Контакт

Спорт

Луд скандал на Африканскиот куп – судијата прогласи крај во 85. минута, па во 89. минута!

Објавено пред

Мали стигнаа до изненадувачка 1:0 победа над Тунис во првиот меч за двете репрезентации на Африканскиот куп на нации, но многу повеќе внимание предизвика одлуката на судијата кому како да му се брзаше да го заврши мечот, така што двапати прогласи крај на мечот – прво во 85. минута, а потоа и во 89. минута.

Коне во 48. минута од пенал донесе водство за Мали, додека Тунис пропушти шанса да израмни во 77. минута, кога Ваби Хазри утна удар од белата точка.

Судијата Џани Сиказве од Замбија, потоа прво објави крај на мечот во 85. минута, за да се поправи и да го продолжи мечот, по што не продолжи ниту една минута по крајот на 90-те предизвикувајќи хаос помеѓу фудбалерите на Тунис.

Спорт

Ињаки Вилијамс со братска забелешка за Нико

Објавено пред

Крилото на Атлетик Билбао, Ињаки Вилијамс е пофален како вистински спротски пример за неговиот помлад брат Нико, откако по поразот во финалето на Шпанскиот суперкуп имаа интересна размена на погледи.

Билбао загубија со 2:0 од Реал Мадрид во неделата, и по доделувањето на медалите, 19-годишниот Нико реши да го отстрани медалот. Ињаки, кој има над 300 настапи за Атлетик, веднаш му покажа да го врати медалот на врат.

„Им кажав на помладите фудбалери дека во животот губиш почесто отколку што победуваш и дека мораш да продолжиш да се бориш и да страдаш. Се бориме за да имаме вакви шанси. Реал Мадрид ја заслужија победата и треба да им честитаме. Но, гордост е да се игра во финале и можеш да бидеш горд на тоа“, изјави Ињаки по мечот.

Атлетик Билбао е клуб кој уште останува на традицијата во нивниот тим да играат само Баскијци, а исклучокот за Ињаки и Нико Вилијамс е тоа што двајцата се родени во Билбао од родители од Гана. Ињаки го носи своето баскиско име во чест на работник во христијанската добротворна организација „Каритас“ во Билбао, кој им помогнал на неговите родители кога тие пристигнаа во Шпанија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Обамејанг пратен дома по компликациите по инфекцијата со КОВИД

Објавено пред

Фудбалската федерација на Габон потврди дека ќе дозволи капитенот Пјер-Емерик Обамејанг ќе се врати во Арсенал по здравствените проблеми на Африканскиот куп на нации.

Обамејанг немаше настап на шампионатот во Камерун откако беше позитивен на КОВИД-19 на 6 јануари, а потоа пред камбекот на мечот со Гана не му беше дозволен настап поради проблеми со срцето, заедно со својот колега Марио Лемина.

„Од вчера, одлуката беше тие да се вратат во своите клубови. Не можеме да направиме вистинска проценка на КОВИД тука во Камерун. Затоа е важно Марио да се врати во Ница, а Пјер во Арсенал, изјави селекторот Патрис Нево.

И Обамејанг има проблем со срцето по прележан КОВИД

Прикажи повеќе...

Спорт

„Лакост“ ќе ја раскине соработката со Ѓоковиќ?

Објавено пред

Француската компанија „Лакост“ би можела да ја прекине соработката со Новак Ѓоковиќ.

Најдобриот светски тенисер, по 11.дневната голгота во Австралија, денес се врати во Белград.

Светските медиуми објавија дека „Лакост“, во најкус рок ќе побараат состанок со Ѓокови, за да утврдат што се се случувало во Мелбурн.

„Австралиските власти му ја укинаа визата на Новак Ѓоковиќ и поради тоа тој нема право да настапи на Австралија опен. Поради тоа ќе стапиме во контакт со Новак Ѓоковиќ за да поминеме заедно низ се она што се случуваше во Мелбурн. На сите им посакуваме добар турнир и им се заблагодаруваме на организаторите што направија турнирот да се одржи безбедно за сите учесници“, стои во објавата од „Лакост“.

Шпекулациите говорат дека компанијата ќе ја раскине соработката со Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија4 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија6 часа

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија7 часа

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија7 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет8 часа

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт8 часа

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија9 часа

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион9 часа

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет10 часа

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет11 час

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет11 час

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија20 часа

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија1 ден

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија1 ден

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Европа1 ден

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се...

Регион1 ден

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Топ1 ден

Инцидент на инфективно одделение во Охрид, физички нападната вработена

Едно лице физички нападнало вработена во Инфективното одделение во Охрид, информира полицијата. Имено денеска во 09.19 часот, во СВР Охрид...

Свет1 ден

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Топ1 ден

Малолетници затекнати на забава во тетовски клуб, четворица биле под дејство на акохол

26 малолетни лица биле затекнати во угостителски објект во Тетово, кај дел од нив според полицијата бил констатиран алкохол во...

Досие