Контакт

Спорт

Ливерпул му „набиле комплекс“ на Суарез: Сакав да исчезнам од земјата

Објавено пред

Напаѓачот на Барселона, Луис Суарез вели дека поразот од 4:0 од неговиот поранешен клуб Ливерпул во полуфиналето на Лигата на шампионите минатата сезона било исто толку болно како црвениот картон на Светското првенство во 2014, кога го гризна Италијанецот Џорџо Кјелини и доби четиримесечна суспензија.

Сите ја видоа Барселона во финалето откако дома со 3:0 ги победија Ливерпул, но на „Енфилд“ во еден неверојатен меч, Ливерпул успеа да победи со 4:0, за потоа во финалето да го победи Тотенхем со 2:0 за шеста европска титула.

„Деновите потоа, назад во Барселона беа најлошите во мојот живот и кариера заедно со Светското првенство во 2014, едноставно сакав да исчезнам од светот. Не сакав да ги носам децата во училиште и сите забележаа дека не сум во ред. Имаше денови кога не сакав да правам ништо“, изјави Уругваецот пред Копа Америка во интервју за „Фокс спортс“.

Поразот од Ливерпул дојде само една година откако Барселона пропушти 4:1 водство од првиот меч во четврт-финалето на ЛШ против Рома, за да бидат елиминирани по 3:0 поразот во Рим. Суарез не верувал дека историјата може да се повтори.

„Не мислев дека е можно бидејќи ние сме Барселона и мислевме дека ќе имаме две-три шанси за гол. Но, станавме нервозни, имавме глупави додавања и многу лош приод кон играта. Не реагиравме на нивните голови и на крај остана само тагата, горчината и разочарувањето бидејќи знаевме дека се прикажавме во лошо светло“, додава Суарез.

Спорт

Тренер го претепал фудбалерот поради лоша игра

Објавено пред

Претседателот и тренер на српскиот второлигаш, Динамо Врање, Драган Антиќ го претепал својот фудбалер Лука Ратковиќ на полувремето од мечот против Спартак од Суботица, објавуваат српските медиуми.

Синдикатот на професионалните фудбалери „Независност“ објави дека Антиќ на полувремето од натпреварот, Ратковиќ му удрил неколку шамари, го кубел за коса и го навредувал, по што ја искршил и соблекувалната. Антиќ завршил во болница.

Ова не е првпат Антиќ да прави проблеми – на крајот на минатата година тој беше суспендиран 15 месеци поради изјави против челниците на Фудбалската федерација на Србија, а претходно двапати беше суспендиран поради навреди и закани кон судиите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Родриго: Го имав Азар како заднина на телефонот!

Објавено пред

Новиот фудбалер на Реал Мадрид, Родриго Гоеш, открива дека уште не му се верува оти ќе игра со белгискиот ас Еден Азар бидејќи кога бил помлад, го имал Белгиецот како фотографија на заднината на својот телефон.

18-годишниот Бразилец доаѓа од Сантош и е релативно непознат за љубителите на европскиот фудбал и во интервју за „Марка“ вели дека и покрај тоа што е импресиониран што ќе биде соиграч со фудбалери како Еден Азар, ќе се обиде да се вклопи во тимот.

„Најголем идол ми е Азар. Тој е фудбалер што секогаш сум го следел. Кога бев помлад, тој ми беше на заднината на телефонот. Замислете, сега ќе играм со него! Тука се и Карим Бензема и Винисуис Жуниор, двајца феноменални напаѓачи. Ќе бидам многу нервозен кога ќе се сретнам со Азар, но едвај чекам“, вели Родриго.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Објавено пред

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката да му се додели Светското првенство во фудбал во 2022 година на Катар.

Поранешниот капитен на француската репрезентација е приведен од страна на француската полиција како дел од истрагата во одлуките на ФИФА, особено доделувањата на СП на Русија во 2018 и на Катар во 2022 година.

63-годишниот Платини беше претседател на УЕФА од јануари 2007 до 2016 година кога самиот се повлече по добивањето суспензија од шест години за примање парични средства од ФИФА, тогаш под водство на контроверзниот Сеп Блатер. Оваа суспензија беше намалена на четири години и тој најави враќање во фудбалот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Грујевски наредил опремата за прислушување да се сече на парчиња

Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од 5 сантиметри,...

Македонија1 час

УБК прислушувала од аероклубот во Центар

Сведокот Сашо Трајковски во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО – „Таргет – Тврдина“, рече дека,...

Регион2 часа

(Видео) Тројно убиство во Белград, жртвите биле мачени и фрлени во септичка јама

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг-центар во...

Македонија3 часа

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет – Тврдина“, во исказ пред судот рече дека...

Спорт4 часа

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката...

Свет4 часа

(Видео) Во земјотресите во Кина загинаа 12, а повредени се 134 лица

Бројот на загинати во двата силни земјотреса во Кина се искачи на 12, а бројот на повредени на 134. Спасителите...

Свет5 часа

(Видео) Четворица повредени, пукотници и стампедо на прослава во Торонто

Четири лица се ранети при пукање на прославата на првата шампионска титула во НБА-лигата на Торонто репторс на плоштадот „Нејтан...

Македонија5 часа

Судир во ЕУ за почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Членките на ЕУ во понеделникот се судрија во однос на почетокот на преговорите за членство на Албанија и Северна Македонија,...

Македонија6 часа

Необезбедена јама демне во школски двор во Хиподром – родителите стравуваат за децата

Необезбедена јама веќе неколку месеци стои без заштитна ограда во дворот на основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром (општина...

Hitech8 часа

„Хуавеј“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеј“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат 30 милијарди долари помали...

Крвав четврток20 часа

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите се жалат на рокот

Пресудата за 27 април кога се случи насилниот упад во Собранието е напишана на 1056 страници и веќе им се...

Македонија20 часа

Поплавени подруми, непроодни улици и затнати шахти од невремето во Куманово

Oпштинa Куманово денес од 14,45 до 15,40 часот ја зафати пороен дожд кој направи проблем за собирање на водата во...

Македонија1 ден

Анкета на „Макфакс“: Шилегов направил најмалку за градот Скопје

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Кој градоначалник на Скопје направи најмалку за градот?“, најголем...

Македонија1 ден

(Видео) Жителите на населбата Јака се жалат – живееме во кал и мрак, без јавен превоз

Седум години по почнувањето на изградбата на населбата Јака во Илинден, состојбата е непроменета – очајна, а општинската власт не...

Македонија1 ден

Хан: Северна Македонија направи храбри компромиси, ЕУ губи ако не ја награди земјата

Политичкиот компромис на земјите од Западен Балкан треба да биде награден, изјави комесарот за проширување, Јоханес Хан, во пресрет на...

Економија1 ден

Објавен јавниот повик за бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето-износот од 22.000 денари е...

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Државата ќе бара екстрадиција на Груевски како организатор на 27 април

Државата ќе бара екстрадиција на поранешниот премиер и бегалец од правдата, Никола Груевски, за настаните од 27 април 2017 година...

Регион1 ден

Јадранот се задушува во пластика и е меѓу најзагадените мориња во Европа

Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранското Море е меѓу најголемите во Европа по североисточниот дел на Медитеранот и...

Вести2 дена

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија2 дена

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Досие