Контакт

Спорт

Лејкерси без Дејвис уште најмалку четири недели

Објавено пред

Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, Ентони Дејвис, ќе отсустува од терените подолго од предвиденото. Тренерот на „езерџиите“, Френк Вогел, објави дека нема да може да сета на неговите услуги најмалку четири недели.

Дејвис, минатата недела, на натпреварот против Денвер Нагетс, ја повреди Ахиловата тетива.

Бидејќи се работи за чувствителна повреда, Лејкерси и Дејвис нема да брзаат со процесот на рехабилитација.

Актуелните шампиони се надеваат дека Дејвис ќе ниде подготвен за втроиот дел од сезоната.

Спорт

Лаказет ќе го напушти Арсенал

Објавено пред

Александар Лаказет во летниот преоден рок ќе го напушти Арсенал. Неговиот договор истекува во јуни 2022 година и според англиските медиуми тој нема да остане на „Емирејтс“. Лаказет наскоро ќе наполни 30 години и сметал дека му е потребен нов предизвик во кариерата.

Лаказет минатото лето се поврзуваше со Атлетико Мадрид, но „јорганџиите“ се решија да го донесат Луис Суарез.

„Калчомеркато“, тврди, дека Лаказет им бил понуден на Јувентус. „Старата дама“, во летниот преоден рок планира да донесе уште еден напаѓач во тимот.

Англичаните потенцираат дека три клуба се фаворити за неговиот потпис, покрај Атлетико и Јувентус, наводно во трката ќе се вклучи и Барселона.

Лаказет е играч на Арсенал од 2017 година, за клубот одиграл 157 натпревари, постигнал 59 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Историски број 1 – Новак Ѓоковиќ

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ влезе во историјата на тенисот. Српскиот тенисер, од денес е играчот кој најмногу недели бил број 1 на АТП листата. На вечната листа тој го „прескокна“, Роџер Федерер.

Ѓоковиќ прв пат во кариерата стана број 1 на 4.јули 2011 година, потоа уште четири пати во различни периоди беше на челната позиција, походот на рекордот го започна на 24.август 2020, кога шести пат стана број 1.

На вечната листа зад Ѓоковиќ (311) и Федерер (310) се наоѓаат Пит Сампрас (286), Иван Лендл (270) и Џими Конорс (268).

Според бодовите што ги има освоени, познато е дека Ѓоковиќ на чело на АТП листата ќе биде најмалку 317 недели.

Инаку на најновата АТП листа, во Топ 10 има само една промена, Стефанос Циципас го мина Роџер Федерер на петтото место.

Топ 10:

1. Новак Ѓоковиќ – 12.030
2. Рафаел Надал – 9.850
3. Данил Медведев – 9.735
4. Доминик Тим – 9.125
5. Стефанос Циципас – 6.660
6. Роџер Федерер – 6.630
7. Александар Зверев – 5.615
8. Александар Рубљов – 5.019
9. Диего Шварцман – 3. 540
10. Матео Беретини – 3.480

Прикажи повеќе...

Спорт

Стеф Кари – најдобар шутер за три поени

Објавено пред

Натпреварот во шутирање тројки на Ол стар викендот му припадна на Стеф Кари од Голден стејт Вориорс. Кари, најдобра во шутирање тројки, беше и во 2015 година. Бекот на Вориорс трофејот го презеде од Бади Хилд, Сакраменто Кингс, кој победи во 2019 година.

Кари во финалната серија ги победи Џејсон Тејтон од Бостон Селтикс и Мајк Конли од Јута Џез.

Тејтум беше лош во финалето, погоди 17 тројки, Конли блескаше со 27 тројки, а Кари финалето го заврши со 28 тројки.

Бекот на Вориорс ги промаши првите три шута, а потоа влезе во ритам, во последните секунди ја погоди последната шарена топка и ја однесе победата.Прикажи повеќе...

Најново

Свет44 минути

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Македонија48 минути

Комисијата предлoжи воведување полициски час во Македонија од 22 навечер до 5 часот наутро

Министерстeрот за здравство, Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести денеска до Главниот координативен кризен штаб предложи воведување...

Регион1 час

Словенија ги отвора кафулињата, рестораните и средните училишта во пробен период од седум дена

Од денес, кафулињата и рестораните во два региона, во Посавје и на југоисток од Словенија, ќе можат да работат нормално...

Европа2 часа

ЕУ очекува двојно повеќе вакцини од април

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, истакна дека Унијата очекува двојно да се зголеми снабдувањето со вакцини од...

Забава3 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија3 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет15 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет18 часа

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија19 часа

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија19 часа

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија19 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа20 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет20 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија21 час

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија21 час

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија22 часа

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа22 часа

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет1 ден

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија1 ден

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Досие