Контакт

Спорт

Ли Мејсон вечерва последен пат ќе суди во Премиер лигата

Објавено пред

Долгогодишниот фудбалски судија од Англија, Ли Мејсон, ќе ја заврши кариерата по завршувањето на сезоната. Сепак, Мејсон нема целосно да се повлече од фудбалот, туку ќе стане првиот судија кој целосно ќе ѝ се посвети на ВАР технологијата од сезоната 2021/2022.

Ли Мејсон 15 години е во Премиер лигата, како главен судија водел 287 натпревари во елитната англиска лига, а вкупно учествувал во повеќе од 500 натпревари.

Мејсон е во Премиер лигата од 2000 година, две години бил помошен судија. Кариерата како главен судија кариерата ја започнал во 2006 година.

Последниот меч Мејсон ќе го суди вечерва на „Олд Трафорд“, каде Манчестер јунајтед ќе го пречека Фулам.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Далиќ: Лука знаеше што  зборуваа и пишуваа против нас

Објавено пред

Хрватска го одигра најдобриот меч кога беше најпотребно, стигнувајќи до 3:1 победа над Шкотска за освојување на второто место во својата група и пласман во осминафиналето, откако беа предводени од вечниот Лука Модриќ, кој постигна еден фантастичен гол и запиша една асистенција.

Селекторот Златко Далиќ, кој беше на ударот на критиките на хрватската јавност по мечевите со Англија и Чешка призна дека имало голем притисок, но дека тие ќе останат „џентлмени“ во враќањето на навредите.

„Овие десет дена беше лудило и тоа не можам да го сфатам. Не знам која цел е ова остварена. Десетти пат, единаесетти пат? Нема да влегувам во дискусија, ќе го зачувам достоинството, гордоста и ќе бидам фер. Лука знаеше што се случува и што се пишуваше и зборуваше против мене. Затоа беше среќен. Ние ќе останеме господа, одиме понатаму“, вели Далиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мбапе ја загубил довербата во ПСЖ, сака нов предизвик

Објавено пред

Килијан Мбапе е подготвен да замине од Пари Сен-Жермен бидејќи ја загубил довербата во проектот на богатиот француски клуб и би сакал да се обиде со нов предизвик, тврди француската „РМЦ спорт“.

Според нивните извори, главен проблем на фудбалерот не е тренерот Маурисио Почетино, туку спортскиот директор Леонардо, и доколку не направи трансфер ова лето, тогаш следната година ќе замине како слободен играч.

Катарските газди на клубот не сакаат да го продаваат Мбапе и се надеваат дека ќе го убедат да остане, но и покрај огромната финансиска моќ на клубот, тешко е да се верува дека ќе дозволат тој да замине бесплатно, посебно бидејќи за него платија 180 милиони евра, со што уште е вториот најскап играч во историјата зад соиграчот Нејмар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лудо забивање на 0.9 секунди пред крај и 2:0 водство на Санси!

Објавено пред

Финикс санс стигнаа до драматична 104:103 победа над Лос Анџелес клиперс за да поведат со 2:0 во финалето на Западната конференција во НБА плејофот

Во еден неверојатен меч, кој беше израмнет до самиот крај, победникот го реши Деандре Ејтон со забивање на 0.9 секуди пред крајот на мечот. Санси имаа подобро отварање на мечот и 25:23 предност по првата четвртина, но не успеаја да се одвојат и на полувреме се отиде со само 48:47 предност за Санси.

Потоа дојде драматичната завршница, во која Клиперс имаа поен предност, пред Бриџис да утне обид за поени, а топката да излезе во аут. Краудер успеа да го најде Ејтон, кој атрактивно заби преку Ивица Зубац за фантастична победа.

Камерон Пејтон беше најефикасен за Санси со 29 поени (12-од-24) и 9 асистенции, Ејтон заврши со 24 поени и 14 скока. Кај Клиперси најефикасен беше Пол Џорџ со 26 поени, 6 скока и 6 асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет50 минути

Убијците на Кашоги поминале обука во САД, одобрена од Владата

Четворица Саудијци кои учествуваа во убиството на новинарот на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, поминале обука...

Свет1 час

Меркел прими различни вакцини – прва доза од „Астразенека“, а втора од „Модерна“

По вакцината на „Астразенека“ во април, германската канцеларка Ангела Меркел сега ја прими вакцината на „Модерна“ како втора доза. Меркел...

Македонија13 часа

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни автобуси

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници, со максимален...

Македонија15 часа

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на знамето, грбот или химната

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб...

Македонија16 часа

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија18 часа

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија23 часа

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија23 часа

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет23 часа

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет1 ден

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија1 ден

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет1 ден

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт2 дена

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт2 дена

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт2 дена

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија2 дена

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија2 дена

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа2 дена

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија2 дена

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ2 дена

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Досие