Контакт

Спорт

Лоши денови за Јуве, Дибала се степал со директорот на клубот

Објавено пред

Голем скандал го тресе актуелниот италијански шампион – Јувентус.

Откако „Старата дама“ зема само бод кај новајлијата Кротоне (1-1), а во составот го немаше Кристијано Роналдо поради позитивен тест на Ковид 19, по мечот избил инцидент во соблекувалната, јавуваат италијанските медиуми.

Порталот „Tutosport” открива дека играчот на Јуве, Аргентинецот Пауло Дибала се степал со спортскиот директор на клубот, Фабио Паратичи.

Незадоволен од својата минутажа во тековнава сезона, Дибала најпрво вербално го нападнал директорот, па потоа дошло и до физичка пресметка.

На изненадување на многумина, аргентинскиот ас не доби прилика за настап и на овој меч. Тој имал мали здравствени проблеми, но смета дека имал сила да помогне да се освојат преостанатите 2 бода. Одлуката на Пирло била последна.

Дибала и минатата сезона беше незадоволен од статусот во клубот, но сметаше дека работите ќе се променат со замиувањето на Сари. Сезонава на 3 меча на Јуве нема настапено ниту минута.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Меѓународен

Почина Диего Армандо Марадона

Објавено пред

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал во својот дом, во Тигре.

Марадона се опоравуваше од операцијата на мозокот.

На почетокот на месецов Марадона беше примен во болница поради губење на енергија, но потоа било утврдено дека имал крварење во мозокот. На 12 ноември му беше опериран хематом во главата, по што бил испратен на домашно лекување.

Лекарите констатирале дека е во добра општа состојба, но се чини животот кој го водеше популарниот „Ел Пибе“ оставил последици.

Прикажи повеќе...

Спорт

Корона-кризата удри и по џебот на Ѓоковиќ

Објавено пред

Српскиот тениски ас, Новак Ѓоковиќ и оваа помалку чудна тениска сезона заработи сериозни пари, но сепак корона-кризата удри и по неговиот џеб.

Тој годинава од турнирите заработи 6.5 милиони американски долари, што е осетно помалку од она што го заработува во нормални околности.

Минатата година заработи двојно повеќе (13.5 милиони долари), додека во 2015 година инкасираше високи 21.6 милиони долари.

Осетно помалку пари заработи во 2017 година затоа што пола сезона беше надвор од терените заради операција на лактот.
Сепак заработката на Србинот е најдобра сезонава во споредба со сите останати во „белиот спорт“.

Втор е Тим со 6 милиони, а трет Надал со „само“ 3.8 милиони долари.

Следуваат Медведев со 3.6, односно Зверев со 3.3 милиони.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Нејмар има чувствителни стапала затоа толку се `тркала` по теренот“

Објавено пред

Никој не може и не треба да го оспори квалитетот што го поседува фудбалерот на ПСЖ, Бразилецот Нејмар, но повеќето фудбалски фанови се иритирани од неговото превиткување по теренот по прекршок врз него.

Пред вчерашниот меч против Лајпциг во ЛШ, на кој токму Нејмар од пенал ги постави конечните 1-0 за „светците“, помошниот тренер во клубот, Унгарецот Золт Лоу објасни дека не се работи за актерство ниту пак за изнудување казна за противникот, туку за медицински феномен.

„Нејмар има неверојатно чувствителни стапала. Кога и да го удрат, чувствува екстремна болка“ рече Лоу за „Билд“.

Помошникот тренер објасни дека таквите реакции во комбинација со неговиот егоистичен стил на игра изнудуваат лутина кај навивачите.

„Тој е многу топла и отворена личност. Секако дека понекогаш изгледа арогантно поради тоа што го прави на теренот, но ако го фаулираат, во првата наредна прилика ќе се обиде да го издрибла токму тој играч. Тоа е неговиот одговор“ смета Лоу.

Нејмар од доаѓањето во Париз пред 3 години има доста проблеми со повреди, но во клупската кариера веќе постигна 248 гола надополнети со 156 асистенции на 413 настапи.

За „кариоките“ одиграл 103 меча и има 64 гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Мицкоски: Ќе го предводам народот во борбата против погазување на македонскиот идентитет

Интервјуто кое Зоран Заев го даде за бугарски медиум, очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност,...

Македонија3 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Свет3 часа

Двајца повредени со нож во Швајцарија, се утврдува дали е терористички напад

Две лица се повредени, а едно е уапсено во можен терористички напад во стоковна куќа во Швајцарија, пренесува швајцарски РТС....

Македонија5 часа

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија5 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура6 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа7 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет7 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија8 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија8 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион8 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа8 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет8 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет9 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет9 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет9 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет10 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија21 час

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет22 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет22 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Досие