Контакт

Спорт

Луис Енрике не патува со Шпанија поради „итни семејни причини“

Објавено пред

Роберто Морено ќе ја предводи шпанската репрезентација за мечот против Малта вечерва, откако Луис Енрике мораше да остане во Шпанија поради „итни семејни причини“, објави Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ).

„Ла роха“ играат во Та Кали на Малта три дена откако ги почнаа квалификациите за Евро 2020 со 2:1 победа над Норвешка. Роберто Морено, кој долги години е асистент на Луис Енрике и со него работеше во Рома, Селта и Барселона, ќе биде привремен селектор.

Луис Енрике стана шпански селектор по Светското првенство во 2018, кога Хулен Лопетеги беше отпуштен пред шампионатот, а Фернандо Јеро ги однесе до осминафиналето, каде што загубија од Русија. Шпанија не се квалификуваше во финалето на Лигата на нации, но избегна испаѓање во втората лига во тешката група со Англија и Хрватска.

Спорт

Германците нема да ги казнуваат играчите за анти-расистичките пораки

Објавено пред

Фудбалскиот сојуз на германија (ДФБ) нема да ги кази фудбалерите кои за време на натпреварите одиграни минатиот викенд протестираа против расизмот и убиството на Џорџ Флојд.

Афро-американецот Флојд почина минатата недела од полициска бруталност за време на апсење. Поради убиството на Флојд веќе неколку дена во САД владее хаос на улиците во многу градови, а протестите против расизмот ги поддржаа луѓето ширум светот.

Во Германија на теренот јавно протестираа Маркус Турам од Борусија Менхегладбах, Џејдон Санчо и Ашраф Хакими од Борусија Дортмунд, а уште неколкумина други се придружија со давање на изјави и објавување на постови на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Фетел во Мерцедес? Не ја отфрламе таа можност“

Објавено пред

Тото Волф, првиот човек на Мерцедес, не ја отфрла можноста тимот да го ангажира Себастијан Фетел доколку си замине еден од двајцата актуелни возачи. Фетел по завршувањето на оваа сезона ќе замине од Ферари. Засега нема најави каде тој би можел да ја продолжи кариерата.

Фетел се поврзува со Мерцедес бидејќи договорите им истекуваат на Луис Хамилтон и Валтери Ботас.

„Може да се случи еден од двајцата возачи да дојде и да каже: ‘Јас повеќе не сакам да вози за вас’. Во тој случај ќе имаме празно место. Поради тоа во овој момент не сакам да кажам дека ‘нема шанси’ Себастијан да дојде кај нас. мораме да имаме почит кон човекот кој има четири титули, не можеме без размислување да му кажеме ‘не’. Едноставно мораме да ги оставиме отворени сите опции“, рекол Волф.

Себастијан Фетел во кариерата возел и за Торо Росо, односно Ред Бул.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве постигнале договор со Игуаин – Аргентинецот си оди од Торино

Објавено пред

Јувентус и Гонзало Игуаин се согласиле во летниот преоден рок заеднички да работата на неговото заминување од клубот. Аргентинецот во 2016 година за 94 милиони евра од Наполи пристигна во Јувентус, една сезона мина како позајмен игра најпрвин во Милан, а потоа и во Челси.

Клубот и фудбалерот се согласиле дека разделбата треба да биде пријателска поради што заеднички ќе работат на неговиот трансфер. Заминувањето на Игуаин ќе отвори простор во финансискиот дел за да може Јувентус да ангажира нов играч.

Игуаин е еден од најплатените фудбалери на „старата дама“, годишно заработува 7,5 милиони евра.

Интерес за Аргентинецот има кај неколку европски клубови, но и кај клубови од другата страна на Атлантикот.

Во МЛС за него се интересираат ДЦ Јунајтед и ЛА Галакси, а често се шпекулира дека тој може да се врати во матичниот клуб Ривер Плата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Најголем дел од заболените во Скопје се од Чаир

Најголем број од активните случаи на коронавирус во Скопје се од Чаир, по што следат Сарај, Аеродром, Бутел и Гази...

Регион2 часа

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет3 часа

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет3 часа

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет3 часа

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-ен-ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија4 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија14 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија15 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија16 часа

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ20 часа

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија20 часа

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија22 часа

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија23 часа

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија23 часа

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет1 ден

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа1 ден

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет1 ден

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа1 ден

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион2 дена

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Досие