Контакт

Спорт

Лил е кошмар за ПСЖ – шампионот го освои Францускиот суперкуп

Објавено пред

И под водство на новиот тренер Жил Жувернек, Лил остана кошмар за супер-богатиот тим на Пари Сен-Жермен, победувајќи ги „светците“ на отварањето на француската сезона со титулата од Францускиот суперкуп.

На стадионот „Блумфилд“ во Тел Авив, Израел, Лил, кој минатата година имаше фантастичен и драматичен пат до титулата, стигна до 1:0 победа за лоша најава за тимот на Маурисио Почетино.

Единствениот гол на мечот го постигна Португалецот Чека во финишот на првото полувреме, кога успеа да го совлада Кејлор Навас со фантастичен удар од далечина.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ајакс беше побезмилосен и од Баерн – 9:0 победа над Камбур

Објавено пред

Баерн Минхен денеска го „торпедираше“ Бохум со 7:0 за да покаже кој е „газда“ во германскиот фудбал, а уште поголем меч за докажување на статусот направи и Ајакс, кој со 9:0 го „здроби“ Камбур.

Гол-шоуто почна во 16. минута (Тимбер), па следуваа голови во 19. минута (Бергхујс), 29. минута и 38. минута (Нерес) во првото полувреме, за во второто полувреме да паднат дури 5 гола – во 60. минута (Тадиќ), 64. минута (Дарами), 67. минута (Але), 76. минута (Данило) и 84. минута (Нерес).

Прикажи повеќе...

Спорт

Што е потребно во рагби да добиеш црвен картон? ОВА!

Објавено пред

Рагбито е еден од „најмашките“ спортови на планетата, каде што честопати се заминува со крвава глава, сериозна повреда или слично. Меѓутоа, сте се запрашале што е потребно да направите за да добиете црвен картон?

Тука на сцена стапува Јужноафриканецот Рино Питерсе од францускиот клуб Кастр, кој покажа како фаул е потребен да се добие директен црвен со неверојатно брутален фаул против Бордо.

23-годишниот играч му влезе на Максим Луку со неверојатен бодичек, кој предизвика хаос на теренот и исфрлање на Питерсе. Да појасниме – не се работи толку за грубиот удар туку за тоа што во рагбито било кое соборовање е дозволено само кога играчот ја има топката во рацете, и во исто време мора да го „прегрнат“ противникот за да спречат удар со раме. Исто така не е дозволено да собориш играч чии нозе не се на земјата. Питерсе ги прекрши трите правила.

За иронијата да биде поголема, неговиот Кастр со поен во финишот на мечот извлече 23:23 реми.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нови проблеми со француските навивачи, овојпат влетаа на полувреме!

Објавено пред

Помалку од еден месец по прекинот на мечот Ница-Марсеј, во француската Лига 1 повторно немили сцени со ново влетување на навивачи на теренот.

Во саботата, дербито помеѓу Ленс и Лил беше во прекин по полувремето, откако дел од навивачите на Ленс влегоа на теренот во обид да се пресметаат со навивачите на гостинскиот клуб, кој беа сместени во друг дел од стадионот. Нападот беше испровоциран од навивачите на Лил, кои се качуваа на оградата која ги разделуваше од домашните навивачи и фрлаа со столчиња.

По кратката пауза, навивачите на Ленс се вратија на својот дел од стадионот, а судиите го продолжија мечот, кој потоа заврши со 1:0 победа на Ленс.

Во август, мечот помеѓу Ница и Марсеј беше прекинат поради влегување на теренот на домашните навивачи. Домаќините добија казна со поени, додека неколку фудбалери на Марсеј, вклучувајќи го и Димитри Паје, добија казни за провокациите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ6 часа

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет7 часа

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија7 часа

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија8 часа

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет11 час

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ13 часа

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет15 часа

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија1 ден

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија1 ден

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија1 ден

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија1 ден

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија1 ден

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија1 ден

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија2 дена

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија2 дена

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија2 дена

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион2 дена

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет2 дена

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија2 дена

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Досие