Контакт

Спорт

ЛШ: Ливерпул за 100 секунди го реши Салцбург, Милик „збудале“ за Наполи (видео)

Објавено пред

Неизвесноста дали европскиот шампион Ливерпул ќе успее да избори пласман во осминафиналето на Лигата на шампионите траеше неполн час на „Ред бул арената“ во Салцбург, пред „црвените“ да стигнат до рутинска 2:0 победа за обезбедување на првото место во групата Е. Наполи им се приклучува на Ливерпул во осминафиналето по убедливата 4:0 победа над Генк во меч во кој блесна Аркадијуш Милик.

Тимот на Јирген Клоп патуваше во Австрија знаејќи дека со пораз ќе бидат елиминирани од натпреварувањето, и откако Мохамед Салах се изнапромаши во првото полувреме, многумина почнаа да се сомневаат.

Но, во 57. минута, во акција на двајца поранешни фудбалери на Салцбург, Наби Кеита го постигна првиот гол по одличната асистенција на Садио Мане, за само 100 секунди подоцна, Салах да надополни за промашувањата од првото полувреме и да зголеми на 2:0.

На „Сао Паоло“ во Неапол пак, каде што многумина сметаат дека го видовме последниот меч со Карло Анчелоти на клупата на Наполи, домашниот тим имаше одлично прво полувреме во кое Аркадијуш Милик постигна хет-трик, за обезбедување на пласман во осминафиналето. Дрис Мертенс во 74. минута од мечот од пенал зголеми на 4:0.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 6.КОЛО

ГРУПА Е

Наполи – Генк 4:0

Салцбург – Ливерпул 0:2

Табела: 1.Ливерпул 13, 2.Наполи 12, 3.Салцбург 7, 4.Генк 1

Спорт

Милан и Интер „се лактаат“ за стоперот на Фиорентина

Објавено пред

Екипата на Милан беше првата која тргна во потера по српскиот интернационалец во редовите на Фиорентина, стоперот Никола Миленковиќ, но информациите што денеска доаѓаат од Италија велат дека и Интер е заинтересиран за неговите услуги.

Милан сака да направи размена со „виолетовите“, во Фиренца да го испрати Бразилецот Лукас Пакета, а Миленковиќ да дојде на „Сан Сиро“.

Интер пак, според информациите, е поконкретен. „Нероазурите“ наводно нудат 40 милиони евра за Србинот да прејде во екипата на Конте, пари кои се доволни за сопственикот на Фиорентина, Роко Комисо да го пушти во Милано.

Засега нема конкретна понуда, но двата големи ривали од Милано ќе се надмудруваат допрва.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тежок удар за Аталанта, без првиот голман на четвртфиналето со ПСЖ

Објавено пред

Голманот на калчолигашот Аталанта Пјерлуиџи Голини ќе го пропушти четвртфиналето од Лигата на шампиони против ПСЖ поради повреда на десното колено, информираше денеска италијанска „Газета“.

Голини се повреди на 1 агуст, на мечот од последното коло од Серија А против Интер, и тоа уште во 4-тата минута. Во клубот од Бергамо се надеваа дека не се работи за ништо сериозно, но информациите се дека повредени се вкрстените лигаменти.

„Голини нема во среда да игра против ПСЖ“ – пишува „Газета“.

На мечот кој е од исклучително значење за двете екипи голот на Аталанта ќе го чува Марко Спортијело кој сезонава има само 6 настапи.

Сепак, се чини ПСЖ е во поголеми проблеми од противникот. Кај „Светците“ под знак прашање е настапот на Килијан Мбапе и Марко Верати.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пол-позиција за Ботас на „Силверстоун“, по него Хамилтон и Хулкенберг

Објавено пред

Пилотот на Мерцедес, Финецот Валтери Ботас ја освои пол-позицијата пред утрешната трка на „Силверстоун“ за ГН на Велика Британија. Со оваа трка се одбележува јубилејот „70 години Формула 1“.

Ботас извозе побрзо од клупскиот колега, Луис Хамилтон и стигна до својата 13-та пол позиција во кариерата.

Трет зад двоецот од Мерцедес квалификациите изненадувачки ги заврши Нико Хулкенберг од Рејсинг поинт кој влезе како замена за Мексиканецот Серхио Перез кој е заразен со коронавирусот.

На четвртата позиција се пласираше возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен.

Повторно потфрлија возачите на Ферари. Леклер квалификациите ги заврши како осми, додека Фетел беше дури 12-ти.
На врвот на табелата во Ф1 е Хамилтон со 88 бода, дури 30 повеќе од клупскиот колега Валтери Ботас.

На третата позиција во моментов е Ферстапен со 52 бода.

Трката на „Силверстоун“ се вози утре со почеток од 15.10 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет49 минути

Британските медицински работници на протест, бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протестираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната макотрпна...

Македонија2 часа

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Свет2 часа

(Видео) Во Бејрут продолжуваат судирите меѓу полицијата и демонстрантите

Не престануваат демонстрациите во Бејрут, по силната експлозија на пристаништето, во која досега животот го загубија 158 луѓе а над...

Свет3 часа

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Свет4 часа

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи...

Македонија5 часа

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Свет5 часа

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во...

Регион6 часа

Косовскиот политичар Беџет Пацоли пријавил имот вреден стотици милиони евра

Поранешниот претседател на Косово и лидер на Алијанса за ново Косово, Беџет Пацоли, пријавил во Агенцијата за борба против корупцијата...

Македонија6 часа

Медицински техничар од Шведска еден месец ќе помага на Инфективната клиника

Ханс Јорген Михаел Селберг е медицински техничар од Шведска којшто пристигна во нашата држава на 4 август преку европскиот механизам...

Македонија8 часа

Во Скопје се роди бебе во „водена обвивка“ – редок феномен што се случува еднаш во 80 илјади породувања

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, наделава се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен...

Топ8 часа

Жени од Македонија, Албанија и Косово пронајдени во угостителски објект, сопственикот осомничен за трговија со луѓе

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот...

Македонија9 часа

Казнети 378 лица за неносење маска

Полицијата казнила 378 лица за неносење заштитна маска во текот на изминатиот ден. „Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година)...

Свет9 часа

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската...

Свет10 часа

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус....

Македонија10 часа

Деветнаесет години од нападот кај Карпалак во кој беа убиени 10 војници

Денеска се одбележуваат деветнаесет години од нападот врз конвојот на АРМ во кој беа убиени десет воени резервисти кај месноста...

Свет23 часа

(Видео) Најмалку 16 лица загинаа, а 123 се повредени во авионот кој се преполови во Индија

Најмалку 16 лица загинаа, а 123 повредени во авионската несреќа на „Ер Индија експрес“ што излета од пистата и се...

Свет23 часа

Седумгодишно момче почина од вирусот во САД – немало други болести

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава...

Свет24 часа

Сè повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува...

Свет1 ден

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“...

Топ1 ден

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од...

Досие