Контакт

Спорт

Лестер со големи пари го убедија Роџерс да го одбие Арсенал

Објавено пред

Брендан Роџерс потпиша нов договор со Лестер сити, со кој ќе остане на чело на поранешниот англиски шампион барем до 2025 година, ставајќи крај на шпекулациите дека ќе стане следниот прв човек на Арсенал.

Тренерот од Северна Ирска има фантастични резултати со „лисиците“ откако пристигна од Селтик во февруари, предводејќи ги до второто место во Премиер лигата оваа сезона и со новиот договор добива значително зголемување на платата. 46-годишниот Роџерс, кој претходно беше тренер и на Ливерпул, беше еден од главните кандидати да го заменат Унаи Емери на клупата на Арсенал, така што управата на клубо реши да реагира.

Со оваа одлука, Лестер исто така сака да прати сигнал до самите фудбалери кои можеби планираат да заминат од клубот. Фудбалерот од средниот ред, Џејмс Медисон веќе подолго време е „мета“ на Манчестер јунајтед, додека Челси се заинтересирани да го земат дефанзивецот Бен Чилвел.

Спорт

„Грчкиот ѕвер“ со глава го нокаутираше Вагнер, го очекува казна

Објавено пред

Актуелниот МВП на НБА лигата, грчката ѕвезда на Милвоки бакс, Јанис Адетокумбо доби исклучување во првото полувреме против Вашингтон визардс по ударот со глава над Мориц Вагнер во втората четвртина.

Адетокумбо го заврши мечот со 12 поени и 9 скока во 10 минути, а Милвоки на крајот стигна до 126:113 победа. Ова беше четвртото искучување во кариерата за Адетокумбо, за кое веднаш се извини.

„Лошо. Кога би можел да се вратам, не би го направил тоа. Но, сите сме луѓе и правиме грешки. Во текот на мојата кариера се трудам да ја заддржам концентрацијата и да се фокусирам на играта, но грешки се прават. Немам ништо против Вагнер, не беше тој виновен. Се загубив на момент“, вели Адетокумбо.

Милвоки веќе го обезбедија првото носителско место на Источната конференција, а со победата прекинаа низа од два порази.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лигата на шампиони се враќа, каква што не сме виделе досега

Објавено пред

Лигата на шампионите се враќа вечерва, но на начин каков што досега не сме виделе и во формат кој би можел да стане редовен. Поради корона вирусот, УЕФА одлучи да го „реши“ прашањето на европскиот шампион со фајнал ејт турнир во Португалија и интересно, само две од осумте екипи ја имаат освоено елитната титула досега.

Пред шест години финалето се оддржа во Лисабон, кога навивачите на Атлетико и Реал Мадрид ја „преплавија“ португалската престолнина, но сега ситуацијата не може да биде поинаква – осумте клубови беа пречекани во тишина без своите верни навивачи.

Фудбалерите, со маски и ракавици, стигнуваа на аеродромите во групи, и ќе останат во мали групи, исклучени од надворешниот свет додека не дојдат нивните мечеви. Секој клуб има сопствен хотел (сите во 40 километри од центарот на градот) и сопствени тренинг-центри.

Четврт-финалињата, полуфиналињата и финалето ќе се играат на двата супер-стадиони во градот, „Естадио да Луж“ и „Естадио Жозе Алваладе“, секако без публика.

Програмата започнува вечерва со дуелот на Пари Сен-Жермен, клуб кој потроши огромни пари за да се оствари целта, трофеј од ЛШ и Аталанта, дебитант во натпреварувањето кој ги освои срцата на навивачите доаѓајќи од Бергамо, град кој беше меѓу најпогодените од корона вирусот во Италија. ПСЖ се несомнено големи фаворити, но во фудбалот парите не купуваат сè.

Во четврток, пак, ќе се судрат РБ Лајпциг, уште еден проект на милијардери, клуб кој во Германија е презиран поради тоа, и Атлетико Мадрид, кои сонуваат за трофејот додека беа исплашени од двата позитивни случаи на корона вирус пред патувањето во Португалија.

Во петок, без сомнеж, доаѓа најатрактивниот меч, дуелот на гигантите Барселона и Баерн Минхен, два клуба од друштвото кои веќе биле европски шампиони. Многумина сметаат дека кој ќе победи тука ќе биде фаворит за титулата.

Последното четврт-финале е помеѓу Манчестер сити, во нов обид на Пеп Гвардиола да го освои елитниот европски трофеј и Лион, кои успеаја да ги елиминираат Јувентус и да направат „потрес“ во Торино.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ

Аталанта – Пари Сен-Жермен, 12 август

РБ Лајпциг – Атлетико Мадрид, 13 август

Барселона – Баерн Минхен, 14 август

Манчестер сити – Лион, 15 август

ПОЛУФИНАЛЕ

18 и 19 август

ФИНАЛЕ

23 август

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел: Икарди сега треба да покаже што умее

Објавено пред

Тренерот на Пари Сен-Жермен, Томас Тухел има целосна доверба дека Нејмар секогаш е најдобар во големите мечеви, но посочува дека очекува големи работи од поранешниот капитен на Интер, Мауро Икарди пред денешното четврт-финале од Лигата на шампионите против Аталанта.

Килијан Мбапе најверојатно ќе биде на клупата поради повредата, додека Единсон Кавани веќе не е во тимот откако му заврши договорот со клубот ова лето. Токму затоа, Тухел верува дека Аргентинецот Икарди, кого го откупија од Интер по една сезона како позајмен фудбалер мора да блесне.

„Со повредата на Килијан и без Еди Кавани, важно е Икарди да го покаже својот карактер. За мене тој е момче кое никогаш не е исплашено, кое секогаш дава голови, кому можеш да му веруваш тактички. Сега треба да покаже дека може да не однесе до полуфинале“, вели Германецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени со коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија1 час

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија1 час

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет2 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет3 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет3 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија3 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија18 часа

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија18 часа

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа18 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија18 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија19 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија21 час

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија21 час

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија21 час

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија23 часа

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет24 часа

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија24 часа

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ1 ден

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет1 ден

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Досие