Контакт

Спорт

Лејкерси го декласираа Голден стејт, Јокиќ доминираше против Индијана

Објавено пред

Лос Анџелес Лејкерс го декласираа тимот на Голден стејт Вориорс со 128:97. Актуелните шампиони во еден период од натпреварот имаа предност од 36 поени.

Леброн Џејмс со трипл-дабл го предводеше тимот, но не беше најефикасен играч на натпреварот. Монтрезл Херел постигна 27 поени за Лејкерси, колку што на спротивната страна уфрли Стеф Кари. Леброн мечот го заврши со 22 поени, 10 скока и 11 асистенции. За најдобриот играч на Лејкерси ова е 10 трипл-дабл оваа сезона.Денвер славеа победа над Индијана Пејсерс 121:106. Доминираше на овој меч Никола Јокиќ со 32 поени, 14 скокови и пет асистенции. За српскиот центар ова е 35 дабл-дабл во сезоната и 277 во кариерата. На вечната листа Јокиќ се израмни со легендарниот Дикембе Мутомбо. Јокиќ го доби директниот дуел со Домантас Сабонис кој имаше по 10 поени и скокови и девет асистенции.

Бредли Бил го доби дуелот на супер ѕвездите против Јанис Адетокубо, меѓутоа Милвоки ја однесоа победата над Вашингтон 133:122. Бил натпреварот го заврши со 37, а Јанис забележа трипл-дабл со 31 поен, 15 скокови и 10 асистенции.

Резултати:

Шарлот-Сакраменто 122:116
Детроит-Сан Антонио 99:109
Бруклин-Њујорк 117:112
Далас-ЛА Клиперс 99:109
Финикс-Мемфис 122:99©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кудела доби 10 меча суспензија за расизам

Објавено пред

УЕФА потврди дека фудбалерот на Славија Прага, Ондреј Кудела доби суспензија од 10 меча за расистички навреди кон фудбалерот на Глазгов Ренџерс, Глен Камара, кој пак заслужи казна од три меча за тепачката во текот на бурниот меч на „Ајброкс“ во март.

Камара, финскиот репрезентативец, е обвинет дека го нападнал Кудела во тунелот по мечот кој Славија го доби и го елиминираше шкотскиот шампион. Напаѓачот на Ренџерс, Кемар Руф доби четири меча суспензија за ударот со нога во глава на голманот Ондреј Колар (кој доби скршен череп), додека Ренџерс се казнети со 9.000 евра бидејќи не ги контролирале своите фудбалери.

Кудела, преку своите адвокати објави дека е изненаден од одлуката и дека се работи за „валкани обвинувања“, иако призна дека го пцуел фудбалерот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар за провокацијата до Кимих: Судбината го стави блиску до нас

Објавено пред

Нејмар тврди дека немал намера да го „провоцира“ Џошуа Кимих по вчерашниот натпревар помеѓу ПСЖ и Баерн Минхен, но дека „судбината“ така сакала, откако дел од фановите сметаа дека прославата беше потценувачка.

ПСЖ загуби со 0:1 дома, но влезе во полуфиналето на ЛШ по 3:2 победата во Минхен, а во интересниот момент по крајот на мечот, Нејмар и Лео Паредес славеа пред Кимих во негов стил.

„Прославата не беше обид да се провоцира Кимих, но го видов Лео и сакав да прославам со него. Судбината сакаше да го направиме тоа пред Кимих, кој претходно изјави дека неговиот тим е најдобар и дека сигурно се во полуфинале. Но, можете да ја имате топка цела вечер. Можеш да флертуваш со девојката цела вечер, а потоа некој друг да ја однесе дома по пет минути“, објасни Нејмар за „Л’Екип“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Консеисао обвинува: Тухел ме пцуеше на англиски!

Објавено пред

Сержо Консеисао, тренерот на Порто го обвини својот колега, Томас Тухел дека синоќа по завршувањето на реванш четвртфиналниот дуел од ЛШ меѓу Челси и Порто го пцуел на англиски јазик.

Порто на неутрален терен во Севилја славеше со 1-0, но испадна затоа што претходно загуби со 2-0 на својот „Драгао“.
Консеисао беше видно нерасположен по дуелот, и тврди дека Тухел му рекол „оде.и“ по вербалниот судир.

И дефанзивецот Пепе влезе во дуел со Тухел, па еден од обезбедувачите на мечот ги раздвојуваше.

Консеисао порача:

„Ме навередуваше. Мојот англиски не е совршен, но нема потреба да зборувам за тоа. Немам поим зошто ме нападна. Не разбрав се баш најдобро, чув само некои навреди, но сега тоа е минато“ рече Консеисао.

Тухел се обиде да ја „ублажи“ работата:

„Беше тоа мала расправија меѓу мене и нивниот тренер, се се случи изненадувачки. Нема проблеми“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија4 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија5 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија5 часа

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Европа6 часа

Данска трајно ја прекинува вакцинацијата со „aстра зенека“

Данска целосно ќе престане да ја користи вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 поради можна причинско-последична поврзаност помеѓу таа вакцина...

Македонија6 часа

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија8 часа

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија9 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион9 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа10 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ10 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија11 час

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа12 часа

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија23 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија23 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија1 ден

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија1 ден

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија1 ден

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија1 ден

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа1 ден

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Досие