Контакт

Спорт

Лидс и Њукасл ќе почекаат за прва победа во новата сезона во Премиерлигата

Објавено пред

Њукасл јунајтед и Лидс јунајтед ќе почекаат на првата победа во новата сезона во Премиерлигата, откако во првиот меч од петтото коло, одиграа 1:1 на „Сент Џејмс Парк“.

Рафиња ги донесе гостите во водство во 13. минута по асистенцијата на новиот англиски репрезентативец, Патрик Бамфорд, меѓутоа домаќините останаа непоразени откако Алан Сен-Максиман израмни во финишот на полувремето.

По пет кола, Њукасл има само две ремија, додека Лидс има три нерешени натпревари за да се зголеми притисокот на двајцата тренери, Стив Брус и Марсело Биелса.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Европска катастрофа за Рома на Мурињо, Тотенхем загуби во Холандија

Објавено пред

По фантастичниот старт на сезоната, Рома на Жозе Мурињо како да „подазастана“, откако на гостувањето во Норвешка доживеа тежок 6:1 пораз од Бодо/Глимт во третото коло од Конференциската лига на УЕФА. Со празни раце од гостување се враќа и Тотенхем, откако загубија со 1:0 од холандскиот Витесе.

Ботхајм и Берг донесоа неверојатно 2:0 водство на Бодо/Глимт уште во првите 20 минути, но Рома се врати на гол разлика преку Карлес Перез во 28. минута. Второто полувреме беше катастрофално за „волчицата“ – Ерик Ботхајм го комплетираше хет-трикот и имаше две асистенции за шокантна победа.

Тотенхем пак, во 78. минута прими гол од Максимилијан Витек за прв пораз во Европа и сега имаат тешка задача да изборат пласман понатаму во група со Витесе и Рен.

КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА ЕВРОПА, 3.КОЛО

ГРУПА А

ХЈК Хелсинки – Макаби Тел Авив 0:5

Алашкерт – ЛАСК Линц 0:3

ГРУПА Б

Анортозис – Флора 2:2

ГРУПА Ц

Бодо/Глимт – Рома 6:1

ГРУПА Е

Феенорд – Унион Берлин 3:1

Макаби Хаифа – Славија Прага 1:0

ГРУПА Ф

Копенхаген – ПАОК 0:2

ГРУПА Г

Мура – Рен 1:2

Витесе – Тотенхем 1:0

ГРУПА Х

Карабаг – Каират 2:1Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Звезда не изддржа за победа во Данска, Динамо „падна“ во Виена

Објавено пред

Српскиот шампион, Црвена звезда беше на чекор до третата победа во третиот меч во Лига Европа, пред да прими гол за 1:1 реми кај данскиот Митјилан,.

Динамо Загреб, пак, ја загуби првата пресметка со директниот ривал за пласман во нокаут фазата, губејќи кај Рапид Виена со 2:1, додека Фенербахче и Антверпен одиграат возбудливо 2:2 реми, а Лацио и Марсеј ги разочараа своите навивачи со 0:0 реми на „Олимпико“.

Звезда имаше водство од 58. минута преку Мирко Иваниќ, пред во 78. минута, данскиот клуб да се врати во игра со голот на Николас Мир.

ЛИГА ЕВРОПА, 3.КОЛО

ГРУПА Д

Фенербахче – Антверпен 2:2

ГРУПА Е

Лацио – Марсеј 0:0

ГРУПА Ф

Митјиланд – Црвена звезда 1:1

Лудогорец – Брага 0:1

ГРУПА Г

Реал Бетис – Баер Леверкузен 1:1

ГРУПА Х

Рапид Виена – Динамо Загреб 2:1

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ ќе го казни Икарди за мамењето на сопругата и скандалот што го предизвика

Објавено пред

Мауро Икарди го очекува казна од неговиот клуб Пари Сен-Жермен иако засега тие јавно го поддржаа својот фудбалер по обвинувањата дека ја мамел својата сопруга Ванда Нара.

Нара, која исто така е агент на Икарди и го договараше неговиот трансфер од Интер во ПСЖ, го обвини сопругот јавно дека ја мамел со курва и дека уништил уште едно семејство. По ова, ПСЖ му дозволи на Икарди да ги земе слободни неделата и вторникот поради семејни причини и тој отпатува во Милано во обид да си ја спаси врската.

28-годишниот Аргентинец, според последните информации, добил прошка од својата сопруга и според „Марка“ и „Ле Паризиен“, и покрај поддршката на клубот, ќе следува и казна.

Ова нема да биде првпат ПСЖ да се меша во личните работи на своите фудбалери – тие го отпуштија шпанскиот фудбалер Хесе Родригез исто така по скандалот кога тој ја мамеше својата партнерка Аура Руиз.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион4 часа

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија5 часа

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ5 часа

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија8 часа

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија9 часа

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа10 часа

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија11 час

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ12 часа

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет13 часа

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет13 часа

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет13 часа

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија24 часа

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет1 ден

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија1 ден

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ1 ден

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија1 ден

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија1 ден

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија1 ден

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет1 ден

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Досие