Контакт

Спорт

ЛШ: Ференцварош, Динамо, АПОЕЛ, Селтик, Клуж, Базел и Олимпијакос во следно коло

Објавено пред

Тимот на македонскиот фудбалски репрезентативец, Стефан Спировски, унгарски Ференцварош вечерва оодигра 1-1 кај Валета, на Малта и благодарение на победата на првиот меч од 3-1 се пласираше во следното коло од квалификациите за фудбалската Лига на шампиони.

Спировски не беше дел од двомечот со тимот од Малта поради повреда.

Никакви проблеми за премин во следна фаза немаше ниту шкотски Селтик откако и нагости, во Естонија со 2-0 славеше победа против немаше Номе Калју, тимот кој ја елиминираше тетовска Шкендија од ЛШ.

Победа со 3-0 славеше Динамо Загреб над Сабуртало, а со истиот резултат АПОЕЛ на Кипар ја победи Сутјеска.

Пласман во третото коло си обезбедија и Клуж против Макаби Тел Авив и Базел во дуелот со холандски ПСВ Ајндховен.

Место во следната фаза имаше и за грчки Олимпијакос кој славеше убедлива победа против чешки Плзен.

Ова се сите денешни резултати во квалификациите за ЛШ, во заградата се резултатите од првите натпревари:

Апоел (Кип) – Сутјеска (Ц.Го) 3-0 (1-0)
Номе Калју (Ест) – Селтик (Шко) 0-2 (0-5)
Макаби Тел Авив (Изр) – Клуж (Ром) 2-2 (0-1)
Базел (Шва) – ПСВ (Хол) 2-1 (2-3)
Динамо (З) (Хрв) – Сабуртало (Гру) 3-0 (2-0)
Валета (Мал) – Ференцварош (Унг) 1-1 (1-3)
Олимпијакос (Грц) – Плзен (Чеш) 4-0 (0-0)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо бил пред потпис со Милан пред „превратот“?

Објавено пред

Масимилијано Мирабели, поранешниот спортски директор на Милан, тврди дека Кристијано Роналдо бил пред потпишување со „росонерите“ во 2018 година, пред да се случи „превратот“ во клубот од Милано.

Португалецот, наводно, веќе бил одлучен да замине од Реал Мадрид по девет години со еден куп трофеи, и Милан биле фаворити за неговиот потпис, пред поранешниот газда на клубот, Ли Јонгхонг да го загуби клубот поради неплатени долгови, и Роналдо потпишал за Јувентус.

„Тоа беше нешто за што зборувавме со неговиот агент Жорге Мендеш. Знаевме дека има проблеми меѓу Реал и Роналдо, но тогаш кинеските газди го блокираа договорот бидејќи беше прескап. Со сегашните газди, ЦР7 ќе беше фудбалер на Милан“, вели Мирабели.

Милан тоа лето беа преземени од американската компанија „Елиот менаџмент“, ставајќи крај на едногодишната „авантура“ на Ли.

Мирабели оди понатаму и вели дека Милан планирале да го постават Антонио Конте за тренер, пред тој да замине кај градските ривали Интер.

„Бев горд на одлуката да го поставам Џенаро Гатузо, бидејќи тој беше професионалец. Кинезите не се согласуваа бидејќи сметаа дека Антонио Конте е подобра опција. Но, преговорите не се реализираа“, додава Мирабели.

Прикажи повеќе...

Спорт

Армстронг жали што ја нарекуваше поранешната асистентка курва и алкохоличарка

Објавено пред

Ленс Армстронг, човекот кому му беа одземени рекордните седум титули од Тур де Франс, вели дека во својата кариера најмногу жали за однесувањето кон поранешната асистентка Ема О’Рајли, дури повеќе отколку за допингувањето.

Во вториот дел од документарниот филм ЕСПН, Армстронг призна дека направил огромна грешка кога ја нарекувал О’Рајли курва и алкохоличар кога таа излезе со детали за неговото допингување.

О’Рајли беше масажерка, физиотерапевт и личен асистент на Армстронг во тимот на УС Постал од 1996 до 2000 по што во 2004 изјави дека помагала да се покријат деталите за неговото допингување. По ова, следуваа вербалните напади кон неа.

„Ќе одговорам на тоа прашање веднаш. Најлошото беше моето однесување кон Ема О’Рајли. Најверојатно најлошото“, изјави Армстронг.

Во самиот документарец О’Рајли вели дека проговорила затоа што ѝ била лута на Интернационалната велосипедска унија (УЦИ) бидејќи создале услови за допингување.

„Мислев дека ако проговорам. ќе направам нешто добро. Проблемот беше со УЦИ бидејќи тие го создадоа тоа. Целиот систем беше тука да го заштити велосипедистот“, вели О’Рајли.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси сигурно останува, заврши можноста да си замине од Барса

Објавено пред

Капитенот Лионел Меси сигурно не заминува од Барселона ова лето откога Аргентинецот реши да не ја искористи клаузулата во својот договор, која му дозволуваше да си замине пред крајот на договорот следниот јуни.

Како дел од четиригодишното продолжување на договорот во 2017, Меси вметна опција да си замине од клубот бесплатно на крајот на секоја сезона доколку го информира клубот за својата намера пред 1 јуни секоја година.

Шпекулациите за неговото заминување од „Камп ноу“ повторно се појавија пред неколку месеци кога поранешниот претседател на Интер, Масимо Морати, изјави дека е можно „неаѕурите“ да се обидат да го донесат. Преку социјалните мрежи самиот Меси го демантира ова и потврди дека планира да остане во Барселона барем до летото 2021 година.

За тоа дали ќе продолжи по крајот на овој договор, останува да се види, особено по јавните критики што ги упати кон водството на клубот и актуелниот тренер Кике Сетиен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија7 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија8 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија9 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија10 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија10 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион11 час

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија11 час

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија12 часа

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија12 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија13 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија14 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија14 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет14 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет14 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет1 ден

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија1 ден

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија1 ден

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт1 ден

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија1 ден

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Досие