Контакт

Спорт

Лукаку решил да ја прифати понудата на Челси!

Објавено пред

Според „Скај спорт Италија“, Ромелу Лукаку веќе направил одлука да се приклучи на Челси и сега се чека само Интер да ја извлече максималната цена за белгискиот напаѓач.

„Нераѕурите“ се надеваа дека ќе го заддржат Лукаку на „Сан Сиро“ одбивајќи понуда од 100 милиони евра, но најавените 130 милиони евра ќе биде тешко да се одбијат, а Лукаку сака да се докаже во клубот кој го продаде во 2014 година. Во две сезони Лукаку постигна 64 гола во 95 меча за Интер по две непродуктивни сезони во Манчестер јунајтед.

Познатиот италијански експерт за трансфери, Џанлука ди Марцио тврди дека Лукаку ја прифатил понудата и ги информирал во Интер за својата одлука. Лукаку би заработувал 12 милиони евра по сезона.

Се верува дека овој трансфер ќе предизвика „домино-ефект“ во Серија А – Интер ќе се обиде да го донесе Дуван Запата од Аталанта за 40 милиони евра, додека неговото место во Бергамо ќе го заземе Теми Абрахам од Челси.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вечното дерби без победник, драмата пред 16.000 гледачи заврши 1:1

Објавено пред

Вечното дерби меѓу Партизан и Црвена Звезда пред 16.000 гледачи заврши со поделба на бодовите, 1:1 во рамки на 9. коло од српската Суперлига.

На почетокот на мечот Звезда беше порасположена за надигрување, Катаи и Диониј се заканија, но сигурен беше домашниот голман Поповиќ.

По почетниот притисок, „црно-белите“ создадоа неколку шанси, а по една бравура на Бибарс Натхо во 36 минута на семафорот стоеше 1-0. Натхо го измами својот чувар по десната страна и откосо биеше на прва статива за радост на публиката на стадионот.

На почетокот на вториот дел уште еднаш се затресе мрежата на гостите. Вујачиќ шутираше, голманот Борјан кратко одби, а Рикардо Гомеш ја испрати топката во мрежата. Сепак голот е поништен по ВАР сигнализација затоа што имало офсајд.

Првпат во историјата на вечното дерби (денеска 165. по ред) се користи ВАР технологијата.

Во 82 минута Терзиќ можеше својот тим да го доведе до предност од 2-0, но не успеа во реализацијата. Казната стигна наредната минута.

По одличниот центаршут од левата страна, Александар Катаи кој имаше забележителна улога на мечот (погоди пречка со глава во првиот дел) биеше одблизу со глава и носи израмнување 1-1.

По 7 врзани победи на Партизан, „црно-белите“ доаѓаат до првото реми сезонава и остануваат на +2 бода за Црвена Звезда која има 6 победи и 2 нерешени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лацио спаси бод во Рим, прв пораз за „волчицата“ на Мурињо

Објавено пред

Иако во првото полувреме римските ривали Лацио и Рома имаа предност против Каљари, односно Верона, сепак на крајот двата тима собраа само 1 бод.

Лацио на „Олимпико“ одигра 2-2 против Каљари откако до 83 минута беше во негатива од 2-1.

Сепак, по првиот дел момците предводени од Маурицио Сари имаа предност од 1-0 со голот на Имобиле во 45 минута.
Во вториот дел Жоао Педро на стартот на полувремето израмни на 1-1, а во 62. минута Балде донесе гостинска предност од 2-1.

Сепак за еден бод за „небесносините“ се погрижи Каталди во 83 минута.

Рома, пак, по првите 45 минута кај Верона имаше предност со голот на сезонава одличниот Лоренцо Пелегрини, од 36 минута.

Сепак, во второто полувреме „волчицата“ прими дури 3 гола.

Најпрво Барак во 49. израмни на 1-1, а пет минути подоцна Капрари носи домашна предност од 2-1.

Со автоголот на Илиќ во 58. минута четата на Жозе Мурињо доаѓа до реми 2-2, но само пет минути подоцна домашниот фудбалер Фараони гаѓа прецизно за конечни 3-2.

По 4 одиграни кола Рома останува четвртопласиран тим со 9 освоени бодови, додека Лацио има 7 доволно за седмата позиција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Халанд не запира, со два гола во мрежа го испрати Унион во Берлин!

Објавено пред

Борусија Дортмунд на крилата на фантастичниот Ерлинг Халанд стигна до нова победа во Бундеслигата. „Милионерите“ предмалку со 4-2 беа подобри од тимот на Унион Берлин, а Норвежанецот на двапати се запиша во листата на стрелците.

Гуереиро во 10 минута со прекрасен гол го отвори мечот, а Халанд во 24 минута веќе зголеми на 2-0.

Во 52 минута со автоголот на Фридрих домашните дојдоа до убедлива предност од 3-0.

Пет минути подоцна Крусе од пенал намали на 3-1. Гостите од главниот град во 81 минута сериозно се заканија да направат изненадување. Воглсамер прецизен за намалување на домашното водство на 3-2.

Сепак, само 2 минути подоцна со својот втор погодок Халанд стави до знаење дека трите бода денеска остануваат во Дортмунд.

„Жолто-црните“ со денешниот триумф собраа 12 од можните 15 бода сезонава, доволни за втора позиција и 1 бод заостанување зад лидерот и актуелен шампион – Баерн Минхен.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

Првичните резултати од изборите во Русија покажуваат победа на партијата на Путин

Руската владејачка партија Единствена Русија, од која потекнува и претседателот Владимир Путин, е на пат да победи на парламентарните избори,...

Македонија2 часа

23 починати и 365 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа направени се 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи...

Македонија4 часа

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет4 часа

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија4 часа

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија7 часа

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија10 часа

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ10 часа

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет11 час

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет12 часа

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа12 часа

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет12 часа

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија1 ден

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ1 ден

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет1 ден

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија1 ден

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија1 ден

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет1 ден

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ1 ден

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет1 ден

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Досие