Контакт

Спорт

Магичниот гол на денот доаѓа од италијанската Серија Б

Објавено пред

Најубавиот гол оваа недела ни доаѓа од италијанската Серија Б, каде што Кремонезе славеше со 2:0 на гостувањето кај Ентела, а одговорниот за „магијата“ е Микеле Кастањети.

Фудбалерот на Кремонезе од неверојатна далечина упати фантастичен удар кој го фати голманот на Ентела неподготвен. Секако, кандидат за гол на годината.

Спорт

Звезда е казнета поради навредите кон Ибрахимовиќ на „Рајко Митиќ“

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Црвена Звезда е казнет со два меча играње пред празни трибини и со парична казна од 30.000 евра затоа што Златан Ибрахимовиќ на стадионот „Рајко Митиќ“ беше навредуван на национална и верска основа.

Српскиот шампион следниот европски натпревар ќе го игра без гледачи (доколку поради Ковид мерките тогаш биде дозволено присуство на публика), а казната за вториот меч е условна и ќе се активира ако ваква слична ситуација се повтори во рок од една година.

За потсетување, на мечот Црвена Звезда – Милан во рамки на Лига Европа одигран во Белград од новинарската ложа беа упатени навреди кон Ибрахимовиќ откако тој го прослави голот на неговата екипа.

Потсетување на инцидентот:

На следниот меч во Европа белградскиот клуб ќе мора да излезе на теренот со транспарент „Не за расизмот“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сидорф: Казни за тие што покриваат уста додека разговараат со противникот

Објавено пред

„Играчите треба да се казнуваат поради покривање на устата со рака додека разговараат со противникот или судијата“, смета поранешниот холандски фудбалер, Кларенс Сидорф (45).

Коментарите на екс-фудбалерот од средниот ред се поради неодамнешниот инцидент на мечот од Лига Европа меѓу шкотски Ренџерс и Славија од Прага. Денеска стигнаа и казните за двајцата фудбалери.

Дефанзивецот на Славија – Ондреј Кудела ја покри устата додека разговараше со противничкиот фудбалер Глен Камара кој подоцна обвини за расизам што Чехот го отфрли. Кудела ќе паузира 10 натпревари, а Камара е суспендиран на три меча поради инцидентот.

„Зборуваме за спорт, тој мора да е транспарентен, па зошто тогаш би ја покривале устата за да му кажеме нешто на противникот. Ако зборувам со мојот тренер или соиграчот и ја покријам устата – во ред е, но кога му се обраќате на судијата или на противникот, во било кој спорт, не смеете да ја покривате устата. Ако тоа го сторит, мора да постои санкција“ вели Сидорф.

Холанѓанецот вели дека во текот на кариерата видел како играчи со рака ја покриваат устата додека се во кавга.

„Имаше расистички ситуации во последните неколку недели и месеци. Тие работи многу лесно би се надминале со примена на некои правила“ смета тој.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкендија чекор поблиску до титулата, Беласица ги шокираше Шкупи

Објавено пред

Полладнево се одигра 27.коло во фудбалскиот шампионат на Македонија. Најголемото изненадување го направија фудбалерите на Беласица, кои во Скопје славеа над Шкупи. Вардар освои само бод против Ренова, додека Шкендија со минималната победа над Академија Пандев уште повеќе се доближи до шампионската титула.

Работнички освои бод во Струга, Македонија ЃП го порази Борец, а Пелистер со пресврт успеа да го победи Силекс.

Беласица, во Скопје, славеше над Шкупи со гоот на Демир постигнат во 11.минута. Голот на Ибраими во 52.минута го реши победникот во дуелот помеѓу лидерот Шкендија и „Пандевци“.

Во Битола, Силекс по 19 минути водеше против Пелистер со 0:2, со головите на Ѓоргиев и Тантуровски, меѓутоа домашните се врати во мечот за само шест минути, со головите на Драгарски во 24. и Иливевски во 30.инута. Конечните 3:2, во 71.минута ги постави Нето.

Варадар и Ренова освоија по бод и останаа при дното на табелата. Јашаровски погоди за Ренова во 15.минута, а израмни во 53.минута Мирчевски. Без победник, 1:1 заврши и дуелот во Струга. Миленковски го постигна голот за домашниот тим, а за Работнички израмни Станковси.

Резултати:

Шкендија-Академија Пандев 1:0
Вардар-Ренова 1:1
Шкупи-Беласица 0-1
Струга-Работнички 1:1
Македонија-ЃП-Борец 2:1
Пелистер-Силекс 3:2

Табела: 1. Шкендија 62, 2. Шкупи 49, 3. Македонија ЃП 47, 4. Струга 41, 5. Работнички 40, 6. Пелистер 35, 7. Борец 33, 8. Академија Пандев 31, 9. Силекс 29, 10. Ренова 28, 11. Вардар 28, 12. Беласица 17.

Фото/facebook.com/fcshkendija

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија3 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија4 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија4 часа

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Европа4 часа

Данска трајно ја прекинува вакцинацијата со „aстра зенека“

Данска целосно ќе престане да ја користи вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 поради можна причинско-последична поврзаност помеѓу таа вакцина...

Македонија5 часа

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија7 часа

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија8 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион8 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа8 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ8 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија10 часа

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа11 час

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија21 час

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија22 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија1 ден

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија1 ден

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија1 ден

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија1 ден

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа1 ден

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Досие