Контакт

Спорт

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Објавено пред

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden Foot“.

Ова е награда што им се доделува на фудбалерите за постигнати индивидуални и екипни успеси, но и за карактер и харизма. Во конкуренции влегуваат само играчи кои имаат најмалку 28 години.

„Чест ми е што ја добив наградата. Се враќам полека на своето најдобро ниво, што покажав во последниот натпревар. До крајот на годината ме чекаат уште седум важни натпревари и верувам дека ќе продолжам да играм добро“, рекол Модриќ во Монте Карло.

Минатата сезона наградата ја освои 32 годишниот Единсон Кавани од Пари Сен жермен. Во минатото оваа награда ја добивале Роберто Баџо, Роналдо, Роналдињо, Алесандро Дел Пјеро, Роберто Карлос, Андреј Шевченко, Франческо Тоти, Икер Касилјас, Златан Ибрахимовиќ, Андрес Иниеста…©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Солскјер: Рашфорд може да го достигне Роналдо!

Објавено пред

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер денеска рече дека напаѓачот на „црвените ѓаволи“, Маркус Рашфорд има потенцијал да стигне до нивото на еден од најдобрите фудбалери на денешницата, Кристијано Роналдо, но за тоа е неопходно да продолжи напорно да работи.

„Многу лесно можам да ги споредам нив двајца , по вештината, ставовите, атрибутите. Рашфорд има голема шанса да стане врвен играч, се надевам дека ќе продолжи во ист правец“ – рече Солскјер.

Клубот од „Олд Трафорд“ во 16 коло од Премиерлигата забележа голема победа во градското дерби, на теренот на Сити со 2-1, а стрелец на првиот гол беше токму Рашфорд. Тој беше стрелец и во победата против Челси, но после тоа забележа само еден погодок во следните 7 меча. Сепак Норвежанецот истакнува дека тоа не е причина за грижа.

„Не сакам да зборувам за бројот на голови, се додека е тој фокусиран и додека прави шанси на натпреварите, ќе постигнува и голови“ – заглучи менаџерот на Јунајтед.

„Ѓаволите“ моментно се на петтата позиција на табелата во Премиерлигата со 24 бода.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Кога го запознав Зидан почнав да се тресам“

Објавено пред

Реал Мадрид минатото лето го доведе 18-годишниот Родриго од бразилски Сантос за 45 милиони евра.

Младото момче беше дел од големата реконструкција на екипата од страна на Зинедин Зидан кој покрај него, на „Бернабеу“ ги донесе и Еден Азар, Лука Јовиќ, Едер Милитао и Ферланд Менди.

За клупската телевизија Родриго раскажа за неговата прва средба со Зидан.

„Кога го запознав Зидан, почнав да се тресам. Некогаш гледав снимки од него додека бил играч, а сега е мој тренер. Лудо е, драго ми е што го запознав, но бев многу нервозен“ – рече Родриго.

Младиот фудбалер одлично се снајде во новата средина со оглед на тоа дека првпат игра за така голем клуб, а има само 18 години. До сега има 10 настапи, постигна 5 гола и има 1 асистенција.

„Навистина сум задоволен како тргнав со Реал. Не можеше подобро. Се помина навистина одлично. Работите се движат многу побрзо отколку што очекував и се надевам дека ќе продолжам во ист стил“ – вели Родриго.

Прикажи повеќе...

Спорт

Атрактивна Италијанка му го растури бракот на Коларов? (фото)

Објавено пред

Српскиот фудбалски репрезентативец, Александар Коларов кој ги брани боите на калчолигашот Рома е во брак 12 години со сопругата Весна, со која има две деца. Неговата наводна афера со атрактивна Италијанка се причината за распадот на бракот откако се појавиј информации дека неговата сопруга поднела бракоразводна парница.

Италијанката која наводно го освоила срцето на Србинот е Кристина Бучино (34). Таа е актерка и модел, а има преку 2.7 милиони следбеници на Инстаграм.

Во минатото, сопругата на фудбалерот помина преку неговото неверство со извесна Кристина Мијачевиќ, која му родила вонбрачен син на Коларов, а од него добила и стан.

Светските медиуми на големо пишуваат за оваа афера, а се наведува дека подолго време Коларов ужива во страсна романса со прекрасната девојка која пленува со изгледот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Намалена видливост поради магла на Стража, Ѓавато, Плетвар и Пресека

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради магла има на патниот правец Тетово-Попова Шапка...

Свет53 минути

Писателот Хандке ја прими Нобеловата награда, додека пред зградата во Стокхолм се одржуваа протести

Австрискиот писател Питер Хандке вечерва ја доби Нобеловата награда за литература во Стокхолм, додека пред зградата се одржува протест. Овогодишниот...

Свет2 часа

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион2 часа

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија5 часа

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија6 часа

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија8 часа

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија8 часа

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија8 часа

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработениот во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус“, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија8 часа

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија9 часа

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева, го почна сведочењето за случајот „Рекет“. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет10 часа

Ардерн: Има прашања што мора да бидат одговорени, размерите на трагедијата се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, истакна дека има прашања што мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет10 часа

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Свет10 часа

Пукање во болница во Чешка, најмалку шестмина убиени

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата...

Свет11 час

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека...

Македонија22 часа

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Регион1 ден

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ1 ден

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија1 ден

Кривични за вработени во Бирото за метрологија поради злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ако не се одржат предвремените избори ќе ги преиспитаме односите со Пендаровски

Одложувањето на предвремените парламентари избори кои беа договорени да се одржат на 12 април, според ВМРО-ДПМНЕ ќе ја втурнат државата...

Досие