Контакт

Спорт

Ливерпул ќе испрати понуда во Лидс за Патрик Бамфорд

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Ливерпул деновиве ќе испрати понуда до Лидс јунајтед за напаѓачот Патрик Бамфорд, пишуваат англиските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, неколку пати сезонава во изјавите не криеше дека е воодушевен од најдобриот стрелец на Лидс јунајтед.

„Каков играч е Бамфорд! Се сеќавам дека луѓето зборуваа дека на Лидс му треба вистински голгетер, дека Бамфорд не е доволно добар. Среќен сум што погрешија во проценките. Тој е одличен играч, голем работник на теренот“, рекол Клоп.

Според „Трансфермаркт“, Бамфорд вреди 18 милиони евра. Напаѓачот има договор со Лидс јунајтед до јуни 2022 година, што значи дека овој преоден рок е последна шанса клубот да заработи од неговиот трансфер.

Медиумите тврдат дека Ливерпул за Бамфорд ќе понуди 25 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ПСЖ не може да го регистрира Зијеш

Објавено пред

ПСЖ ги обвини Челзи, Премиерлигата и француската Лига 1 за пропаднатиот трансфер на Хаким Зијеш. Клубот поднесе жалба до Лига 1, но истата беше одбиена. ПСЖ нема да може да го регистрира Зијеш.

dobivaj vesti na viber

Целата драма се одвиваше во последните часови од преодниот рок.

Зијеш ги минал лекарските прегледи, се фотографираше во дресот на новиот клуб, но на крајот мора да се врати во Лондон.

Челси најпрвин испратиле погрешен документ, а потоа два пати документот го испратиле на погрешна адреса, во Лига 1 наместо во ПСЖ.

Трансферот на Мароканецот не е ниту прв ниту последен што пропадна бидејќи клубовите чекаа до последните часови од последниот ден од преодниот рок. Давид де Геа веројатно најдобро знае како се чувствува Зијеш во моментов.

Прикажи повеќе...

Спорт

Задар соочен со неизвесна иднина, неколку играчи ќе го напуштат клубот

Објавено пред

Кошаркаскиот клуб Задар, најпријатното изненадување во АБА лигата, се соочува со неизвесна иднина. Во клубот неколку месеци доцнат платите, поради што кошаркарите најавија заминување.

dobivaj vesti na viber

Минатата недела, водечкиот во МВП трката, Лука Божиќ, за хрватските медиуми изјави дека ќе го напушти клубот доколку не добие некоја од заостанатите плати. Тој откри дека во тимот имало кошаркари кои не добиле плата од почртокот на сезоната.

За Божиќ интерс покажаа неколку клубови од Шпанија. Наводно фаворит за неговиот потпис е Бетис од Севиља.

За Карло Жганец, се интересира полска Легија, а во Полска би можел да му се приклучи и Антонио Јордано. За Дарио Дрежњак е заинтересиран неименуван клуб од Германија, но тој наводно засега сака да остане во Задар.

Штета што сето ова му се случува на Задар токму сега кога бележат одлични резултати во АБА лигата каде по 17 натпревари имаат учинок од девет победи и осум порази.

Прикажи повеќе...

Спорт

Две причини зошто Халанд решил да стане „граѓанин“

Објавено пред

Ерлинг Халанд, минатото лето реши да се пресели во Манчестер сити. „Граѓаните“ ја активираа неговата откупна клаузула од 60 милиони евра. Менаџерката Рафаела Пиминето откри зошто Халанд ги одбил Реал, ПСЖ, Манчестер јунајтед, Челси и ја прифатил понудата на актуелниот англиски шампион.

dobivaj vesti na viber

“Знаете, тој потекнува од фудбалско семејство. Неговиот татко играше за Манчестер сити и има фотографии од Ерлинг како го носи тој дрес како дете. Мислам дека причините беа лични. Мислам дека тој сакаше да ја доживее Премиер лигата”, изјави таа во интервју за шпански „Ас“.

Таткото на Ерлинг, Алфи Халанд играше за Сити од 2000 до 2003 година. Ерлинг е под договор со клубот до летото 2027 година. Сезонава веќе постигна 25 гола во Премиер лигата на само 19 одиграни натпревари.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија14 минути

Се намалуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија49 минути

(Видео) Мицкоски: Наместо поддршка на Ахмети и Груби, Тупанчески да воспостави европски вредности

„Ако министерот за правда и мој колега од Универзитетот ‘Свети Кирил и Методиј’, редовен професор, е мотивирачки да сме во...

Македонија1 час

Тупанчески не негира дека ќе го сменат: Беше лиферувано дека Министерството ќе биде ставено на берза

Министерот за правда, Никола Тупанчески, не е загрижен доколку го сменат од функцијата, ниту негира дека тоа ќе се случи...

Европа2 часа

Кремљ: Помошта од САД за Киев директен пат кон зголемена тензија и ескалација

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека нема планови за разговори меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и американскиот претседател, Џозеф...

Македонија4 часа

ВМРО-НП бара власта да докаже дали Ванчо Михајлов е соработник на фашизмот

„Во поглед на сè почестите нагласувања на тоа дека треба да се забрани и затвори македонскиот клуб ‘Ванчо Михајлов’ поради...

Регион5 часа

Авион принудно слета во Белград, патник починал за време на летот

Едно лице починало кога му се слошило во авион, кој синоќа принудно слетал на белградскиот аеродром, соопшти утрово итната помош....

Македонија5 часа

Грковска – Шахин: Поддршката на САД за интеграција на Македонија во ЕУ клучен сегмент за стабилноста во Балканскиот Регион

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, во рамките на работната посета на Вашингтон,...

Македонија6 часа

СДСМ: Парламентарното мнозинство на СДСМ се зголемува, чекор напред за поддршка на членството во ЕУ

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ се зголемува како чекор напред за проширување на сојузот за поддршка на членството во ЕУ....

Свет6 часа

Заврши паниката во Австралија: пронајдена радиоактивната капсула од 8 милиметри по која се трагаше со денови

Во Австралија е пронајдена исчезнатата мала радиоактивна капсула, што исчезна минатата недела, а бидејќи е многу мала, се вели дека...

Свет6 часа

Непозната жена се обидела со автомобил да влезе во седиштето на ОН

Жена се обидела денеска со автомобил да влезе во седиштето на Обединетите нации во Њујорк, кое е затворено поради празникот....

Свет6 часа

Бајден испраќа во Украина моќни ракети, но не се тие што ги бараше Зеленски

САД подготвуваат пакет воена помош од 2 милијарди долари за Украина, вклучително и ракети со долг дострел, објави „Ројтерс“, повикувајќи...

Македонија16 часа

ИО на СДСМ донесе одлука да продолжат разговорите за зголемување на мнозинството со Алијанса

Портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска вечерва одржа прес-конференција на која кажа дека Извршниот одбор на партијата на денешната седница покрај...

Свет19 часа

Русија призна дека нелегално мобилизирала над 9.000 луѓе

Русија призна дека од есента неоправдано регрутирала неколку илјади луѓе за војната против Украина. „ Повеќе од 9.000 граѓани кои...

Свет20 часа

Лукашенко: Ако на нашите руски браќа им затреба помош, ние сме подготвени

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека неговата земја е „веќе подготвена“ да и понуди поголема помош на Русија во...

Економија21 час

(Видео) Ковачевски: Со зголеменото производство на електрична енергија до намалување на цената на струјата

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна претседателот на Владата,...

Регион22 часа

„Еуроњуз“: САД го блокираа влезот на Косово во Советот на Европа

Министерствата за надворешни работи на одредени европски земји, кои се членки на Советот на Европа, добија нота од амбасадите на...

Македонија1 ден

ИНТЕГРА алармира – се инфилтрира моќна странска служба која работи на спречување на евро-атлантската траекторија на Македонија

„Случајот со претепаниот Христијан Пендиков е само вовед во провокациите што ќе следуваат како што се доближуваат 4 февруари и...

Македонија1 ден

(Видео) Стоилковски: Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС

„Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС. Одговорни за тоа се затворските управи и...

Економија1 ден

Ковачевски: Иако сите очекуваа зголемување на цената на струјата, сметките за малите потрошувачи се намалија

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна премиерот Димитар Ковачевски...

Европа1 ден

Медведев со цитат од руски поет: „На Полјаците им беше наметната лажна националност“

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“...