Контакт

Спорт

Лукаку официјално во Челси – 5 години и 12 милиони евра од сезона

Објавено пред

Белгискиот фудбалски напаѓач Ромелу Лукаку повторно е играч на лондонски Челси. Тој се враќа на „Стемфорд Бриџ“. Тој во првиот ангажман кај „сините“ одигра само 15 натпревари, но не постигна гол.

Челси на Интер за неговиот ангажман му плати 115 милиони евра – рекодна сума за играч од Серија А.

Платата на Белгиецот ќе е 12 милиони евра годишно, без бонусите. Потпиша петгодишен договор.

„Среќен и благословен сум што се враќам во овој прекрасен клуб. Јас сум навивач на Челси од дете. Челси перфектно се вклопува во моите амбиции, а доаѓам откако ја освоив Серија А и оваа шанса доаѓа во вистинско време, па сега може да имаме многу успех заедно“, рече тој.

Големата финансиска криза што го погоди Интер е причината, по тренерот Антонио Конте, да си замине и Лукаку, но и Ашраф Хакими (за 60 милиони евра се пресели во ПСЖ).

Челси оваа година заработи 35 милиони евра, најмногу (29,2 милиони евра) од продажбата на Фикајо Томори во Милан.

Лондонскиот клуб, кој минатата сезона ја освои титулата во ЛШ во трите последни преодни рокови, донесе засилувања за повеќе 362 милиона евра.

Спорт

БиХ фудбал – судија суспендиран по фотографија на која става пари в џеб!

Објавено пред

Од Босна и Херцеговина ни доаѓа уште една бизарна ситуација – помошникот фудбалски судија, Захид Дједовиќ од Тузла е суспендиран и се соочува со казна откако на социјалните мрежи се појави фотографија како тој со насмевка на лицето зема 20 марки (10 евра) од еден навивач.

Комисијата на фудбалскиот сојуз на Кантонот Тузла одлучи да спроведе итна истрага за случајот и да покрене дисциплинска постапка.

Фотографијата е направена на неделниот меч помеѓу Добој Исток и Младост Пурачиќ, но контекстот и дали се работи за шега останува нејасно.

Прикажи повеќе...

Спорт

Обрадовиќ се прости од Дуда: Тој човек ми беше сè

Објавено пред

Тренерот на Партизан, Жељко Обрадовиќ, беше еден од тренерите и кошаркарите што говореа на комеморацијата по повод смртта на Душан (Дуда) Ивковиќ, кој почина на 78 години во четвртокот.

„Отиде човекот кој ми беше сè – тренер, учител, ментор, кум, пријател. И тоа не само на мене. Не сакам да зборувам за Дуда како за тренер и за тоа што остави зад себе, за титулите и за трофеите, бидејќи за тоа е кажано многу. Сите што работеле со него знаат дека тој им помогнал да станат и подобри играчи и подобри луѓе. Минатиот четврток рано наутро Нена ме разбуди со вестите дека веќе го нема. Бев во шок, полн со емоции, но знаев дека морам да одам да работам со кошаркарите и во главата го имав тоа што Дуда ме учеше – да не види никој што се случува. По тренингот, не можев да ја запрам мојата Ања да плаче. Го собрав и синот Ѓорѓе да одиме кај Нена. Мојот син има 21 година и никогаш не сум го видел потажен“, говореше Обрадовиќ.

Освен него, зборуваше и претседателот на Српскиот кошаркарски сојуз (КСС), Предраг Даниловиќ.

„Нашиот сојуз и кошаркарската историја не би била исти без Дуда. Кошарката не беше дел од неговиот живот, туку беше неговиот живот. Многу тешко ни падна на сите и ќе го сакам засекогаш него и неговото семејство. Секогаш ќе остане мој селектор“, изјави Даниловиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ромео Бекам го имаше своето фудбалско деби

Објавено пред

Синот на Дејвид Бекам, Ромео, го имаше своето професионално деби за клубот на својот татко – Интер Мајами, во мечот на резерви во неделата вечерта.

19-годишниот Бекам Јуниор го доби својот прв професионален договор потпишувајќи за Форт Лодердејл ЦФ, дел од Интер Мајами, каде што татко му е косопственик, и во неделата одигра 79 минути при 2:2 ремито со Тормента.

Ромео стартува на позицијата десно крило, на истото место каде што татко му брилира во кариерата во која играше за Манчестер јунајтед, Реал Мадрид, Милан и Пари Сен-Жермен, но имаше само 19 допири на топката.

Неговиот најдобар момент беше во 57. минута кога со одлично додавање го пронајде Харви Невил, синот на тренерот на Интер Мајами, Фил Невил, но тој беше непрецизен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ROMEO (@romeobeckham)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија5 часа

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Македонија5 часа

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Македонија7 часа

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет8 часа

(Видео) Најмалку осум починати и десет повредени во пукотниците на рускиот универзитет, напаѓачот бил студент

Околу осум лица загинаа додека повеќе од десет се повредени во драмата на рускиот универзитет каде што непознато лице отвори...

Свет8 часа

(Видео) Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните...

Македонија1 ден

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет1 ден

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија1 ден

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија1 ден

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија1 ден

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ1 ден

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет1 ден

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет1 ден

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа1 ден

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет1 ден

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија2 дена

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ2 дена

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет2 дена

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија2 дена

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Досие