Контакт

Спорт

Лигата на шампиони ќе ја „врати“ втората групна фаза од 2024?

Објавено пред

Тимовите кои ќе се натпреваруваат во Лигата на шампиони ќе треба да играат уште четири дополнителни мечеви од 2024 година, откако УЕФА продолжува со плановите за нов формат на натпреварувањето, тврди британскиот „Тајмс“.

Според англискиот весник, Европската асоцијација на клубови (ЕЦА), каде што се собрани елитните европски клубови и УЕФА сакаат да го прошират натпреварувањето што може да донесе до уште поголем метеж со мечевите, посебно во Премиер лигата.

Иако не е потврдено како ќе се уфрлат дополнителните четири меча, тоа може да се смени со додавање на клубови во групите, или со додавање на уште една групна фаза пред елиминационите мечеви.

Првиот план на ЕЦА е да се додадат дури 10 дополнителни мечеви во ЛШ за да се зголемат мечевите меѓу најдобрите европски клбови, но сепак, се согласиле за намалување на само четири дополнители меча. Англиските клубови, наводно, веќе се согласиле да се „откажат“ од Карабао (Лига купот), кој би бил ограничен на тие тимови кои немаат европски фудбал.

Според овој контроверзен план, клубовите кои ќе стигнат до полуфиналето на ЛШ автоматски би се квалификувале за следната сезона без разлика на лигашката позиција, додека патот на посиромашните клубови (посебно од источна Европа) би станал многу потежок.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса без Кутињо против Јувентус

Објавено пред

Филипе Кутињо ќе го пропушти натпреварот против Јувентус во Лигата на шампионите, објави неговиот клуб Барселона.

Репрезентативецот на Бразил го повредил коленото, на натпреварот со Реал Мадрид, кој се одигра во саботата.

Барселона не објави колку ќе трае рехабилитацијата на фудбалерот од редот за врска.

Филипе Кутињо летово се врати во Барселона. Минатата сезона тој ја мина како позајмен играч во Баерн Минхен.

Од почетокот на сезоната, Бразилецот има постигнато два гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брестовац го објави поширокиот список за мечевите со Финска и Швајцарија

Објавено пред

Селекторот на Македонската сениорска репрезентација, Данило Брестовац, го објави поширокиот список на 35 ракометари за претстојните квалификациски натпревари, за пласман на Европското првенство во 2022 година.

Во ноемврискиот квалификациски циклус македонските ракометари ќе играат против Финска, на 4.ноември и Швајцарија, на 7 ноември.

Фото/macedoniahandball.com.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Милик побарал трансфер

Објавено пред

Напаѓачот на Наполи, Аркадијуш Милик, нема намера да го чека крајот на сезоната за да може да се пресели во Јувентус, туку сака во зимскиот преоден рок да си најде нов клуб.

Договорот на 26-годишниот напаѓач со Наполи истекува на 30 јуни наредната година. Наводно, тој веќе имал договор со Јувентус по завршувањето на сезоната да се пресели во Торино. Милик тогаш ќе биде слободен играч и Јувентус не би платиле ниту цент за неговиот трансфер.

Милик сигурно до јануари нема да одигра ниту еден натпревар за Наполи бидејќи клубот не е регистриран за дуелите во Серија А и Лига Европа. На полскиот репрезентативец му е јасно дека доколку остане во Наполи, ситуацијата нема да се смени до јуни, што е долг период без фудбал за напаѓач што сака да се наметне во репрезентацијата пред ЕП.

Евертон и Тотенхем не го кријат интересот за Милик. Ќе се обидат да го реализираат трансферот во зимскиот преоден рок.

Милик од 2016 година е во Наполи, неговиот трансфер од Ајакс изнесуваше 33 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија3 часа

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да може да се тестираат на Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа3 часа

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет3 часа

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија4 часа

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат половина денар, а цената...

Свет4 часа

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Топ5 часа

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија5 часа

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Регион6 часа

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за...

Економија7 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа8 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ8 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет8 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија9 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија20 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет20 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија21 час

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија23 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион24 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион1 ден

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Досие