Контакт

Спорт

ЛШ: Реал ги уништи надежите на Интер, Иличиќ и Аталанта се реваншираа на „Енфилд“

Објавено пред

Двата италијански клубови во акција во вечерните мечеви од Лигата на шампионите имаа сосема различна среќа – Интер загуби дома од Реал Мадрид со 0:2 за да си ги направи шансите за пласман во осминафиналето во доменот на теоријата, додека Аталанта му се реваншираше на Ливерпул, победувајќи ги на „Енфилд“ со 2:0.

Големото дерби на „Џузепе Меаца“ не ги оправда очекувањата, но сигурно „кралевите“ ќе бидат задоволни и со ваква победа. Тие дојдоа рано во водство со гол од пенал на Еден Азар, а Артуро Видал доби бизарен црвен картон до крајот на полувремето да ги постави Интер во незгодна позиција. Родриго во второто полувреме го реши мечот.

Откако дома загубија со 0:5 од Ливерпул, се очекуваше Аталанта да ја снајде слична судбина и на гостувањето, но наместо тоа добивме „нокаут“ во четири минути. Јосип Иличиќ, кој по подолга пауза поради депресијата се врати на фудбалот, во 60-тата минута доби одлична топка од капитенот Алехандро Гомез за 1:0, за Робин Госенс четири минути подоцна да се најде сам во шестнасетникот на „црвените“ за 2:0.

Со ова, ситуацијата во групата Д се искомпликува – Ливерпул уште се први со 9 поени, но сега Аталанта и Ајакс имаат по 7, откако „копјаниците“ со 3:1 го победија Митјиланд.

Актуелниот шампион, Баерн Минхен, немаше мака и со 3:1 го совлада Салцбург со головите на Роберт Левандовски и Лирој Сане (и еден автогол), за совршени 4-од-4 по четири меча и пласман во осминафиналето. Атлетико Мадрид пропуштија шанса да се одвојат, откако одигра само 0:0 против Локомотив Москва.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 4.КОЛО

ГРУПА А

Баерн Минхен – Ред бул Салцбург 3:1

Атлетико Мадрид – Локомотив Москва 0:0

Табела: 1.Баерн М. 12, 2.Атлетико М. 5, 3.Локомотив М. 3, 4.РБ Салцбург 1

ГРУПА Б

Интер – Реал Мадрид 0:2

Табела: 1.Борусија М. 8, 2.Реал М. 7, 3.Шахтјор 4, 4.Интер 2

ГРУПА Ц

Марсеј – Порто 0:2

Табела: 1.Манчестер с. 12, 2.Порто 9, 3.Олимпијакос 3, 4.Марсеј 0

ГРУПА Д

Ајакс – Митјиланд 3:1

Ливерпул – Аталанта 0:2

Табела: 1.Ливерпул 9, 2.Ајакс 7, 3.Аталанта 7, 4.Митјиланд 0

ИНТЕР – РЕАЛ М.

ЛИВЕРПУЛ – АТАЛАНТА

БАЕРН МИНХЕН – РБ САЛЦБУРГ

АЈАКС – МИТЈИЛАНД

МАРСЕЈ – ПОРТО©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јованка Радичевиќ во идеалниот тим на деценијата

Објавено пред

Јованка Радичевиќ, поранешна ракометарка на Вардар, се најде во идеалниот тим на деценијата, во изборот на специјализираниот ракометен портал „Handball-planet.com“.

Покрај 34-годишната Радичевиќ, која е најдобро десно крило, во тимот на деценијата се најдоа голманката Катрин Лунде, Камила Херем, Кристина Неагу, Корнелија Грот, Нора Мерк и Хајди Локе.

Радичевиќ, во кариерата пет години го носеше дресот на Вардар (2013-2018).

Во изборот учествувале реномирани тренери, ракометни легенди и новинари од целиот свет.

Тренери: Драган Аџиќ (Црна Гора), Адријан Василе (Романија), Пер Јохансон (Шведска), Хорхе Дуенас (Шпанија), Ненад Шоштариќ (Хрватска), Хеле Томсен (Данска), Тор Одвар Моен (Норвешка).

Легенди: Тања Медвед (Србија), Даниела Пиедаде (Бразил), Кристина Варзару (Романија), Рафаеле Тревел (Франција), Каролине Бреиванг (Норвешка), Ања Алтхаус (Германија), Људмила Бодниева (Русија).

Новинари: Лаура Агена (Аргентина), Иболија Шекереш (Унгарија), Зорица Радојковиќ (Србија), Хорхе Даргел (Шпанија), Стиг Нигард (Норвешка), Сергеј Приголовкин (Русија), Бјорн Пазен (Германија).

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ливерпул ја губат трката за титулата, им следува борба за пласман во Топ 4“

Објавено пред

Ливерпул, синоќа, по четири години и 68 натпревари, доживеа пораз на домашен терен во Премиер лигата. Барнли, сензационално ги однесоа бодовите од „Енфилд“, со голот на Ешли Барнс од пенал во 81.минута.

Ливерпул е во криза, тоа го покажуваат резултатите. „Црвенте“, во 2021 година немаат постигнато гол, а немаат победа на последните пет натпревари.

Поранешниот капитен на Ливерпул, Џејми Карагер, најавува фијаско доколку Јирген Клоп не смени нешто во играта.

„Не се сеќавам кога последен пат се случило толку играчи, во исто време, да бидат вон форма…“, рекол во својот коментар на „Скај спортс“.

Ливерпул, викендов, ќе игра во ФА купот против Манчестер јунајтед, а потоа му следи серија на тешки натпревари во Премиер лигата.

„Доколку серијата што им следува не помине добро, тогаш е сигурно дека веќе во февруари ќе отпаднат од борбата за титулата. Доколу се случи тоа, тогаш Ливерпул ќе води жестока борба за Топ 4 и пласман во Лигата на шампионите“, стравува карагер.

По дуелот со Манчестер јунајтед, Ливерпул ќе игра против Тотенхем и Вест Хем во Лондон (28. и 31.јануари), потоа на „Енфилд“ ќе ги пречека Брајтон и Манчестер сити (3.и 7.февруари), а на 13.февруари ќе гостува кај Лестер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Стоичков: Пјаниќ не заслужува да ја носи осумката

Објавено пред

Миралем Пјаниќ, досега не ги оправда очекувањата во Барселона. Репрезентативецот на БиХ, трпи критики по синоќешниот натпревар во Купот на Шпанија. Барселона со тешки маки, дури по продолженијата, успа да го елиминира третолигашот Корнеља.

Барселона славеше над Корнеља со головите на Дембеле во 93. и Брејтвајт во 120.минута. Претходно во првото полувреме пенал не реализира Пјаниќ, а истото му се случи и на Дембеле во финишот на регуларниот дел.

„Бројот осум не е за секого, овој број има посебна тежина, а Пјаниќ не е на тоа ниво. Тажен сум, се срамам од она што го видов. Тренерот Куман не е виновен кога двајца ќе промашат од белата точка. Пред не го е уште многу работа. Ќе му биде тешко со овие играчи“, рекол легендарниот играч на Барселона, Христо Стоичков.

Најдобриот фудбалер во историјата на Бугарија, во Барселона ја носеше осумката на грбот. Овој број во кариерата го носеле и други легенди на Каталонците: Андрес Иниеста, Филип Коку, Бернд Шустер, Тете Санчез, Карлес Рексач, Јоган Нескенс…

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција е незадоволно од пресудата со која на Зоран Ѓорѓевски, кој...

Македонија56 минути

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините со Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ2 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија2 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија2 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија3 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион3 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа4 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет4 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа5 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет5 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет16 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа17 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија18 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија20 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет21 час

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија22 часа

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија1 ден

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија1 ден

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија1 ден

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Досие