Контакт

Спорт

Луд пресврт на „Тардини“, Интер си замина со три поени (видео)

Објавено пред

Парма имаше водство до последните десетина минути од мечот на „Енио Тардини“, но на крајот беше поразена со 2:1 од Интер, кој комплетираше неверојатен камбек.

Расположението во тимот на Антонио Конте беше на ниско ниво по 3:3 ремито со Сасуоло, а својата суспензија ја отслужија Милан Шкринијар и тренерот Антонио Конте. Винсент Лауруини имаше одлична шанса за „Дукали“, пред Жервињо да добие одлично нафрлање од Јурак Куцка и го помина Антонио Кандрева без проблем за уште во 15. минута да донесе 1:0 водство.

Во 21. минута, Јасмин Куртиќ играше со рака во шестнаесетникот на Парма, но ВАР покажа дека Диего Годин беше во офсајд, така што „нераѕурите“ не добија шанса за израмнување. Андреас Корнелиус, кој постигна хет-трик против Џенова претходното коло, имаше совршена шанса, но утна празен гол по половина час игра.

Парма имаше уште неколку шанси во првото полувреме, пред „казната“ да стигне во 84. минута кога по еден корнер топката од главата на Лаутаро Мартинез заврши кај Стефан де Фрај, кој ја смести во голот. Кога Куцка доби црвен картон минута подоцна, Интер го искористија тоа и во 87. минута преку Алесандро Бастони дојдоа до 2:1 победа.

Со триумфот, Интер останува на третото место со 61 поен, осум зад лидерот Јувентус и четири пред Аталанта, додека Парма останува осма со 39 поени, три зад седмопласираниот Милан.

Спорт

Обамејанг го урна рекордот на Анри

Објавено пред

Пјер-Емерик Обамејанг е фудбалерот кој најбргу успеал да постигне 50 гола во Премиер лигата во дресот на Арсенал. Габонецот на вечната листа ја мина клупската легенда Тиери Анри.

Обамејанг во вчерашната победа на Арсенал над Норич (4:0) постигна два гола и стигна до бројката од 51 го за Арсенал во Премиер лигата. До оваа бројка тој дојде по 79 одиграни натпревари.

На Анри му беа потребни 83 натпревари за да стигне до 50 голови во Премиер лигата.

Со ова свое остварување Обамејанг се искачи на шестото место во историјата на Премиер лигата. Прв на листата е поранешниот напаѓач на Њукасл и Манчестер јунајтед, Енди Кол, кому му биле потребни 65 натпревари за да стигне до 50 голови во најсилната англиска конкуренција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јасикевичиус ќе седне на клупата на Барселона

Објавено пред

Шарунас Јасикевичиус ќе го напушти Жалгирис и од наредната сезона ќе биде тренер на Барселона, пренесува порталот „Ла Ресистенција де Палау“.

Челниците на Барселона, во вторникот, спогодбено се разделија со тренерот Светислав Пешиќ, кој не успеа по шест години пауза да ја врати шпанската круна во Барселона. Барселона во финалето на завршниот турнир во АЦБ-лигата загуби од Басконија со 67-9.

Јасикевичиус е поранешен играч на Барселона, тој од 2016 година го предводи Жалгирис. Во 2018 година приреди вистинска сензација кога со литванскиот првак успеа да избори пласман на завршниот турнир во Евролигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крај на сезоната за Шпановиќ

Објавено пред

Ивана Шпановиќ една од најдобрите светски атлетичарки во дисциплината скок во далечина поради повреда ќе мора подолг период да мине на рехабилитиација. Шпановиќ објави дека ја скршила метатарзалната коска во стапалото.

„Нема да скокам во јули, се здобив со фрактура на метатарзалната коска во десното стапало“, изјавила Шпановиќ за српските медиуми.

Според првите прогнози таа ќе се рехабилитира најмалку два месеци, што значи дека сезоната за неа е веќе завршена.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет38 минути

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет48 минути

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија1 час

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет1 час

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија1 час

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет1 час

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет2 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет2 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет13 часа

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија19 часа

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија20 часа

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија20 часа

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Македонија20 часа

Независна пратеничка група: Мицкоски кочел закони за да штити криминал поради личен интерес

Мицкоски нé лажеше дека се грижи што ќе се уништи партијата, а имал гајле само за некого, свој личен интерес...

Македонија20 часа

Филипче: Воведовме 7 нови лекови за лицата со ретки болести и во услови на Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја, при...

Регион22 часа

Граничниот премин Евзони повторно затворен

Граничниот премин Евзони требаше да биде отворен од денес, но сепак, во краток временски период овој граничен премин беше затворен,...

Македонија22 часа

Кривична пријава и државен карантин за синот на починатата кој учествуваше во инцидентот пред „8 Септември“

Обид насилно да се изнесе тело на почината од коронавирус е причината за инцидентот што вчера се случи во болницата...

Економија23 часа

Игротеките бараат поддршка и протоколи за почеток со работа

Три конкретни мерки за што поскоро отворање и почеток со работа предложи Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности и...

Македонија1 ден

Ременски бара обвинителката Русковска да биде изземена од судењето за „Меѓународен сојуз“

Фросина Ременски, третообвинета во случајот „Меѓународен сојуз“, заедно со Бојан Јовановски-Боки 13, бара да се изземе обвинителката Вилма Русковска од...

Македонија1 ден

Лицата со Ковид-19, во самоизолација и хронично болните можат да се пријавуваат за гласање за изборите

Почнува пријавувањето до општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за...

Досие