Контакт

Спорт

Левандовски рушеше рекорди против Волфсбург, Леверкузен продолжува да „гази“

Објавено пред

Роберт Левандовски постигна два гола за пресврт 2:1 победа на Баерн Минхен над Волфсбург, но темпото во Бундеслигата го заддржаа и другите две екипи од топ 3, откако лидерот Баер Леверкузен со 4:0 го „прегази“ Келн, а РБ Лајпциг победи кај Хофенхајм со 0:1.

Макс Филип уште во петтата минута донесе водство на „волците“ на „Алијанц арената“, поставувајќи притисок на Баварците, но тука беше Левандовски за пресврт – прво во 45. минута израмни на 1:1, пред на почетокот на второто полувреме да постигне уште еден гол за 2:1 (50. минута).

За потсетување, Левандовски во 2015 година успеа да им даде дури пет гола на Волфсбург за само девет минути, така што е сосема прикладно да стигне до својот 250. бундеслигашки гол токму против овој тим. Со овие два гола, Полјакот има вкупно неверојатни 71 голови во 63 меча за Баерн и за полската репрезентација во календарската 2020 година!

Леверкузен пак, во првите 10 минути постигна два гола против Келн преку Вајзер и Дијаби, за на крајот да стигне до 4:0 победа и да остане на првото место на табелата со 28 поени, само еден пред Баерн и РБ Лајпциг, кои потешко од очекувањата со голот на Јусуф Полсен стигнаа до 0:1 победа кај Хофенхајм.

БУНДЕСЛИГА, 12.КОЛО

Баерн Минхен – Волфсбург 2:1

Келн – Баер Леверкузен 0:4

Арминија Билефелд – Аугзбург 0:1

Хофенхајм – РБ Лајпциг 0:1©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Абрамович подготвен да го сруши сопствениот рекорд за Халанд

Објавено пред

Челси се подготвени да го срушат сопствениот рекорд за висина на еден трансфер за на „Стемфорд бриџ“ да го донесат норвешкото чудо Ерлинг Халанд од Борусија Дортмунд, тврди „Атлетик“.

Иако Роман Абрамович потроши над 250 милиони фунти во текот на летниот преоден рок со што Френк Лампард ги доби Каи Хаверц, Тимо Вернер, Бен Чилвел, Тијаго Силва и Хаким Зијеш, резултатите не се најдобри, и сега тие се во потрага на врвен напаѓач, каков што несомнено е Халанд.

20-годишниот Халанд постигна 19 гола во 17 меча за Борусија Дортмунд оваа сезона, продолжувајќи ја сенационалната форма од 2019/20, кога стана хит со настапите за Ред бул Салцбург и Челси се подготвени да го срушат рекордот од 80 милиони фунти кој го платија за Хаверц.

Халанд е под договор со бундеслигашот до 2024, но се верува дека има клаузула за раскин на договорот од 66 милиони фунти која се активира на крајот на сезоната 2021/22. Со таа цена, тој несомнено ќе биде мета на повеќе големи европски клубови и Роман Абрамович е подготвен да финансира уште еден трансфер веќе ова лето со понуда која Дортмунд нема да ја одбие.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ ја следат ситуацијата околу Меси, подготвени се да реагираат

Објавено пред

Спортскиот директор на ПСЖ, Леонардо, рекол дека клубот внимателно следи како се развива ситуацијата околу заминувањето на Лионел Меси од Барселона. Меси, во летниот преоден рок, сакаше да ја напушти Барселона, на крајот остана на „Ноу Камп“ откаде ќе може да замине како слободен играч по завршувањето на сезоната.

Од моментот кога Меси побара трансфер траат шпекулациите каде би можел да ја продолжи кариерата. Аргентинецот најчесто се поврзува со Манчестер сити и ПСЖ. Овие два клуба се единствените што можат да ги исполнат неговите финансиски барања.

„Играчи каков што е Меси секогаш се на листата на желби на ПСЖ. Сега не е време да зборуваме на оваа тема, но ние седиме на масата на која се следи тој случај. Вистината е дека се уште не сме седнале на масата, но имаме резервирано место. У во фудбалот четири месеци се вистинска вечност“, рекол Леонардо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бобан Николов се сели во Лече

Објавено пред

Бобан Николов, репрезентативец на Македонија, кариерата ќе ја продолжи во Италија. Николов, во текот на денот, треба да ги мине лекарските прегледи во Лече, а потоа и да потпише договор со овој тим.

Николов, од 2018 година играше во тимот на Фехервар, претходно кариерата ка градеше во Виторул од Констанца и Вардар.

Играчот од редот за врска ќе треба да му помогне на Лече, експресно да се врати во Серија А.

Лече, по 18 натпревари во Серија Б, се наоѓа на петтото место на табелата со 29 бода, осум помалку од водечкиот Емполи.

Николов ќе биде второто засилување за Лече во зимскиот преоден рок. Тимот од југот на Италија, во неделата потпиша договор со Данецот од Адмира Вакер, Хјумланд Мортен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет1 час

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија3 часа

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет4 часа

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија4 часа

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ5 часа

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија6 часа

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија6 часа

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа6 часа

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет7 часа

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион7 часа

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет8 часа

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет9 часа

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет9 часа

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет19 часа

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ20 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет20 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет21 час

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Регион22 часа

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Македонија1 ден

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Досие