Контакт

Спорт

Лејкерси поразени во Чикаго

Објавено пред

Чикаго Булс забележа победа во дуелот со Лос Анџелес Лејкерс 115:110, Финикс Санс го декларсира Шарлот 137:106 и ја презеде првата позиција во лигата, а Далас Маверикс запиша пораз од Минесота 111:105.

Лејкерси продолжија до лошите игри. Без тренерот Франк Фогел и без Ентони Дејвис забележаа нов пораз.

Чикаго, предводен од Демар Дерозан (38 поени) и Никола Вучевиќ (19 поени, 13 скока), славеше победа и ја презеде втората позиција на Истокот. Лејкерси го забележаа 15. пораз во 31 натпревар од почетокот на сезоната.

Леброн Џејмс забележа 31 поен и 14 скока, Кармело Ентони постигна 21 поен, а расел Вестбрук имаше 20 поени, девет скока и осум асистенции.

Далас без повредениот Лука Дончиќ, немаше одговор за Карл-ентони Таунс, кој со 24 поени беше најефикасен кај Минесота во победата 111:105. Тим Хардавеј јуниор се истакна кај Далас со 28 поени.

Резултати: Детроит-Мајами 100:90, Сакраменто-Сан Антонио 121:114, Мемфис-Портланд 100:105.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Трејд на три франшизи – Денвер донесоа плејмејкер од Сан Антонио

Објавено пред

Денвер Нагетс, Бостон Селтикс и Сан Антонио Спарс, изминатата ноќ си разменија играчи. Овие три франшизи на овој начин ја најавија засилената активност на повеќето франшизи до крајот на преодниот рок, кој во НБА лигата трае до 10.февруари.

Денвер Нагетс ги испратија во Бостон Бол Бол и Пи Џеј Дозир, а од нив Сан Антонио доби пик во втората рунда на драфтот што ќе се одржи во 2028 година.

Нагетс во овој трејд го добија Брин Форбс од Сан Антонио, а Бостон во Тексас го испратија Хуначо Ернангомез.

Најзвучно име во овој трејд е Форбс. Минатата сезона со Милвоки Бакс ја освои шампионската титула. Играше на 70 натпревари во регуларниот дел од сезоната и на 20 во плеј-офот. Минатата сезона имаше 45 отсто шут за три поени. Сезонава во просек постигнува по девет поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Луис Суарез се враќа во Премиер лигата?

Објавено пред

Менаџерот на Астон Вила, Стивен Џерард, подготвува уште еден спектакуларен трансфер, По Лука Дињ и Филипе Кутињо, Џерард сака да го донесе ан „Вила парк“ и поранешниот соиграч Луис Суарез.

Суарез има договор со Атлетико до крајот на сезоната, според шпанските медиуми не е исклучено тој до крајот на преодниот рок да го напушти Мадрид.

Новинарот Џерар Ромеро, тврди дека фудбалерот сака да се врати во Премиер лигата, поради што одбил три понуди од Бразил (Палмеирас, Коринтијанс, Атлетико Минеиро) и една од Саудиска Арабија.

Суарез и актуелниот менаџер на Астон Вила, Стивен Џерард, беа соиграчи во Ливерпул од 2011 до 2014 година.

Од почетокот на сезоната, Уругваецот за Атлетико одиграл 27 натпревари, постигнал девет гола и забележал две асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тан не можеше да стои, а не сакаше да го предаде мечот

Објавено пред

Хармони Тан и нејзиниот херојски потег го обележаа третиот ден на Австралија опен. Девојката која има потекло од Камбоџа, а игра за Франција, не можеше да стои на теренот, но не сакаше да и го предаде мечот на Елина Свитолина.

Свитолина го доби првиот сет со 6/3, во вториот имаше 5:4 и сервис, но Тан освои три гема по ред и израмни во сетови. Во третиот сет започнаа проблемите со исцрпеноста, Тан ги игнорираше медицинските совети да го предаде мечот. На крајот тоа го стори во седмиот гем, при водство на Свитолина 5:1, кога веќе не можеше да стои.

Хармони и честиташе на Свитолина, а потоа со инвалидска количка ја однесоа од теренот.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

Ангела Меркел доби понуда за работа во ОН

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, која цели 16 години го означуваше не само развојот на својата земја, туку и на...

Свет1 час

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија2 часа

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија16 часа

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија17 часа

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија18 часа

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија19 часа

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија22 часа

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија23 часа

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа23 часа

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија1 ден

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет1 ден

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија1 ден

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија1 ден

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија2 дена

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија2 дена

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија2 дена

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија2 дена

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија2 дена

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија2 дена

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Досие