Контакт

Спорт

Лева го престигна Милер и се изедначи со Роналдо, Милер со гол го прослави јубилејот

Објавено пред

Томас Милер и Роберт Левандовски, ја обележаа синоќешната победа на Баерн против Волфсбург (4:0).

Милер го одигра 400.натпревар за Баерн, а Левандовски го урна рекордот на Герд Милер.

Томас Милер јубилејот го обележа со гол во седмата минута и асистенција во 57.минута, кога Упамекано го зголеми резултатот на 2:0.

Левендовски, во 87.минута, го постави конечниот резултата. Тоа беше неговиот 43.гол во Бундес лигата, во оваа календарска година. Полјакот го урна рекордот на Герд Милер поставен во 1972 година.
Во годината која полека изминува, Левандовски, вкупно постигна 69 гола. Успеа да го изедначи учинокот на Кристијано Роналдо од 2013 година.

Пред нив е само Лионел Меси и неговата неверојатна 2012 година кога постигна 91 гол.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Данска стави крај на серијата на Исланд, Норвежаните ја декласираа Полска

Објавено пред

Данска и покрај обидот на Исланѓаните за камбек во второто полувреме, забележа релативно лесна 28:24 победа за отварање на втората рунда на Европското првенство во Унгарија и Словачка, додека Норвешка покажа доминација против Полјаците победувајќи со 42:31.

Кевин Мелер имаше 13 гола, а Матијас Гидсел додаде девет за Данците, кои сега се израмнуваат со Франција на врвот на групата 1, додека за Исланд ова е прв пораз на турнирот, по импресивните три победи во првата фаза.

Норвешка, пак, стигна до најубедливата победа на турнирот, предводени од Себастијан Бартолд со 10 гола и Сандер Сагосен со 9 гола. Норвежаните сега се втори во групата 2 зад Шпанија и израмнети со Шведска, Германија и Русија со 2 поени.

ЕУРО 2022, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 1

Данска – Исланд 28:24 (17:14)

Франција – Холандија 34:24 (15:12)

Црна Гора – Хрватска 32:26 (14:9)

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА 2

Полска – Норвешка 31:42 (15:21)

Германија – Шпанија 23:29 (12:14)

Шведска – Русија 29:23 (16:13)

Standings provided by SofaScore LiveScore
Прикажи повеќе...

Спорт

Гудуриќ го предводеше Фенер до тешка победа против Жалгирис

Објавено пред

Марко Гудуриќ заедно со Шехус Хазер и Ахиле Полонара ги предводеа Фенербахче до импресивна камбек победа над Жалгирис во 22. коло од Евролигата.

Литванскиот клуб имаше фантастичен почеток на мечот, но во последната четвртина Фенер ги декласираше своите противници за да стигне до 73:67 победа и подобрување на скорот на 9-10 во трка за плејофот, додека Жалгирис останаа на дното на табелата со 3-15 скор.

Гудуриќ имаше 19 поени, а додаде и пет асистенции, четири скока и три украдени топки, Хазер уфрли 13, а Полонара 10 поени, но и 8 скока.

Во Русија пак, Лоренцо Браун и Џон Браун беа во фантастична форма за Уникс Казан да стигне до 70:64 одмазничка победа над Барселона. Уникс загуби во продолженија во првиот меч меѓу двата клуба пред еден месец, но овојпат не дозволија проблем и сега имаат 12-7 скор со реални шанси за топ 4 пласман.0

Лоренцо Браун заврши со 22 поени, 8 асистенции, Џон Браун имаше 20 поени и 7 украдени топки, додека Барселона, која играше без Никола Миротиќ (КОВИД-19), го имаше најдобриот поединец со Кори Хигинс со 17 поени.

ЕВРОЛИГА, 22.КОЛО

Уникс Казан – Барселона 70:64 (17.14, 14:21, 23:13, 16:16)

Зенит Санкт Петерсбург – Монако 77:86 (17:18, 15:18, 18:21, 27:29)

Фенербахче – Жалгирис 73:67 (7:13, 17.17, 20:21, 29:16)

Алба Берлин – Реал Мадрид 74:89 (15:19, 21:29, 20:25, 18:16)

Макаби Тел Авив – Олимпијакос 84:69 (19:16, 21:22, 26:18, 18:13)

Прикажи повеќе...

Спорт

Мали со првото место во групата Ф, познати осминафиналните двојки на Африканскиот куп на нации

Објавено пред

Мали стигна до 2:0 победа над Мавританија за да го обезбеди првото место во групата Ф на Африканскиот куп на нации, додека второто место отиде кај Гамбија по 1:0 победата над Тунис, кои ги комплетираат 16-те репрезентации кои ќе играат во осминафиналето.

Дефанзивецот на Ленс, Масадио Хајдара ги донесе Мали во водство уште во 2. минута од мечот, пред Ибрахима Коне во 49. минута од пенал да зголеми на 2:0.

Меѓу поинтересните дуели во осминафиналето секако е пресметката помеѓу Египет и Брегот на Слоновата Коска, но и дуелот помеѓу Нигерија и Тунис.

АФЦОН 2022, ГРУПА Ф

Мали – Мавританија 2:0

Гамбија – Тунис 1:0

АФЦОН 2022, 1/8 ФИНАЛЕ

Буркина Фасо – Габон

Нигерија – Тунис

Гвинеја – Гамбија

Камерун – Комори

Сенегал – Кабо Верде

Мароко – Малави

Брег на Слонова Коска – Египет

Мали – Екваторијална Гвинеја

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија3 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет4 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет4 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија7 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија8 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија9 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет10 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија11 час

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија11 час

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет12 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет13 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт13 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа13 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија1 ден

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија1 ден

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија1 ден

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија1 ден

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет2 дена

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Досие