Контакт

Спорт

Легендите на Реал ги победија легендите на Барса – Роналдињо потсети на славните денови

Објавено пред

Легендите на Барселона и Реал Мадрид во Тел Авив го одиграа ел класико на легендите. Натпреварот, во кој најекспониран беше Роналдињо, му припадна на Реал со 3:2.

За Реал играа Жорди Кодина, Роберто Карлос, Алберто Ривера, Луис Миља, Антонио Нуњес, Алфонсо Перез, Јосе Амависка, Иван Кампо, Луис Фиго, Фернандо Саинц и Рубен дела Ред. Како резерви на теренот влегоа Хесус Велеско и Педро Мунитис. Тренер беше Маноло Кастро.

За Барселона настапија Маријано Хесус Ангуј, Мигел Солер, Федерик Деху, Торотлеро, Андони Гоикоечеа, Оскар Апон, Гаиска Мендиета, Хавоер Савиола, Деко, Ривалдо, Роналдињо. Во вториот дел играа Роналд де Бур, Жофре Матеу, Гилермо Амор, Франческо Коко, Франциско Гузман, Хуан Карлос, Самуел Окуново. Тренер беше Алберт Ферер.

 

Спорт

Лесор во Макаби

Објавено пред

Францускиот репрезентативец, Матијас Лесор, кариерата ќе ја продолжи во Макаби од Тел Авив.

Лесор, потпишал краток договор со „Гордоста на Израел“. Макаби го ангажираше Лесор по повредата на Анте Жижиќ.

Поради тоа со францускиот центар, Макаби потпишале договор кој ќе трае два месеци. Доколку успее да се наметна, Лесор ќе потпише долгорочен договор со најтрофејниот израелски клуб.

Лесор, минатата сезона беше играч на Монако. Со овој клуб го освои трофејот во Еврокупот. Сезоната ја заврши со просек од 12,5 поени и 6 скока по натпревар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Репеша со замина од Фортитудо

Објавено пред

Јасмин Репеша повеќе не е тренер на Фортитудо. Хрватот поднесе оставка по поразот од Реџана (80:91), во првото коло.

Репеша, кој со Фортитудо, во 2005 година беше шампион на Италија и кој неодамна го започна третиот мандат во клубот, на новинарите им ги објаснил причините за оставката.

Тренерот беше исклучен во финишот на натпреварот, признал дека во соблекувалната имал тахикардија.

„Сакам да им се извинам на клубот и играчите. Работев како куче за овој клуб, но на крајот не се чувствував добро, имамв тахикардија. Заминувам. Фортитудо е мојата прва и единствена љубов, но не можем да продолжам. Знаете дека никогаш не ги менувам одлуките“, им изјавил Репеша на новинарите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал и Баерн го „демнат“ Ридигер

Објавено пред

Антонио Ридигер, ја одбил понудата на Челси да го продолжи договорот. Актуелниот договор на Ридигер истекува по завршувањето на сезоната. Доколку не потпише нов, тој ќе може без обесштетување да го напушто „Стенфорд Бриџ“.

Ридигер, кај Томас Тухел, стана незаменлив во првата постава. Според многумина тој е еден од тројцата најдобри дефанзивци во Европа.

Поради тоа, Челси се обидуваат да ја продолжат соработката со него. Како сега стојат работите, Ридигер, нема да остане во Лондон.

Англиските медиуми тврдат дека ситуацијата внимателно ја следат Реал Мадрид и Баерн Минхен. Доколку се реши за еден од овие два клуба, Ридигер ќе добие и дополнителен бонус за потписот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

(Видео) Серија земјотреси во Грција, урнати згради и други објекти

По силниот земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала, што утрово го погоди грчкиот остров Крит, следеа неколку...

Европа2 часа

Тесна победа на Социјалдемократите во Германија, партијата на Меркел втора

Германските Социјалдемократи (СПД) изборија тесна победа на националните избори, покажуваат првичните резултати и освоија мандат да формираат влада првпат од...

Свет2 часа

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечниот „локдаун“ за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во останатиот дел од...

Македонија4 часа

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија4 часа

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ18 часа

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион19 часа

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија19 часа

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија23 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа1 ден

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија1 ден

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија2 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион2 дена

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа2 дена

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија2 дена

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија2 дена

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија3 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Досие