Контакт

Спорт

Луд финиш на „Луж“, за 120 секунди ПСЖ ја „скрши“ Аталанта и е во полуфинале

Објавено пред

Нејмар очаен, Мбапе недолечен, Навас се повреди – Аталанта беше со една нога во полуфиналето на Лигата на шампионите.

Аталанта – ПСЖ 1-0 по 89 минути на „Луж“ во Лисабон. Доказ дека парите не поминуваат доколку не се склопени сите коцки, ќе речат многумина.

Единствениот гол на мечот до таа 89 минута го постигна Пашалиќ, во 27 минута.

Италијанската екипа играше борбено, пожртвувано, голманот (резервниот) Спортиело одличен, смирен, сконцентриран.

Играчите на Аталанта своите противници ги чуваа на половина метар.

На спротивната страна хаос. Нејмар промаши шутеви што претходно лесно би ги реализирал.

Мбапе влезе на средината на вториот дел, но се гледаше дека е недоволно подготвен. Икарди речиси невидлив. Херојот од првиот дел, голманот Навас се повреди, го замени Серхио Рико.

ПСЖ имаше повеќе од играта, создаваше и шанси, имаше повеќе директни удари кон голот на тимот од Бергамо. И тогаш кога сите ја видоа Аталанта во полуфинале – шок.

За 120 секунди ПСЖ со два гола оди меѓу четирите најдобри екипи во ЛШ. Овој меч многу наликуваше на епското финале меѓу Баерн и Јунајтед од 1999 година.

Во 90 минута по асистенција на Нејмар, Маркињос од непосредна близина носи 1-1. На Тухел му олесна. Но играчите на францускиот шампион не сакаа да играат продолженија.

За неколку секунди подоцна, асистира Мбапе, овојпат Чупо-Мотинг гаѓа прецизно за 2-1 за „Светците“. На клупата за резерви скокаат од радост.

ПСЖ е во полуфинале, а таму ќе игра против подобриот од утрешниот двобој Атлетико Мадрид – Лајпциг.
Погледнете:

Спорт

Мајсторијата на Ибраими ја „крена“ Шкендија, но дали ќе пристигне Тотенхем?

Објавено пред

Шкендија успеа да го мине второто квалификациско коло во Лига Европа, откако маестралниот гол на Бесарт Ибраими беше доволен да се стигне до 1:0 победа на гости кај романскиот Ботошани за да се отвори шансата во следното коло да го пречека големиот Тотенхем на Жозе Мурињо.

Поранешниот македонски репрезентативец и на 33 години покажа дека не го загубил осетот за гол, откако од тешка позиција успеа да го совлада домашниот голман уште во втората минута од мечот. Сепак, во 76. минута Шкендија остана со играч помалку по црвениот картон на Арменд Алими за тензија во последните минути.

Шкендија сега го пречекува подобриот од дуелот меѓу бугарскиот Локомотив Пловдив и Тотенхем, каде што по 75 минути резултатот е 1:1.

ЛИГА ЕВРОПА, 2.КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО

Каизар (Каз) – АПОЕЛ (Кип) 1:4

Вентспилс (Лет) – Розенборг (Нор) 1:5

Ренова (Мкд) – Хајдук Сплит (Хрв) 0:1

АраратАрменија (Ерм) – Фола Еш (Лук) 3:3, 4:3 по продолженија

Астана (Каз) – Будуќност (ЦГо) 0:1

Теута (Алб) – Гранада (Шпа) 0:4

Линколн (Гиб) – Глазгов Ренџерс (Шко) 0:5

Ботошани (Ром) – Шкендија (Мкд) 0:1Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ: Чимаев вети дека „ќе го убие“ Мершерт

Објавено пред

Швеѓанецот со чеченско потекло, Хамзат Чимаев вети дека ќе му „ја скрши фацата“ на американскиот ривал Џералд Мершерт кога ќе се сретнат во кафезот во сабота, во првиот американски меч на Чимаев.

Чимаев го изнервира ривалот откако си направи планови за тоа кој ќе му биде следниот противник во УФЦ, велејќи дека „нема да биде во состојба“ да оди по нивниот меѓусебен меч. Чимаев откри дека двајцата имале средба во хотелот во Лас Вегас пред мечот.

„Му кажав дека зборува премногу, а тој ми кажа дека не го почитувам. Му одговорив дека ќе му ја скршам фацата и тој не кажа ништо. Подобар сум во борење, во удирање, никој нема да сопре. Не знам што ќе се случи во сабота навечер, но одам сто отсто да го убијам тој човек. Ќе го завршам“, вели Чимаев.

Чимаев стана еден од највозбудливите УФЦ фајтери откако двапати победи во 10 дена во различни тежински класи во јули, по што претседателот на УФЦ, Дејна Вајт осигура тој да добие американска виза.

Прикажи повеќе...

Спорт

Жанг: Меси никогаш не беше во плановите на Интер

Објавено пред

Претседателот на Интер, Стивен Жанг, еден од најмоќните луѓе во европскиот фудбал, вели дека во ниту еден момент не било опција Лионел Меси да пристигне на „Меаца“ и покрај сагата со барањето за трансфер на Аргентинецот.

Меси во август се обиде да ја напушти Барса со активирање на клаузулата за заминување без оштета, но на крајот се врати во тимот, а се веруваше дека Интер покрај Манчестер сити и Пари Сен-Жермен се опција за Меси. Жанг вели дека и покрај големите амбиции на „нераѕурите“ тие не се во финансиска состојба за ваков трансфер.

„Таква инвестиција не може да биде дел од нашиот проект. Барем не засега. Иновации, планирање, постојан развој, економска стабилност, тоа се нашите главни цели. Со овој патоказ, кој вклучува планирање на долги патеки ќе стигнеме до посакуваните резултати и ќе го кренеме Интер на национално и на интернационално ниво“, вели Жанг во интервју за весникот „Кориере дела сера“.

Жанг успеа да се договори со тренерот Антонио Конте за трансфер-политиката на клубот, откако претходно тренерот најави дека ќе замине доколку не се земе во предвид неговиот збор.

„Сите во Интер имаат единствена цел – победа. Ако зборуваме за работа, не сум видел некој кој работи со таков интензитет и посветеност како Конте. Тоа не обединува, исто како и посветеноста на сите детали. Двајцата сме принципиелни луѓе“, додава Жанг.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ33 минути

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет37 минути

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија1 час

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ2 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ4 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура4 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија6 часа

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Македонија6 часа

Седуммина починати и 186 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија седум лица починaа од коронавирус, а потврдени се 186 нови случаи од 1.674 теста,...

Македонија6 часа

ЗНМ повикува на транспарентна и непристрасна истрага за рекламирањето на партиите на последните избори

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на објавата на Основното jавно oбвинителство во која информираат дека е отворена истрага...

Македонија7 часа

(Видео) Костадинов: Односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство

Македонскиот јазик e признат од целиот свет, односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство, изјави портпаролот...

Македонија8 часа

Владата: Потребата на родителите да не одат на работа е беспредметна

Обезбедена е целосна грижа и доволно места за децата во градинките, единствен логичен чекор е родителите да се вратат на...

Македонија8 часа

Целиот тим на ракометниот клуб Голден арт КЛ7 во изолација поради коронавирус

Ракометниот клуб Голден арт КЛ7 ги информира целокупната спортска јавноста и надлежните институции дека по натпреварот од второто коло на...

Македонија9 часа

(Видео) Ќе се гради пругата кон Бугарија

Новиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави изградба на пруга на Коридорот 8, односно пругата до Бугарија. Тој...

Македонија11 час

Засилени контроли во Скопје – за еден ден казнети 379 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Регион11 час

Нова одлука во Србија – сите што се враќаат во земјата мора да се пријават во здравствениот систем

Од утре, од 18 часот, во Србија стапува во сила нова одлука – сите државјани на Србија што ќе се...

Свет11 час

Се затвора џамијата „Ал-Акса“ во Ерусалим поради коронавирусот

Третото најсвето исламско место во светот, ерусалимската џамија „Ал-Акса“ во Израел, од петок ќе биде затворена поради зголемување на бројот...

Свет11 час

Трамп го нарече докторот збунет, а тој му одговори: Маската ме штити повеќе од вакцина

Дури и ако вакцината против коронавирусот е одобрена во наредните недели, тешко дека ќе биде широко достапна за јавноста до...

Свет12 часа

Богатите земји откупиле повеќе од половина од потенцијалната вакцина против коронавирус

Богатите нации, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Јапонија, веќе откупија повеќе од половина од дозите на потенцијалната вакцина против...

Свет12 часа

СЗО: Дури во 2022 година светот може да размислува за враќање на животот пред Ковид-19

Дури во 2022 година светот може да почне да размислува за враќање на животот пред Ковид-19, рече д-р Соумја Сваминатан,...

Свет24 часа

Брејвик побара условно ослободување

Масовниот убиец Андерс Брејвик побара условно пуштање на слобода, изјави денеска неговиот адвокат Оејстеин Сторвик, за норвешкиот дневник „ВГ“. Брејвик...

Досие