Контакт

Спорт

Лео Меси по шестипат ја освои „Златната копачка“ (фото)

Објавено пред

По шестипат во кариерата аргентинскиот фудбалски ас, Лионел Меси стана добитик на европската „Златна копачка“ која му се доделува на најдобриот стрелец во европските прволигашки натпреварувања.

Од востанувањето на оваа награда во 1968 па се до 1997 година наградата ја доделуваше француски „Л`кип“, од од 1997 година наградата ја доделува „European Sports Media“ – Здружение на европски фудбалски магазини.

Меси овојпат наградата ја подигна во присуство на неговите синови Тиаго и Матео. Аргентинецот дојде до наградата поради 36 постигнати гола на 34 меча во Ла Лига.

„Националните првенства се најважните натпреварувања, без нив не би ја имало ниту Лигата на шампиони. Ви благодарам на сите, на колегите, на тренерите, сите кои ми помогнаа денеска да бидам овде“ – рече Меси.

Аргентинскиот ас е рекордер со шест „Златни копачки“ во кариерата.

Роналдо освои четири, а по две имаат Португалецот Еузебио, Германецот Герд Милер, Уругвајците Диего Форлан и Луис Суарез, Французинот Тиери Анри и Бразилецот Марио Жардел.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Луис Суарез се договорил со Атлетико Мадрид

Објавено пред

Луис Суарез, откако му пропадна трансферот во Јувентус, постигнал договор со Атлетико Мадрид, тврди каталонскиот медиум „Мундо Депортиво“. Според овој извор 33 годишникот ги договорил личните услови со Атлетико, а за да биде реализиран трансферот клубот од Мадрид најпрвин треба да го продаде Диего Коста.

Луис Суарез стана вишок во Барселона со доаѓањето на тренерот Роналд Куман. Уругаваецот редово тренира меѓутоа не беше во комбинација за трите подготвителни натпревари кои ги одигра Барселона.

Се поставува и прашањето колку на договорот помеѓу Атлетико и Суарез ќе влијае и тоа што напаѓачот бара клубот да му ја исплати во целост последната година од договорот. Наводно Барселона понудила да му ислати пола од платата која му следува на Суарез до 30 јуни 2021 година.

„Мундо Депортиво“ тврди дека челниците на Атлетико и тренерот Диего Симеоне биле во постојан контакт со Суарез.

Луис Суарез мина шест години во Барселона, одиграл 238 натпревари на кои постигнал 197 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Петмина мора да ја напуштат Барса до 5 октомври

Објавено пред

До крајот на преодниот рок фудбалскиот клуб Барселона има план да се ослободи од уште петмина фудбалери. Преодниот рок во Европа трае до 5 октомври.

Новиот тренер на Барселона Роналд Куман веќе успеа да се ослободи од Иван Ракитиќ, Артуро Видал и Нелсон Семедо. Ракитиќ и Видал заминаа во Севилја односно Интер за симболични суми, клубот ќе може да заработи од бонусите, додека Семедо во Вулверхемптон оди за 38.000.000 евра.

Најголем проблем во овој момент за Барселона е Луис Суарез. Куман му порача на фудбалерот да си бара нов клуб, тој сака да замине но само под услов Барселона да му ај исплати последната година од договорот. Според медиумите Барселона биле подготвени да му исплатат само пола сума, или околу 7.000.000 евра.

Во меѓувреме на Суарез му пропадна трансферот во Јувентус, а тој ги одбил понудите од Рома и Интер Мајами. Се шпекулира дека тој е најблиску до трансфер во Атлетико Мадрид.

Останатите играчи кои треба да заминат до крајот на преодниот рок се Жан-Клуб Тодибо, Самуел Умтити, Матеус и Рафиња Алкантара.

За Умтити и Матеус нема понуди, Алкантара сака да се врати во Селта но клубот од Виго нема 15.000.000 евра колку што бара Барселона, додека за Тодибо интерес покажуваат неколку екипи од Бундес лигата.

Во оваа група спаѓа и талентираниот Рики Пуѓ, кого Барселона сака да го вметне во пакетот што ќе му го понуди на Ајакс за десниот бек Сержињо Дест.

Прикажи повеќе...

Спорт

Само Федерер е пред Ѓоковиќ

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ ја почна 287. недела на челната позиција на АТП-листата. Пред него сега е само Роџер Федерер, кој во кариерата вкупно 310 недели бил број 1.

АТП-листата сè уште не е ажурирана бидејќи не е завршен мастерсот во Рим каде Ѓоковиќ во финалето ќе игра против Диего Шварцман.

Ѓоковиќ пред финалето има 10.860 поени и можност со победа да ја зголеми предноста во однос на Рафаел Надал, кој во Рим, како бранител на титулата, испадна во четврт-финалето.

Надал има 9.850 поени, а зад него во Топ 5 уште се Доминик Тим (9.125), Роџер Федерер (6.630) и Данил Медведев (5.890).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија1 час

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија2 часа

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа4 часа

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Економија4 часа

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата да ги усвои...

Македонија4 часа

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет6 часа

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Македонија6 часа

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет19 часа

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија21 час

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија23 часа

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Регион1 ден

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија1 ден

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија1 ден

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија1 ден

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура1 ден

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Економија1 ден

СДСМ: Владата помага со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки

Владата им помага на граѓаните и стопанството со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки, велат од СДСМ преку...

Свет2 дена

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Свет2 дена

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура2 дена

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Досие