Контакт

Спорт

Левандовски се повреди против Андора, не игра против Англија!

Објавено пред

Роберт Левандовски, човекот кој последните две сезони игра во најдобрата форма во кариерата, ќе го пропушти мечот на Полска против Англија, откако одигра само еден час против аутсајдерот Андора (и постигна два гола) во неделата.

32-годишниот напаѓач на Баерн Минхен сега ќе отсуствува во клучниот меч на Полска, а доколку повредата се покаже како сериозна, нема да биде достапен ниту за мечевите на Баерн од Бундеслигата и од Лигата на шампионите следните десетина дена.

„Тестовите покажаа оштетување на лигаментите на десното колено, а бидејќи следниот меч е толку бргу, капитенот нема да биде дел од репрезентацијата за да не ја влоши повредата. Третманот на оваа повреда трае од 5 до 10 дена, што значи дека Роберт Левандовски ќе се врати во Баерн Минхен, каде што ќе ја продолжи рехабилитацијата“, се вели во објавата на Полската фудбалска федерација

Спорт

Шкендија чекор поблиску до титулата, Беласица ги шокираше Шкупи

Објавено пред

Полладнево се одигра 27.коло во фудбалскиот шампионат на Македонија. Најголемото изненадување го направија фудбалерите на Беласица, кои во Скопје славеа над Шкупи. Вардар освои само бод против Ренова, додека Шкендија со минималната победа над Академија Пандев уште повеќе се доближи до шампионската титула.

Работнички освои бод во Струга, Македонија ЃП го порази Борец, а Пелистер со пресврт успеа да го победи Силекс.

Беласица, во Скопје, славеше над Шкупи со гоот на Демир постигнат во 11.минута. Голот на Ибраими во 52.минута го реши победникот во дуелот помеѓу лидерот Шкендија и „Пандевци“.

Во Битола, Силекс по 19 минути водеше против Пелистер со 0:2, со головите на Ѓоргиев и Тантуровски, меѓутоа домашните се врати во мечот за само шест минути, со головите на Драгарски во 24. и Иливевски во 30.инута. Конечните 3:2, во 71.минута ги постави Нето.

Варадар и Ренова освоија по бод и останаа при дното на табелата. Јашаровски погоди за Ренова во 15.минута, а израмни во 53.минута Мирчевски. Без победник, 1:1 заврши и дуелот во Струга. Миленковски го постигна голот за домашниот тим, а за Работнички израмни Станковси.

Резултати:

Шкендија-Академија Пандев 1:0
Вардар-Ренова 1:1
Шкупи-Беласица 0-1
Струга-Работнички 1:1
Македонија-ЃП-Борец 2:1
Пелистер-Силекс 3:2

Табела: 1. Шкендија 62, 2. Шкупи 49, 3. Македонија ЃП 47, 4. Струга 41, 5. Работнички 40, 6. Пелистер 35, 7. Борец 33, 8. Академија Пандев 31, 9. Силекс 29, 10. Ренова 28, 11. Вардар 28, 12. Беласица 17.

Фото/facebook.com/fcshkendija

Прикажи повеќе...

Спорт

Нагелсман за трансферот во Баерн: Имам договор со Лајпциг до 2023 година

Објавено пред

Јулијан Нагелсман, експресно ги демантира шпекулациите дека по завршувањето на сезоната, ќе го наследи Ханси Флик, на кормилото на Баерн Минхен.

Германските медиуми, по синоќешната елиминација на Баерн од Лигата на шампиони, тврдат тренерот Флик ќе замине, поради недоразбирањата што ги има со спортскиот директор, Хасан Салихамиџиќ. Според нив главен кандидат за нов тренер на Баерн е акуелниот тренер на Лајпциг.

„Никакви преговори не водам со Баерн Минхен. Истото можам да го кажам и за моите менаџери. На таа тема не сум разговарал со клубот, бидејќи нема за што да се разговара. Договорот ме врзува за Лајпциг до 2023 година“, рекол Нагелсман.

Прикажи повеќе...

Спорт

Синер без шанси против разиграниот Ѓоковиќ

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ избори пласман во третото коло на Мастерсот во Монте Карло. Во својот прв меч, по пауза од седум недели, Ѓоковиќ за 95.минути, го победи младиот Италијанец, Јаник Синер со 6/4, 6/2.

Ѓоковиќ успешно се справи со 19-годишникот, на кого му предвидуваат блескава кариера. Дека не е импресиониран од својот идол, Синер, покажа во третиот гем, кога направи брејк и поведе со 2:1.

Од тој момент, Ѓоковиќ го крена нивото на својата игра, освои четири гема, дојде до предност 5:2, а кога сервираше за првиот сет Синер успеа да му го одземе сервисот. На крајот Ѓоковиќ сепак го освои сетот со 6/4.

Во вториот сет немаше никаква неизвесност, Ѓоковиќ дојде до 4:1, а во осмиот гем, на сервис на противникот, го заклучи мечот, искористувајќи ја третата меч топка.

Ѓоковиќ, во третото коло, ќе игра против победникот од Мајами, Роберт Фуркаш или Даниел Еванс.

Покрај Ѓоковиќ, во два сета, втората рунда ја минаа упте и Андреј Рубљов, Давид Гофан, Филип Крајиновиќ, Каспер Руд и Кристијан Гарин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија3 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија3 часа

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Европа4 часа

Данска трајно ја прекинува вакцинацијата со „aстра зенека“

Данска целосно ќе престане да ја користи вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 поради можна причинско-последична поврзаност помеѓу таа вакцина...

Македонија4 часа

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија6 часа

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија7 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион7 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа7 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ8 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија9 часа

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа10 часа

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија20 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија21 час

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија24 часа

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија1 ден

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија1 ден

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија1 ден

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа1 ден

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија1 ден

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Досие