Контакт

Спорт

Лирој Сане е трансфер-цел на Баерн Минхен

Објавено пред

Лирој Сане би можел да се врати во Германија, каде би потпишал договор со најтрофејниот клуб во оваа земја, Баерн Минхен. „Гардијан“ пишува дека челниците на Баварците веќе ги почнале преговорите со Манчестер сити околу можниот трансфер.

Сане сè уште не добил понуда од клубот за продолжување на договорот, а медиумите тврдат дека поради неговите лоши односи со менаџерот Пеп Гвардиола тој би ги разгледал опциите околу можното заминување од „Итихад“.

Баерн од друга страна веќе тргнаа во реконструкција на тимот, веќе потпишасо француските дефанзивци Бенжаман Павар и Лукас Ернандез, а Сане би требало да стигне како замена за Ариен Робен и Франк Рибери кој ќе го напуштат клубот.

„Гардијан“ шпекулира дека евентуалниот трансфер на Сане би бил поголем од 80 милиони евра.

Спорт

Холифилд со ново тренинг видео: Фокус, верба, посветеност (видео)

Објавено пред

Ивандер Холифилд уште еднаш на своите фанови им покажа каква е неговата физичка подготвеност за враќањето во боксерскиот ринг на 57 години.

Веднаш откако неговиот стар ривал, Мајк Тајсон објави дека ќе се врати на боксот за неколку егзибициски дуели, Холифилд го предизвика на трет меч, откако победи во првите два (првиот на поени, а вториот со дисквалификација на Тајсон откако му одгриза дел од увото на ривалот).

Тој претходно ги повика поранешниот шампион во тешка категорија, Владимир Кличко, како и Антонио Тарвер да му помогнат во подготовките, и сега покажа дека е во застрашувачка форма за човек кој е блиску до својата 60-та година.

 

View this post on Instagram

 

Focus. Faith. Determination.

A post shared by Evander Holyfield (@evanderholyfield) on Jun 3, 2020 at 2:29pm PDT

Холифилд тренира со Кличко и е во застрашувачка форма! (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Раул кандидат за тренер на Шалке

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Шалке веројатно ќе му врачи отказ на тренерот Давид Вернер. Шалке се во серија од четири порази во Бундеслигата, поради што речиси и да немаат шанси да се пласираат во европските купови.

Во Германија се шпекулира дека можен наследник на Вернер е Раул Гонзалес Бланко. Легендарниот напаѓач на Реал работи како тренер во Б-тимот на „кралскиот клуб“.

Раул две сезони во кариера минал во Шалке. Од јуни минатата сезона го предводи Реал Мадрид Кастилја во шпанската трета лига.

Раул за Реал играл 16 сезони (1994-2010), а за Шалке во последните две сезони во Европа настапил на 98 натпревари на кои постигнал 40 голови.

По заминувањето од Бундеслигата и Европа играл во Катар и САД.

За Шпанија одиграл 102 натпревари, постигнал 44 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Педро ја одбрал Рома

Објавено пред

Искусниот шпански фудбалер Педро донел одлука околу тоа каде ќе ја продолжи кариерата. Педро ова лето ќе се стекне со статус на слободен играч и без обесштетување ќе може да го напушти Челси.

„Педро кариерата ќе ја родолжи во Рома, во италијанската Серија А“, тврди „АС“.

Шпанецот во изминатиов период се поврзуваше со неколку екипи: Севилја, Валенсија, Бетис и Јувентус, на крајот тој решил да ја прифати понудата на Рома.

Педро пет сезони настапуваше за Челси. За „сините“ има одиграно 201 натпревар постигнал 43 гола и освоил две титули во Премиерлигата.

Рома ќе биде третиот клуб во неговата кариера. Пред да се пресели во Челси играше во Барселона.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат верските храмови

Министерот за здравство доц.д-р. Венко Филипче, одговорајќи на новинарско прашање за повикот на епископот верниците да ги посетуваат храмовите бидејќи...

Македонија2 часа

Заев: Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши мерките

Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши здравствените мерки, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Регион2 часа

Во Словенија има само девет активни случаи на коронавирус

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 828 лица и не се потврдени нови случаи на коронавирус, објави словенечката...

Македонија3 часа

Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита

Кумановското основно јавно обвинителство донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и раководителот на...

Македонија3 часа

Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи, што е една...

Топ3 часа

Пукање на улицата Џон Кенеди во Чаир, полицијата го истражува случајот

Истрели од огнено оружје се слушале утрово во скопски Чаир, што ги вознемирило жителите, кои подоцна настанот го пријавиле во...

Македонија4 часа

Поради полицискиот час се поместуваат термините за аплицирање за лични документи

Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи во деновите кога во дел од општините на сила ќе...

Регион6 часа

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет7 часа

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет7 часа

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет8 часа

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-ен-ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија9 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија19 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија19 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија20 часа

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ24 часа

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија1 ден

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија1 ден

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија1 ден

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија1 ден

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Досие