Контакт

Спорт

„Лудакот“ Биелса го тужи Лил и бара 20 милиони евра за отказот во 2017

Објавено пред

Тренерот на Лидс, Аргентинецот Марсело Биелса, одлучи да го тужи поранешниот клуб, француски Лил, поради предвремениот прекин на соработката, а планира да бара рекордна сума пари.

Биелса беше на кормилото на Лил седум месеци, а отказ доби во декември 2017 година. Благодарение на неговиот ангажман на неколку квалитетни фудбалери, клубот успеа да избори пласман во Лигата на шампионите.

Поради тоа што клубот ќе заработи многу пари од пласманот во најквалитетното фудбалско натпреварување на Стариот континент, Биелса се реши на тужба.

Тој доби отказ, а имаше уште две години од договорот што го потпиша со Лил. Аргентинецот смета дека му е нарушен угледот, па бара отштета од 20 милиони евра.

„Биелса му помогна на Лил да донесе голем број играчи од кои клубот добро ќе заработи, па затоа побаруваме толку голема отштета“, изјави Бенџамин Кабањо, адвокатот на Биелса.

Спорт

Селта во Виго ја почувствува силата на „Кралот“ (видео)

Објавено пред

Мадридски Реал во голем стил ја започна новата сезона во Примера. Предмалку во Виго кај Селта, Кралскиот клуб славеше убедлива победа со 1-3. Реал по првото коло има 3 бода предност пред најголемиот конкурент, Барселона која синоќа загуби кај Атлетик Билбао со 1-0.

Францускиот ас, Карим Бензема кој и во подготовките беше расположен за голови ја отвори серијата во 12 минута за 0-1. Асистент на погодокот беше Герет Бејл, кој на изненадување на многумина се најде во првиот состав на Зидан.
Во вториот дел, во 56 минута Реал остана со играч помалку на теренот. Изненадувачки директен црвен картон заработи хрватскиот репрезентативец, Лука Модриќ.

Тоа не ги поколеба гостите да тргнат повторно во офанзива. Во 61 минута, на асистенција на Марсело водство од 2-0 за Кралевите носи Германецот Тони Крос.

epa07778112 Real Madrid’s German Toni Kroos (C, backwards) celebrates with his teammates Marcelo (L), Raphael Varane (2-L), Sergio Ramos (3-R), Vinicius Jr. (R) and Karim Benzema (2-R) after scoring against Celta Vigo during their LaLiga game at Balaidos Stadium, in Vigo, northwestern Spain, 17 August 2019. EPA-EFE/Lavandeira Jr

Лукас во 80 минута носи висока предност од 0-3 за фаворитот, на асистенција на Бензема.
Домаќините успеаја да се изборат за почесен погодок, стрелец беше Лосада во 91 минута, смо 3 минути откако влезе во игра.

Инаку, кај Реал во Примера дебитираше српскиот интернационалец, Лука Јовиќ. Тој влезе во игра во 81 минута, на местото на Бензема.

Прикажи повеќе...

Спорт

Борусија (Д) покажа класа, „фармацевтите“ најдоа лек за Падерборн (видео)

Објавено пред

Борусија Дортмунд ја покажа класата уште во првото коло во новата сезона во Бундеслигата. „Милионерите“ го искористија вчерашниот кикс на шампионот Баерн Минхен (Баварците одиграа само 2-2 дома со Херта) за да покажат дека и сезонава се сериозен кандидат за титулата во Германија.

Аугсбург уште во првата минута ја „начна“ Борусија, стрелец Нидерлехер, но тоа беше се што направија гостите на овој дуел. Потоа дури петпати се тресеше нивната мрежа. Веќе во третата минута беше 1-1, се погрижи Алкасер.
Останатите голови беа дело на Санчо, Ројс и повторно Алкасер, а точка на мечот стави Бранд во 82 минута за конечни 5-1.

Баер Леверкузен во ефикасен натпревар успеа „да го најде“ лекот за победа против Падерборн, триумф од 3-2.
Македонскиот фудбалер, Дарко Чурлинов попладнево го имаше своето деби во Бундеслигата, по 4 години еден Македонец се појави во најсилната германска лига. Чурлинов влезе во игра на мечот за неговиот Келн на гостувањето кај Волфсбург. Сепак Келн загуби со 2-1

Фрајбург дома беше супериорен против Мајнц, 3-0, а Вердер во Бремен беше изненаден од Дуизбург, доживеа пораз од 1-3.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан со Бејл во стартниот состав кај Селта

Објавено пред

Велшкиот фудбалер, Герет Бејл е стартер наденешното гостување на Реал Мадрид кај Селта во првото коло од новата сезона во Примера.

Многумина тоа го протолкуваа како крај на војната меѓу фудбалерот и неговиот тренер, Зинедин Зидан. Ова се чини е изнудена одлука на францускиот тренер затоа што новото засилување на Кралевите, Еден Азар се повреди, а во ростерот на Реал недостасуваат уште тројца играчи на истата позиција, па затоа Бејл мораше да го стартува дуелот.

Зидан потенцираше дека Бејл не го сака во тимот, а војната ескалираше кога пропадна трансферот на Велшанецот во кинески Сутонг.

Попладнево Реал игра со овој состав, без ниту едно од имињата кои летово дојдоа на „Бернабеу“:Куртоа, Карвахал, Марсело, Рамос, Варан, Крос, Модриќ, Касемиро, Бејл, Винисиус, Бензема.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион11 минута

Бугарија на второ место во НАТО според буџет за одбрана

Бугарија е на второто место во НАТО според буџетот за одбрана во однос на бруто домашниот производ и веднаш зад...

Регион60 минути

Српски полицајци го спасија животот на 9-годишно дете на автопатот Ниш-Белград

Двајца сообраќајни полицајци од Србија станаа вистински херои во медиумите и на социјалните мрежи, откако успеаа да го спасат животот...

Свет3 часа

Јункер итно пренесен на операција

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер го прекинал одморот и ќе биде итно опериран, соопшти ЕК. Според информациите, Јункер...

Свет4 часа

Незадоволен гостин уби келнер во ресторан во Париз

Келнер во француски ресторан бил убиен од страна на гостин, бидејќи предолго чекал сендвич, пренесуваат фарнцуски медиуми. Инцидентот се случил...

Регион8 часа

(Видео) Авион слета на автопатот Загреб – Риека откако му откажал моторот

На автопатот Загреб-Риека помеѓу Врбоско и Равна Гора, помал спортски авион слета на патот. Граѓани кои се возеле во автопатот...

Топ9 часа

Гори планината над Буковиќ

Пожар избувна изутринава на тешко пристапен терен над селото Буковиќ, во близина на Сарај. Како што дознава ,,Макфакс”, пожарот избувнал...

Свет9 часа

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара...

Свет11 час

(Видео) Осум лица загинаа, а десет се повредени во пожар во хотел во Одеса

Осум лица загинаа, а десетина се повредени во пожар кој рано утрово изби во хотел во украинскиот град Одеса, соопшти...

Свет11 час

Трамп планира да им продаде борбени авиони на Тајван за осум милијарди долари

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го информираше Конгресот дека планира да му продаде борбени авиони Ф-16 на Тајван, во...

Култура11 час

Почина актерот Питер Фонда, ѕвездата на филмот „Голи во седло“

Актерот Питер Фонда почина на 79-годишна возраст на својот имот во Лос Анџелес. Тој боледуваше од рак на белите дробови....

Македонија12 часа

Ленче Ристоскa: Со панични движења подлабоко се тоне во живиот песок

„Интересен феномен. Со продолжено или панично движење подлабоко се тоне во живиот песок“, напиша на Фејсбук обвинителката Ленче Ристоска, без...

Економија13 часа

„Алибаба“ прва на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании

Кинескиот гигант за електронска трговија „Алибаба“ е прв на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании. Веднаш зад „Алибаба“ се наоѓаат...

Македонија1 ден

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективна клиника

Пациент заразен со западнонилска треска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Од Центарот за јавно здравје соопштија...

Топ1 ден

Расветлено и второто убиство кај браната Турија – го застрелал, го ставил во резервоар за гориво и го фрлил во водата

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите...

Македонија1 ден

(Видео) Рустеми: Ако чувствував влијание од Јанева за моето сведочење, ќе пријавев

Бурим Рустеми вели дека одговорил на сите прашања од обвинителството поврзани со случајот „Рекет”. Тој не сакаше да каже дали...

Топ1 ден

Загина 26-годишен тетовец на патот Гостивар-Тетово

Дваесет и шестгодишен жител на селото Топлица, Врапчиште, синоќа загинал во сообраќајна несреќа, откако изгубил контрола на возилото и излетал...

Македонија1 ден

Битолчанец го враќа сонцето од Кутлеш на шахтите

Битолчанец ги враќа отстранетите ѕвезди од Кутлеш на шахтите во градот кои беа отстранети според преспанскиот договор. Тој направил шаблон...

Свет1 ден

Трамп сака да го купи Гренланд

Претседателот Доналд Трамп сака да го купи Гренланд. За ваквата намера тој во повеќе наврати контактирал со данската влада, а...

Свет2 дена

Северна Кореја повторно лансираше две ракети што паднаа во море

Северна Кореја повторно истрела две балистички ракети со краток дострел кон источниот брег на земјата, соопштија официјални лица на Сеул,...

Европа2 дена

Пронајден цртеж на Да Винчи што бил сoкриен 500 години под неговото ремек-дело

Откриен е цртеж на Леонардо да Винчи, сoкриен повеќе од 500 години под една од неговите најпознати слики „Богородица во...

Досие