Контакт

Спорт

Лингард со нов „блесок“, Вест хем на четвртото место на табелата!

Објавено пред

„Препородот“ на Џеси Лингард во дресот на Вест хем продолжува, откако фудбалерот кој пристигна во јануари на позајмица од Манчестер јунајтед, даде еден гол, имаше фантастична реакција на уште еден за „чеканите“ да стигнат до 3:2 победа на гости кај Вулверхемптон и да се искачат на четвртото место на табелата, пред Челси!

Лингард го отвори резултатот уште во 9. минута со убав гол, за во 14. минута да му асистира на Пабло Форналс за 0:2 водство, а веќе во 38. минута беше 0:3 за тимот на Дејвид Мојс со голот на Боуен. Вулверхемптон се обидоа да се вратат, Дендонкер намали на 1:3 пред крајот на полувремето, пред Фабио Силва да ги постави конечните 2:3 во 63. минута.

Вест хем сега се четврти со 52 поени, еден пред Челси, и три пред Тотенхем и Ливерпул во неизвесна завршница на Премиер лигата, барем во борбата за место во Лигата на шампиони. Вулфс, сега немаат победа во последните пет меча и се на 14. место со 35 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пред 28 години, Аиртон Сена го извозе „кругот на Боговите“

Објавено пред

На денешен ден во 1993 година, бразилската Ф1 легенда, Аиртон Сена ја декласираше својата конкуренција за победа на Европското ГП во Донингтон, трка која честопати се смета како најубавиот триумф на Бразилецот.

Од четвртото место на стартот, тогашниот возач на Мекларен на дожд се искачи на првото место по првиот круг, кој беше наречен „Круг на Боговите“ од Ф1 фановите.

Трката беше интересна игра на влегувања во бокс и менувања гуми поради променливата ситуација на патеката – Сена влезе пет пати во боксот, додека неговиот лут ривал Алан Прост со Вилијамс дури седум пати беше во боксот.

На трибините имаше нешто помалку од 30.000 фанови кои ја одгледаа оваа маестрална трка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Њукасл со клучна победа за опстанокот

Објавено пред

Њукасл на Стив Брус направи голем чекор кон опстанок во Премиер лигата, откако се врати за 2:1 победа на гости кај Барнли за да се одвои на шест поени пред Фулам на првото место кое води во Чемпионшип.

Матеј Видра ги донесе Барнли во водство во 18. минута од мечот, но во второто полувреме за само пет минути гостите успеаја да направат пресврт. Џејкоб Марфи израмни во 59. минута, пред Алан Сен-Максимен со убав гол во 64. минута да ја оствари само осмата победа на Њукасл оваа сезона.

Сега, Њукасл остануваат на 17. место на табелата со 32 поени, шест пред Фулам, и со ист број на поени како 16-пласираниот Брајтон. И Барнли е блиску – на 15. место со 33 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Силекс го „торпедираше“ Вардар и го доближи до втората лига

Објавено пред

Во тоа што едно време беше големо дерби на македонскиот фудбал, а оваа сезона меч клучен за опстанок во лигата, Силекс го декласираше Вардар со 6:0 и го доближи славниот клуб до испаѓање во втората лига.

Дека на „црвено-црните“ не им се пишува добро во Кратово стана јасно во првите 15 минути, во кои Силекс дојде до 2:0 водство, за во второто да уфрлат уште четири гола во голот на гостите, оставајќи го на претпоследното место на табелата со само 27 освоени поени. Силекс сега се деветти со 29 поени.

На другиот крај на табелата, Шкендија остана на 10 поени пред Шкупи, откако со 3:0 славеше над Ренова во тетовското дерби, а Шкупи исто така оствари гостинска победа, овојпат со 1:0 над Академија Пандев.

ПРВА ЛИГА, 28. КОЛО

Силекс – Вардар 6:0

Ренова – Шкендија 0:3

Академија Пандев – Шкупи 0:1

Беласица – Македонија Ѓорче Петров 0:2

Борец – Струга Трим Љум 0:1

Табела:  1.Шкендија 59, 2.Шкупи 49, 3.Македонија ЃП 44, 4.Струга 40, 5.Работнички 39, 6.Борец 33, 7.Пелистер 32, 8.Академија Пандев 31, 9.Силекс 29, 10.Ренова 27, 11.Вардар 27, 12.Беласица 18.

Фото: ФК Вардар

Прикажи повеќе...

Најново

Свет58 минути

Нови 46 починати и 687 заразени со коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.050 тестирања, а регистрирани се 687 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 310,...

Македонија2 часа

Притвор за шестмината приведни во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија2 часа

Владата ги демантира тврдењата дека Заев и Спасовски делеле пасоши на борци на ИСИС

Владата најостро ги демантира, како што вели, лагите на пратеникот Антонио Милошоски, дека Заев и Спасовски делеле македонски пасоши на...

Македонија4 часа

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија5 часа

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија6 часа

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет6 часа

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија7 часа

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа19 часа

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија21 час

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија24 часа

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија1 ден

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет1 ден

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ1 ден

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија1 ден

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет1 ден

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет1 ден

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија2 дена

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Македонија2 дена

Приведен висок полициски службеник, запленета дрога вредна над 800.000 евра

Полицијата заплени дрога вредна над 800.000 евра, а приведен е висок полициски службеник, објави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски....

Досие