Контакт

Спорт

Лукаку: Тие мислат дека ние сме глупави…

Објавено пред

Напаѓачот на Интер, Ромелу Лукаку, открил дека се чувствувал непожелен на „Олд Трафорд“ и дека поради тоа решил да го напушти Манчестер Јунајтед. Лукаку пред десетина дена за сума од 80 милиони евра се пресели во Интер, а до реализицијата на трансферот тој тренираше со својот поранешен тим Андерлехт.

„Имаше многу ситуации во кои се чувствував незаштитено. Се зборуваше дека ќе одам во еден или друг тим, дека повеќе не ме сакаат во Јунајтед…Никој од клубот не сакаше да стави крај на тие гласини. Чекав некој да стави крај на озборувањата, но тоа не се случи“, рекол Лукаку.

„Јас само сакав некој да излезе и да каже дека јас ќе се борам за својата позиција во тимот. Меѓутоа сите пишуваа дека ја не го заслужувам местото во Јунајтед. Тогаш решив да заминам“.

26 годишниот напаѓач пред новинарите не ја криел својата фрустрација поради медиумските написи.

„Кој ги дава тие информации? Знам дека тоа не е мојот менаџер…Ние не сме глупави, иако многумина не го мислат тоа. Знаеме кој им дава информации на медиумите“, рекол Лукаку и проговорил за случаите со Пол Погба и Алексис Санчез.

„И беше потребен виновник. Тоа вообичаено бевме јас, Пол или Алексис“, заклучил Белгиецот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

РФ: Надал може да биде најголемиот во историјата на тенисот

Објавено пред

Ривалството помеѓу Роџер Федерер и Рафаел Надал според многумина е најголемото во историјата на тенисот. За својот ривал со многу почит зборувал Федерер пред егзибицискиот меч со Александар Зверев во Аргентина.

„Тој е сјајна личност и голем играч. Кој можеше да помисли дека оваа година повторно ќе биде број 1, кога се знае дека прв пат на врвот бил пред 11 години? Сите зборуваа дека е повреден, дека во некој момент нема да биде здрав, дека неговата игра е брутална за телото. Но тој најде начин да одигра уште една извонредна сезона и да освои две Грен-слем титули“, рекол Федерер и дополнил.

„Тој има 19 Грен-слем трофеи, јас лично уживав кога заедно игравме во Лејвер купот. Многу научив од него, тој е голем шампион, одличен е за тенисот…среќен сум што ги имавме тие битки особено во Вимблдон, Ролан Гарос, дури и во Австралија. Бевме дел од неколку епски мечеви, а тој можеби ќе биде запаметен како најдобриот тенисер на сите времиња. Толку е добар“.

Федерер и Надал меѓу себе играле 40 пати. Надал води со 24-16, иако Федерер победил во шест од последните седум мечеви.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Марка“ на насловната му пресуди на Бејл

Објавено пред

Герет Бејл се наоѓа под жестоки критики од шпанската јавност, особено од делот кој навива за Реал Мадрид. Провокацијата упатена кон клубот по пласманот на Велс на ЕВРО 2020 нема никогаш да му ја заборават и прашање е само кога Бејл ќе го напушти „Сантијаго Бернабеу“.

Герет Бејл пред целиот стадион и милиониски аудиториум славеше со знаме на Велс на кое пишуваше: „Велс. Голф. Мадрид“.

Тој алудира на изјавата на поранешниот фудбалер на Реал Предраг Мијатовиќ дека тоа бил редоследот на приоритети во животот на Бејл.

Велшанецот не крие дека сака да го напушти Реал, а по оваа провокација сигурно е дека клубот ќе му го овозможи тоа.

Во кампањата за „бркање“ на Бејл од клубот се вклучи и „Марка“, влијателен медиуми наклонет кон Реал.

„Без почит. Погрешен. Неблагодарен“, стои на насловната страница на „Марка“ во која се анализира однесувањето на Бејл.

Прикажи повеќе...

Спорт

Балканците растураат во НБА лигата (Видео)

Објавено пред

Блескава вечер на паркетите во НБА лигата има тројца играчи од Балканот: Лука Дончиќ, Никола Јокиќ и Бојан Богдановиќ.

Далас Маверикс ги декласираа Голден стејт Вориорс 142:94. Дончиќ за 25 минути и 30 секунди забележа трипл-дал од 35 поени, 10 скока и 11 асистенции. Тој е играч што најбргу забележал трипл-дабл со преку 30 поени во историјата на лигата.

Денвер Нагетс во дербито на Западот забележаа победа 105:95 над Хјустон Рокетс. До победата ги предводеше Никола Јокиќ со 27 поени, 12 скока и четири асистенции за 32 минути игра.

Деневер ја прекинаа серијата од осум победи во која беа Хјустон и ја прекинаа серијата од 21 натпревар на кој Рокетс постигнувале најмалку 100 поени.

Бојан Богдановиќ беше најефикасен на натпреварот помеѓу Јута Џез и Минесота Тимбервулвс. Хрватскиот репрезентативец ја предводеше Јута со 30 поени, четири скока и три асистенции до победата 103:95.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува од утре

Министерот за здравство, Венко Филипче, и директорот на Здравствен дом – Скопје, Виктор Исјановски, денеска информираа дека бесплатната вакцинација против...

Македонија1 час

Франција го ратификува протоколот за членство во НАТО

Францускиот парламент го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“....

Македонија3 часа

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува...

Македонија3 часа

Јане испрати порака: Сакам да пораснам во човек кој ќе биде независен

Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост, испрати силна порака до светските лидери: мене не ми пречи мојата...

Македонија3 часа

Боки 13 имал 25 прегледи во затворската болница, санитарните инспектори не нашле недостатоци

Државниот санитарен здравствен инспекторат информира дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата што се наоѓа во склоп на затворот во...

Свет4 часа

Зеленски: Бродовите што ги врати Русија се во лоша состојба и без опрема

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека на бродовите на украинската морнарица, кои Русија ги врати на неговата земја оваа недела,...

Свет4 часа

Лајен: Стоиме покрај Западен Балкан без оглед на сите процеси

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, им порача на земјите од Западен Балкан, неодамна блокирани од Франција...

Македонија4 часа

ЕПП донесе резолуција со која ја повикува ЕУ побрзо да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собир во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на Југоисточна Европа. Документот,...

Македонија18 часа

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски на самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ, барам од вас да ја ширите оваа порака

Македонија припаѓа во Европската Унија и затоа барам од вас да ја извршите својата улога во ширењето на оваа порака....

Македонија20 часа

Даул: Неотворањето на преговорите со Скопје и Тирана ја отвора вратата на други големи светски сили

Неотворањето на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е стратешка грешка со која е изгубен кредибилитетот на Унијата...

Европа23 часа

Путин: Moжеби уште некои земји размислуваат за излез од ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не е исклучено оти некои источноевропски земји можеби размислуваат да ја напуштат Европската...

Македонија24 часа

Судот не им додели времени пасоши на Камчев и Панделески

Кривичниот суд во Скопје информира дека судијата не ги прифатил барањата за издавање времени пасоши за осомничените во предметот „Империја”,...

Македонија24 часа

Русковска со порака до судија од Апелација: „Од гаќи ќе ве истресам, ако вие сте ја пуштиле Катица“

По најавата на обвинителката Вилма Русковска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите од Апелација кои вчера донесоа одлука за...

Македонија1 ден

Горан Грујевски осуден на 1,5 година затвор

Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ го осуди на казна затвор во траење од една и пол година ексначалникот на петтата управа, Горан...

Македонија1 ден

Членови на Судски дојдоа во Апелација по најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелацискиот...

Македонија1 ден

Заев за „Њујорк тајмс“ го коментираше француското вето: „Тоа ме уништи психолошки“

По одложувањето на почетокот на пристапните преговори со ЕУ, премиерот Зоран Заев во интервју за  весникот „Њујорк тајмс“ раскажа дека француското...

Македонија1 ден

Гастро го демантира адвокатот на Боки 13: Во понеделникот му беше закажан преглед, но тој не беше донесен

ЈЗУ Универзитетска клиника за гастроенетрохепатологија ги демантира тврдењата на адвокатот на Бојан Јовановски изнесени во некои медиуми дека не сакале...

Наука1 ден

Таинствена компанија ослободи досега невиден потенцијал на сончевата енергија

Таинствена стартап-компанија, која е поддржна од Бил Гејтс, направи неверојатен пробив во областа на сончевата енергија што може да помогне...

Економија1 ден

Ангеловска за ММФ: Оваа институција е претпазлива со заклучоците, но нема негативни коментари

Државата има максимална флексибилност, секогаш можеме да направиме ребаланс, да интервенираме со средства, ликвидноста на државата е голема. Народната банка...

Досие