Контакт

Спорт

ЛН: Лудо реми меѓу Германија и Швајцарија, Украина ја шокираше Шпанија!

Објавено пред

Германија и Швајцарија одиграа лудо 3:3 реми во Келн, додека Украина со 1:0 ја совлада Шпанија за ситуацијата во групата 4 од Лигата А во Лигата на нации на УЕФА да се искомпликува.

„Маншафт“ на Јоаким Лев немаа најдобар старт на мечот, откако прво Марио Гаврановиќ им даде гол по само шест минути игра, а Ремо Фројлер постигна прекрасен гол во 26. минута за 0:2. Германците веднаш одговорија преку Тимо Вернер во 28. минута, но на полувреме се отиде со предност на гостите.

Ѕвездата на Челси, Каи Хаверц во 55. минута израмни, но Гаврановиќ само три минути подоцна пак донесе водство за Швајцарците. Серж Гнабри во 60-тата минута повторно израмни и ова беше конечен резултат.

Бидејќи Украина со голот на замената Виктор Циганков во 76. минута стигна до 1:0 победа над Шпанија, сега борбата за првото место ќе биде интересна – Шпанците се први со 7 поени, Германците и Украинците имаат по 6, а Швајцарците само 2.

ЛИГА НА НАЦИИ, 4.КОЛО

ЛИГА А, ГРУПА 4

Германија – Швајцарија 3:3

Украина – Шпанија 1:0

Табела: 1.Шпанија 7, 2.Германија 6, 3.Украина 6, 4.Швајцарија 2

ЛИГА Ц, ГРУПА 1

Азербејџан – Кипар 0:0

Црна Гора – Луксембург 1:2

Табела: 1.Луксембург 9, 2.Црна Гора 9, 3.Азербејџан 4, 4.Кипар 1

ЛИГА Д, ГРУПА 1

Летонија – Малта 0:1

Фарски Острови – Андора 2:0

Табела: 1.Фарски Острови 10, 2.Малта 5, 3.Летонија 3, 4.Андора 2

ЛИГА Д, ГРУПА 2

Лихтенштајн – Сан Марино 0:0

Табела: 1.Гибралтар 6, 2.Лихтенштајн 4, 3.Сан Марино 1©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Азар во „аут“ уште еден месец

Објавено пред

Фудбалерот на Реал Мадрид, Еден Азар, нема да се врати на терените уште најмалку еден месец, тврди „Марка“. Репрезентативецот на Белгија последен пат бил на теренот во август, во Лигата на шампионите.

Азар има повреда на бутниот мускул, а рехабилитацијата не се одвива според планираното.

Реал за Азар на Челси им платија 115.000.000 евра во 2019 година, меѓутоа поради повредите тој има одиграно само 25 натпревари за „кралскиот клуб“.

Реал вечерва против Шахтјор ја започнува новата сезона во Лигата на шампионите, а во сабота противник ќе им биде Барселона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ нема да игра на мастерсот во Париз

Објавено пред

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да игра на мастерсот во Париз. Тенисерот за „Спортски журнал“ потврдил дека оваа година нема да ја брани титулата во главниот град на Франција.

Минатата година Ѓоковиќ во финалето на овој турнир го победи Денис Шаповалов. Ѓоковиќ нема да остане без 1.000 бодови бидејќи поради пандемијата со корнавирусот АТП ги замрзна бодовите кои тенисерите ги освоија минатата година.

За разлика од Ѓоковиќ, светскиот број 2, Рафаел Надал, го потврди своето учество во Париз.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона ги продолжи договорите со четворица фудбалери

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Барселона по победата над Ференцварош во Лигата на шампионите (5:1) соопшти дека на четворица фудбалери им биле продолжени договорите.

Голманот Марк-Андре тер Штеген го продолжил договорот до 2025 година. Германскиот репрезентативец пристигна во Барселона во 2014 година од Борусија Менхегладбах.

Еден од најискусните во тимот, Џерар Пике, според новиот договор, во клубот ќе остане до 2024 година. Пике во Барселона се врати во 2008 година од Манчестер јунајтед.

Партнерот на Пике во одбраната, Клеман Ленгле, го ставил својот потпис на договорот до 2006 година. Ленгле на „Ноу Камп“ дојде од Севилја о 2018 година.

Нов договор потпиша и Френки де Јонг, кој минатото лето од Ајкас пристигна во Барселона. Холанѓанецот  ќе остане во клубот до 2026 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет43 минути

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија57 минути

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет1 час

(Видео) Трамп го напушти интервјуто зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет2 часа

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија2 часа

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион13 часа

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет13 часа

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија15 часа

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија15 часа

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија17 часа

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Македонија18 часа

Филипче: Мерките за заштита од Kовид-19 мора итно да се донесат

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од Kовид-19, кои се во Собранието, мора итно да се...

Македонија20 часа

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија22 часа

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија22 часа

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа23 часа

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија23 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа1 ден

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија1 ден

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија1 ден

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Досие