Контакт

Спорт

Леклер: Жени во Ф1? Ако се добро возачи, а не како социјална порака

Објавено пред

Возачот на Ф1 тимот на Ферари, Шарл Леклер, во интервју за италијанскиот „Кориере дело спорт“ зборуваше за можноста жените да се натпреваруваат во Формула 1. Тој истакна дека секоја девојка која би се натпреварувала во Формула 1, пред се треба да биде добар возач.

dobivaj vesti na viber

„Ги следам женските трки веќе некое време. Џејми Чедвик вози навистина добро и би било фер да и се даде шанса да се натпреварува во Формула 3 или Формула 2. Да се ​​надеваме дека еден ден некоја девојка ќе се приклучи на Формула 1. Ако тоа е случај, таа девојка пред се треба да биде добар возач, а не да дозволи сето ова да биде некаква социјална порака“, рече Леклер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јувентус би сакале да го вратат Марота како директор

Објавено пред

Јувентус продолжуваат со планирањето на промените во раководната структура на клубот и покрај потенцијалните финансиски и спортски казни кои ги очекуваат, и дел од тој план е враќањето на Бепе Марота на директорска позиција, тврди „Ла република“.

dobivaj vesti na viber

65-годишниот Марота осум години беше генерален директор на Јувентус, од 2010 до 2018, помагајќи Андреа Ањели да го крене клубот на врвот во Италија, но по неговото заминување по наводниот конфликт со Ањели, почнаа проблемите во Торино. Според „Ла република“, Јуве ќе се обидат да го ангажираат Марота да го предводи тимот во ерата „пост-Ањели“, но нема да биде лесно да го убедат, бидејќи тој има договор со Интер до 2025 година, и неодамна изјави дека тоа ќе биде неговиот последен клуб.

Сепак, тој има блиски односи со тренерот Масимилијано Алегри, и има поинаков концепт од неговиот наследник, Фабио Паратичи, комплетирајќи бесплатни трансфери како тие на Пол Погба и Андреа Пирло.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел го сака местото на Флик

Објавено пред

Поранешниот менаџер на Челзи, Томас Тухел, би можел да ја преземе германската репрезентација доколку актуелниот селектор, Ханси Флик, реши да се повлече од оваа функција.

dobivaj vesti na viber

Флик (57) е мета на критики по елиминацијата на Германија по групната фаза на Светското првенство во Катар.

Германските медиуми пренесуваат дека Флик размислува да се повлече од селекторската функција, откако спортскиот директор на Германскиот фудбалски сојуз (ДФБ) Оливер Бирхоф поднесе оставка по неуспехот на репрезентацијата во Катар.

Тухел (49) моментално е без ангажман, а „Кикер“ наведува дека е најсериозен кандидат за селектор на Германија доколку Флик поднесе оставка.

Пред Челзи, Тухел ги тренираше Пари Сен Жермен, Борусија Дортмунд, Мајнц, Аугсбург и младинските екипи на Штутгарт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал испратил понуда за Гвардиол

Објавено пред

Реал Мадрид ќе обидува да му го распие на Челси трансферот на Јошко Гвардиол. Младиот дефанзивец игра брилијантно на СП во Катар, со што само си ја зголеми цената на фудбалскиот пазар.

dobivaj vesti na viber

Уште пред почетокот на СП, постоеја најави дека Гвардиол ќе стане најскапиот дефанзивец во историјата на фудбалот. Во моментов рекордер е Хари Мегваер, за него Јунајтед на Лестер им платија 87 милиони евра.

Наводно, Челси е најблиску до неговиот потпис, за сума од околу 100 милиони евра, меѓутоа во целата приказна желба има да се вмеша Реал Мадрид.

Италијанските медиуми пишуваат дека Реал понудил 90 милиони евра за Гвардиола, по завршувањето на сезоната.

Италијанците додаваат дека Лајпциг нема ништо против трансферот на Гвардиол во Реал, доколку добијат 100 милиони за овој играч, односно пет пати повеќе од она што тие му платија на Динамо Загреб (18,8 милиони евра).

Од наредниот трансфер Динамо ќе добие 20 отсто, што значи дека само од Гвардиол клубот ќе заработи околу 33 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија3 часа

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија7 часа

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија7 часа

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија8 часа

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет8 часа

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет8 часа

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...

Македонија9 часа

Град Скопје со нов јавен повик за линиите 20 и 22, „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ нема да може да конкурираат

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, најави јавен повик кој треба да биде објавен денеска, а се однесува на линиите од...

Македонија9 часа

Продолжуваат блокадите во Скопје, хаос во сообраќајот

Трет ден по ред хаос во Скопје поради блокадите од страна на приватните превозници. Блокирани се неколку клучни крстосници во...

Регион21 час

Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ за Западен Балкан во Тирана, изјави дека...

Македонија23 часа

(Видео) Ковачевски од Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство што првпат ваков самит на сите...

Македонија1 ден

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Северна Македонија....

Македонија1 ден

Агелер: Тим за санкции од Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија

Тим од Вашингтон допатувал во Македонија за да врши мониторинг врз правосудството и коруптивните актери. За ова на „Твитер“ објави...

Македонија1 ден

Пенов за блокадите во Скопје: Ова е самоволие, граѓаните трпат преголема штета

Ристо Пенов, министер за локална самоуправа, одби да каже кои се мерките кои државата ќе ги преземе за да ги...

Свет1 ден

Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД

Од Кремљ пристигна одговор на коментарите на американските претставници, во кои Русија тврди дека е потребен фер и долгорочен мир,...

Регион1 ден

Урсула фон дер Лајен: Западен Балкан повторно оди напред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана истакна дека напредокот повторно е...

Македонија1 ден

Потпишан договор за поевтини роаминг-услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен...

Свет1 ден

Армијата на Белорусија започна вежби за борбена готовност

Вооружените сили на Белорусија почнаа вежби за борбена готовност за сите категории воен персонал. Како што соопшти Министерството за одбрана...

Македонија1 ден

Премиерот Ковачевски на Самит во Тирана пречекан од премиерот на Албанија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Тирана беше пречекан од премиерот на Република Албанија, Еди...

Македонија1 ден

Приватните превозници втор ден го блокираат Скопје

Втор ден сообраќаен хаос во Скопје. Продолжуваат блокадите од приватните превозници. Автобусите и во текот на ноќта останаа на трите...