Контакт

Спорт

Линдзи Вон раскина со хокеарот Сабан, виновна е маскотата на Флаерс?

Објавено пред

Фановите на Филаделфија флаерс посочија дека нивната маскота Грити е виновна за прекинот на врската меѓу двете американски спортски ѕведи, поранешната скијачка дива Линдзи Вон и хокеарот на Њу Џерси девилс, Пи Кеј Сабан.

Во необична заедничка изјава на социјалните мрежи Вон и Сабан изјавија дека решиле да одат по патот посебно, но дека уште се сакаат многу.

„Тој е добар човек и некого кого ќе го почитувам цел живот“, напиша двократната светска шампионка Вон, а Сабан додаде: „Линдзи е најгрижливата личност што ја познавам и секогаш ќе се сеќавам на нашето време заедно“.

Фановите на ривалите на Девилс, Филаделфија флаерс, пак, сметаат дека виновна е токму нивната маскота Грити, која на ланскиот меч меѓу двата тима стоеше со знак: „Линдзи може да најде многу подобар“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by P.K. Subban (@subbanator)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by P.K. Subban (@subbanator)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Несторовски не придонесе за бодот за Удинезе против Аталанта

Објавено пред

Македонскиот фудбалски репрезентативец Илија Несторовски остана на клупата за резерви на денешниот меч меѓу Удинезе и Аталанта што заврши со поделба на бодовите, 1-1.

Тимот од Удине поведе со 1-0 по само 24 секунди игра на мечот. Стрелец беше Рикардо Переира.

Сепак, фаворитот на овој дуел, тимот на Аталанта во 44 минута со голот на Муриел, по додавањето на Песина го израмни резултатот на 1-1.

Ова беше осми меч за „црно-белите“ на кој не доаѓаат до победата. Затоа Удинезе сега е на 15-тата позиција со 17 бода на 18 меча во Серија А.

Аталанта, пак, останува шестопласирана со 33 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Личниот тренер на Манџукиќ: Со ваков играч не сум работел досега!

Објавено пред

Лука Милановиќ, личниот фитнес тренер на новото засилување на Милан, Марио Манџукиќ во разговор за италијански „Tuttosport“ открива во каква форма се наоѓа хрватскиот интернационалец.

За потсетување, популарниот Манџо последниот меч го одигра во март минатата година, а со оглед дека има 34 години „росонерите“ се загрижени каква е неговата форма и кога тој ќе биде подготвен за тренинг и натпревар во полна форма.

„Марио ме повика пред 5 месеци. Оттогаш интензивно работиме. Тоа што го познавам ми помогна да направам успешна програма која е прилагодена за него. Секој ден работиме на издржливоста со персонализирани вежби, но работевме и вежби со топка. Благодарение на неговата одлучност, се е полесно. Силата и кондицијата се уште му се на високо ниво, подготвен е да тренира со тимот“ изјави Милановиќ.

Фитнес-тренерот смета дека малку ќе му треба да се вклопи во целината.

„Работам со спортисти веќе 20 години и ваков играч немам видено. Тој е сигурно во топ 3 играчи со кои сум работел. За 2-3 недели ќе е 100% подготвен за настап“ – рече тој.

Инаку, Манџукиќ се врати во Серија А откако пред повеќе од 1 година го напушти Јувентус и потпиша за катарски Ал-Духаил. Таму не се снајде, па набрзо стана слободен играч.

Пред Јуве, има настапувано за Атлетико (М), Баерн (М) и Волфсбург, а сега ќе е опција во нападот на Милан предводен од Златан Ибрахимовиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Објавено пред

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал во Египет се поттиснати од лошото издание на ракометарите во продолжение од мечот. Македонија со 21-31 загуби од Словенија во првиот меч од новоформираната група во која не очекуваат и мечевите со Белорусија, односно Русија.

Добри 21 минута од првото полувреме за македонските ракометари, и катастрофални последни 9 минути – без постигнат гол.

Во 21 минута беше егал 9-9, Македонија претходно имаше и водство од два разлика (5-3 и 6-4).

Сепак, поради црните минути од мечот, Словенците на полувреме отидоа со +4, 13-9.

Првиот дел во македонската репрезентација помина во знакот на Лазаров кој постигна 3 гола, исто колку и „оспоруваниот“ Талевски. На голот Никола Митревски собра 7 одбрани, а Лесјак на спротивната страна броеше до 11.
Кај Словенија ветеранот Драган Гајиќ првото полувреме го заврши со 5 погодоци. Три гола постигна бекот Доленец.

И вториот дел започна како што заврши полувремето, со прецизна игра кај Словенија и конфузија во македонските редови.
Словенците по 8 минути игра од вториот дел веќе отидоа на +7, на семафорот во Каиро стоеше 11-18, кратко потоа и 12-19.

Мачковшек и Зарабец сега беа поддршка за неуморниот Гајиќ, а во нашата селекција Лазаров не успеваше да ги мотивира соиграчите да направат крупен чекор кон пресврт во мечот.

Во 11 минута од вториот дел Словенија стигна и до највисоки +8, 12-20 што значеше крај за надежи за пулените на Данило Брестовац.

Се обиде нашата селекција да се врати во живот, успеа од -9 (12-21) да се врати на -6, но тоа беше се што успеаја ракометарите на Македонија да сторат.

На крајот на новиот пораз за македонската ракометна репрезентација во Каиро капитенот Кире Лазаров мечот го заврши со 5 гола, по 3 постигнаа Талевски, Филип Кузмановски и Танкоски.

Кај победничката селекција најпрецизен беше Гајиќ со 7 гола, го следеа Мачковшек и Доленец со по 5.

Во втората рунда од главната фаза, Македонија силите ќе ги одмери со Белорусија, мечот се игра на 22. јануари.
Фото: Balkan Handball

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 минути

(Видео) По силната експлозија во Мадрид: една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет1 час

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија2 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт3 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија3 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија3 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет4 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија4 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија5 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет8 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет8 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија9 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ9 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет10 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет11 час

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија11 час

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет23 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет24 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија1 ден

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија1 ден

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Досие