Контакт

Спорт

Леклер по 4 години раскина со девојката, сакал да се фокусира на Ферари

Објавено пред

Францускиот Формула 1 возач, Шарл Леклер е новата ѕвезда на „најбрзиот циркус“, по сите прогнози тој ќе биде идниот шампион.

Тимот на Ферари во него гледа пилот кој конечно ќе ја прекине доминацијата на Луис Хамилтон и Мерцедес.
Го споредуваат со Михаел Шумахер, а 21-годишникот од Монте Карло е подготвен да се одрече од се – само за да успее да стане најдобар.

Поради амбициите во Ф1, тој одлучил да ја прекине четиригодишната љубовна врска со манекенката Џада Џани, која јавно ги откри причините за раскинувањето.

„Шарл ме остави. Сака да се фокусира само на Ферари и на кариерата“ напишала манекенката на Инстаграм.

Се чини дека Леклер задоцни за оваа сезона, има 109 бода помалку од Хамилтон во генералниот пласман, на 5 трки до крајот на шампионатот.

Спорт

Екс-капитенот на Србија, Мачван е во болница, заразен со коронавирус

Објавено пред

Поранешниот капитен на кошаркарската репрезентација на Србија, Милан Мачван е заразен со коронавирус и е хоспитализиран во болницата „Драгиша Мишовиќ“ во Белград, јавуваат српските медиуми. Нема детални информации каква е моменталната состојба на поранешниот кошаркар на Партизан.

Голем број спортисти кај нашиот северен сосед се меѓу заразените од Ковид 19 вирусот, но за среќа, кај сите вториот тест бил негативен.

Коронавирусот не ги заобиколи фудбалерите на Црвена Звезда (Гобељиќ, Петровиќ, Јованчиќ, Конатар и Јовичиќ), фудбалерите на Партизан (Шчекиќ и Лакчевиќ), одбојкарот Александар Атанасиевиќ, кошаркарот Никола Јокиќ, како и тенисерите Новак Ѓоковиќ и Виктор Троицки.

Прикажи повеќе...

Спорт

По два ипол месеци Динамо го избрка тренерот, бараат нов за ЛШ

Објавено пред

Иако убедливо, уште пред одредено време Динамо Загреб ја освои титулата во Хрватска, сепак клубот се наоѓа во криза. Потврда за тоа доаѓа по последната одлука на Управата на „модрите“ да му врачи отказ на тренерот на екипата, Игор Јовиќевиќ.

Тој на кормилото на еден од најдобрите клубови на Балканот беше само два ипол месеци, откако го наследи Немања Бјелица.

Минатиот викенд Динамо загуби со 2-0 од Ријека што ја прели чашата кај Управата на екипата. Загрепчани во последните 6 меча имаат 2 порази и 2 нерешени.

„Жал ни е поради ваквиот развој на настаните, но мораме да покажеме оговорност во овие тешки времиња. Во име на клубот му се заблагодаруваме на Игор за големите резултати што ги постигна со нашата јуниорска екипа. Вратата на Динамо секогаш ќе му биде отворена“ – порача спортскиот директор, Зоран Мамиќ.

Јовиќевиќ рече дека имал најдобри намери, благодарејќи на довербата.

Екипата чиј предводник е македонскиот фудбалски репрезентативец, Аријан Адеми сега е во потрага по нов стратег за новите предизвици во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер: Едвај чекам повторно да заиграм тенис!

Објавено пред

„Не сум го вратил своето најдобро физичко издание, но едвај чекам да се затегнам и повторно да заиграм тенис. Посебно Вимблдон“, рече швајцарскиот тениски ас Роџер Федерер, кој последните неколку месеци е дома, со најблиските, заздравувајќи од повредата на оперираното колено.

„Тажен сум што сега не сум на Вимблдон, но среќен сум што сум во Швајцарија. Последниот меч го одиграв на 7 февруари против Надал, за мојата фондација, а потоа следуваа две операции на колената. Но и карантин. За мене останувањето дома е позитивна работа, затоа што тоа не се случува често во мојот живот. Веќе четвртина век патувам по светот и никогаш во својот дом не сум останал повеќе од 5-6 недели. Сега сум тука веќе 5 месеци и можам да се грижам за семејството, за моите 4 деца. Убаво ми е. Живееме во планина и речиси со никого не сме биле во контакт. Родителите не сум ги видел 3 месеци“ – рече 39-годишниот Федерер.

Прашан што е следно, вели продолжува со рехабилитацијата.

„Во последно време имав многу работа, иако не играв тенис. Многу работам на рехабилитацијата, беше потребно да се донесат вистинските одлуки за колената да се во најдобра состојба“ – рече Швајцарецот, чие враќање на терените се очекува на почетокот на 2021 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 часа

Скопјанец починал во својот стан по каснување од стршен

Скопјанец на возраст од 49 години бил пронајден починат од страна на итната медицинска помош во неговиот стан, на улицата...

Македонија5 часа

Во просек 13 отсто од тестираните на коронавирус во земјата се позитивни

Во просек 13 отсто од тестираните на Ковид-19 се позитивни, а неделно се прават 8.000 теста, истакна министерот за здравство,...

Македонија5 часа

Филипче: Граѓаните мора да прифатат дека ваквата реалност ќе трае подолго од што се очекуваше

Новиот бран на коронавирус кај нас дојде порано, граѓаните мора да прифатат дека ова ќе трае подолго од што се...

Македонија5 часа

(Интервју) Бачев: Ќе коалираме со онаа партија што ќе се залага за враќање на уставното име

Поништување на преспанскиот договор, поништување на договорот со Бугарија, враќање на уставното име на државата – се црвените линии под...

Македонија5 часа

Обвинителот Бубевски заболен од коронавирус, Фатиме Фетаи е во самоизолација

Обвинителот Гаврил Бубевски, кој беше дел од СЈО, а сега е дел од скопското Обвинителство и ги застапува предметите „Насилство...

Регион6 часа

Чедомир Јовановиќ објави фотографија од болница: Уморен сум, сè уште ми е неопходен кислород

Лидерот на српската Либерално-демократска партија ЛДП, Чедомир Јовановиќ, се огласи на „Твитер“ од Клиниката за инфективни болести во Белград, каде...

Македонија6 часа

Петмина починати и 78 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на...

Македонија7 часа

(Видео) Санчез: Се надевам дека по 15 јули, Северна Македонија ќе остане со проевропска влада

Се надевам дека по изборите на 15 јули, Северна Македонија ќе продолжи со ваква проевропска влада, влада што ќе остане...

Регион8 часа

(Видео) И покрај забраната, Грција им дозволи влез на српските туристи кои со часови чекале на граница

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Топ9 часа

Притвор за двајцата скопјани што киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани што киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Култура9 часа

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија9 часа

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјата

Бројот на заразени од коронавирус во земјата надмина 7.000 лица кога вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментот активни се...

Регион24 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион1 ден

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава1 ден

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет1 ден

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт1 ден

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија1 ден

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ1 ден

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија1 ден

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Досие