Контакт

Спорт

Лестер се доближи до ЛШ, Астон Вила испушти победа на „Гудисон“

Објавено пред

Премиерлигашот Лестер Сити попладнево славеше против сезонава одличниот Шефилд Јунајтед со 2-0 и се зацврсти на четвртата позиција во Премиерлигата.

По 36 кола, Лестер има 62 бода, еден помалку од третопласираниот Челси и 3 повеќе од петтопласираниот Манчестер Јунајтед кој сега го игра мечот од ова коло, нагости кај Кристал Палас.

Првиот гол на „лисиците“ беше дело на Перез во 29 минута, а потврдата на победата стигна во 79 минута, стрелец Греј.

На вториот меч што играше во истиот термин, на „Гудисон“ во Ливерпул домашниот Евертон извлече 1-1 од Астон Вила, тимот кој грчевито се бори за опстанок во Премирлигата.

Гостите поведоа во 72 минута, преку Конса и беа на добар пат да ги освојат трите бода, важни за приклучот во борбата за опстанок.

Сепак, радоста им ја скрати Тео Волкот со погодок во 87 минута.

Астон Вила по овој пораз останува на -3 од Вотфорд и Вест Хем кои меѓусебниот меч од ова коло го играат утре.

Спорт

Манолас: Меси ќе го запреме тимски!

Објавено пред

На помалку од 48 часа до реванш осминафиналниот меч од Лигата на шампиони меѓу Барселона и Наполи што ќе се одигра на „Ноу Камп“, фудбалерите на италијанската екипа се пред два големи предизвици. Да го задржат феноменалниот Лео Меси и да постигнат најмалку еден гол во Каталонија затоа што првиот меч одигран во Неапол заврши нерешено 1-1.

Дефанзивецот Костас Манолас, кој има мала повреда (во составот неизвесен поради истата причина е и Инсиње) смета дека екипата од југот на Италија има сила да го запре Меси, но ако исклучително одигра тимски.

Манолас за „La Repubblica„ раскажа како додека настапуваше за Рома на дуелот со Барселона добил мотивација од екс-капитенот на „волчицата“, Франческо Тоти.

„Тоти ме охрабри, ми рече повторно да го направам она што го сторив пред 2 години. Меси единствено може да го задржите како екипаа. По мое мислење тој е најдобриот во светот, неговиот квалитет и интелегенција се неверојатни“ вели грчкиот интернационалец.

Транерот на Наполи, Џенаро Гатузо пред мечот со петкратниот европски шампион има мака со повредите на играчите, но Манолас смета дека притисокот е на страна на шпанскиот тим.

„Притисокот е на нивна страна. Се надевам дека Инсиње ќе биде подготвен за мечот. Јас сум добро, болката во ребрата ми престана“ рече Манолас.

Дуелот Барселона – Наполи се игра в сабота, од 21 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тајсон: Имам најлоши стапала во свет, во кафез Конор веднаш би ме средил!

Објавено пред

Легендарниот Мајк Тајсон се подготвува за 12 септември, за борбата против Рој Џонс Јуниор, која ќе биде од ревијален и хуманитарен карактер.

По тој повод „Железниот Мајк“ е често во медиумите и одговара на прашања кои неретко немаат никаква поврзаност со борбата, прва негова по цели 15 години, откако се повлече од боксот.

Запрашан дали би имал шанси против Конор Мекгрегор во октагонот, Тајсон вели дека веднаш би загубил.

„Не би можел таму да се борам. Мислам дека Конор веднаш би ме победил. Не затоа што ќе ме разбие, туку затоа што таму може да ми застане врз стапалата. Веднаш би се предал тоа да ми се случи, не можам тоа да го поднесам. Имам најлоши стапала во светот, тоа ми е слабата точка. Конор не би морал ниту да ме удри“ – рече Тајсон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Премиер лигата нема да има пет замени во 2020/21

Објавено пред

Премиер лигата го отфрли планот да се заддржат пет замени во тек на еден меч и во новата 2019/20 сезона, правило кое беше направено за да се намали влијанието на повредите на фудбалерите по долгата пауза поради корона вирусот.

Наместо тоа, во англискиот фудбал ќе се вратат на три замени во натпревар и седум фудбалери кои ќе седат на клубата, откако мнозинството тимови се противеле на продолжувањето на пет замени, а за предлогот за повеќе фудбалери на клупата било нерешено (10-10).

Планот да се продолжи со пет замени од клупа на која има девет фудбалери не го доби потребното мнозинство, откако Астон вила ги предводеше понископласираните тимови кои сметаа дека големите клубови со огромен број на играчи на располагање ќе добијат поголема предност.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет56 минути

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија3 часа

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Македонија3 часа

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Регион5 часа

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија5 часа

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Македонија6 часа

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија6 часа

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за април, мај,...

Свет8 часа

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет9 часа

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет9 часа

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет9 часа

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет23 часа

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет23 часа

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет23 часа

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на Kовид-19, што е далеку од колективен имунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион24 часа

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет1 ден

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија1 ден

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија1 ден

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ1 ден

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Свет1 ден

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Досие