лица се убиени, а неколкумина тешко повредени во црква во калифорнискиот град Сан Хозе кога непознат маж ги нападна...

Свет11 час

УНИЦЕФ на сиромашните земји ќе им испрати две милијарди дози вакцини

Земјите во развој ќе добијат речиси две милијарди дози вакцина против Ковид-19 в година, објави Агенцијата за деца на ООН....

Свет23 часа

Британија ќе ја прекине блокадата, намален бројот на нови инфекции

Британскиот премиер Борис Џонсон планира да ја прекине блокадата низ Англија, која е предвидено да трае до 2 декември и...

Македонија23 часа

Во Македонија се регистрирани нови 1.112 заболени и 24 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на...

Македонија23 часа

Старата „Систина“ ќе биде ковид-центар, лекувањето на трошок на државата

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва по состанокот со сопствениците на приватните болници на „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“, истакна...

Досие