Контакт

Спорт

Ливерпул не прашува за цена – Клоп наредното лето ќе тргне по Белингем

Објавено пред

Ливерпул, наредното лето би можеле да го урнат клупскиот трансфер рекорд. Прва мета, во преодниот рок во 2022 година, ќе им биде англискиот репрезентативец Џад Белингем. Белингем е играч на Борусија од Дортмунд.

Џад Белингем, пред две сезони, за сума од 30 милиони евра, го напушти Бирмингем и се пресели во Дортмунд. Иако има само 19 години, покажува дека може да израсне во еден од најдобрите играчи во светот, на својата позиција.

Интерес за Белингем покажува и Манчестер јунајтед, дури и сер Алекс Фергусон се обидувал да го убеди да се пресели на „Олд Трафорд“, меѓутоа Ливерпул била желбата на фудбалерот.

Белингем сакал да игра во Ливерпул поради својот идол Стивен Џерард.

Инаку, менаџерот Јирген Клоп, сметал дека Белингем ќе биде идеална замена за Жожињо Вајналдум, кој ова лето го напушти клубот.

Менаџерот, според англиските медиуми, ги убедил газдите да потрошат помеѓу 80 и 85 милиони фунти за овој трансфер. Тоа значи дека Клоп е подготвен да го урне клупскиот рекорд, кој го постави Вирџил Ван Дајк, кога за 75 милиони фунти пристигна од Саутемптон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Официјално: Морбидели во Јамаха, Довициозо во Петронас

Објавено пред

Она за што се шпекулираше изминатите недели, во четвртокот доби официјална потврда, Франко Морбидели ќе вози за Јамаха, додека Андреа Довициозо ќе ги брани боите на сателистски тим, Петронас Јамаха.

За новите тимови, двајцата возачи ќе дебитираат викендов, на трката за Големата награда на Сан Марино и Римини.

Морбидели ќе вози за Јамаха до 2023 година, додека Довициозо се договорил со Петронас да вози до крајот на наредната сезона.

Морбидели, повторно ќе биде колега со Фабио Квартараро, додека Довициозо се враќа во Мото ГП шампионатот по пауза од 10 месеци. Во изминатиов период тој беше тест возач на Априлија. Довициозо во кариерата победил на 24 трки.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фетел и Строл во Астон Мартин и наредната сезона

Објавено пред

Ф1 тимот, Астон Марин, објави дека Себастијан Фетел и Ленс Строл ќе возат за овој тим и во 2022 година.

„Наредната сезона ќе биде шестат за мене во Ф1, тимски партнер ќе ми биде Себастијан Фетел. Заедно ја почнавме оваа сезона во Астон Мартин и се радувам што нашиот пат ќе продолжи и наредната година. Не ги исполнивме плановите оваа година, што само ќе ја зголеми нашата желба за успеси“, рекол Ленс Строл, синот на сопственикот на тимот.

„Навистина се радувам што ќе се тркам со новата генерација на болиди. Автомобилите изгледаат поинаку, новите правила би можеле да ни овозможат поинакво тркање. За навивачите и возачите тоа ќе донесе поголема возбуда. Промените се такви што секој тим ќе започне од нула. Тоа е голема шанса за Астон Мартин“, рекол четиркратниот светски првак Фетел.

Астон Матин сезонава има освоено 59 поени. Фетел е на 12 место во генералниот палсман со 35 поени, а Строл е веднаш зад него со 24.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп: Луѓето не гледаат доволно фудбал, да гледаа ќе знаеја дека Ориги е сензационален играч

Објавено пред

Ливерпул, со пресврт, успеа да го совлада Милан и да стартува со победа во Лигата на шампионите.

Ливерпул имаа предност 1:0, не реализираа пенал, по што Милан направи пресврт до крајот на првото полувреме. Во вториот дел со два гола Ливерпул успеа да победи.

Јирген Клоп изненади со составот на овој меч, од почетокот нападот го предводеше Дивок Ориги, играч кој летово беше на трансфер-листата.

Белгиецот, одигра одличен меч, поради грчеви беше заменет во 63.минута. Ова беше прв натпревар за Ориги оваа сезона и прв старт за него уште од јануари.

Клоп бил воодушевен од изведбата на напаѓачот, бил зачуден зошто клубот не фдобил ниту една понуда за него.

„Луѓето забораваат колку е добар играч Тешко е да се влезе во првиот тим. Сите мислевме дека во летниот преоден рок ќе добиеме вистинска понуда за него, очигледно луѓето не гледаат доволно фудбал. Тој е сензационален напаѓач, одлична личност, еден ден кога ќе замине од клубот, ќе замине како легенда“.

Ориги со Ливерпул ги освоил трофеите во Лигата на шампионите, Премиер лигата, Суперкупот на УЕФА и Светското првенство за клубови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет3 часа

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија4 часа

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет5 часа

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија5 часа

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион17 часа

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија19 часа

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ22 часа

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа1 ден

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ1 ден

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија1 ден

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа1 ден

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет1 ден

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа1 ден

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет1 ден

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Регион1 ден

Два земјотреса утрово во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два земјотреса, од кои едниот над 4 степени според Рихтеровата скала, ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија...

Македонија1 ден

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западен Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана...

Македонија2 дена

Средношколците во Тетово и Гостивар продолжуваат со онлајн настава

Владата донесе одлука наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да продолжи да се изведува онлајн до 20 септември...

Македонија2 дена

30 починати и 572 новозаболени со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, а регистрирани се 572 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 287, Куманово...

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Меркел: Македонија треба да ги почне преговорите, проширувањето на ЕУ со Западен Балкан не смее да се одлага

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот...

Досие