Контакт

Спорт

Мајами преку Филаделфија до финалето на Истокот

Објавено пред

Кошаркарите на Мајами Хит први изборија пласман во конференциското финале. Полу-финалната серија на Истокот, против Филаделфија, Мајами ја добија со 4:2. Изминатата ноќ, Мајами победија во Филаделфија со 99:90.

dobivaj vesti na viber

Мајами, втор пат во последните три сезони изборија место во финалето на Истокот. За разлика од нив Филаделфија од 2001 година не успева да го мине полу-финалето.

Повторно Џими Батлер беше клучниот играч на Мајами. Во третата четвртина, кога Мајами направија серија од 16:2, тој постигна 14 поени.

Батлер натпреварот го заврши со 32 поени, осум скока, четири асистенции и две блокади. Макс Струс го одигра најдобриот меч во оваа сероја (20 поени, 11 скока, пет асистенции).

Џоел Ембид на спротивната страна имаше 20 поени и 12 скока, 20 поени постигна и Тајрис Мекси. Уште еднаш потфрли Џејмс Харден кој постигна 11 поени.

Мајами во конференциското финале ќе игра против победникот од серијата помеѓу Милвоки и Бостон. Милвоки имаат предност од 3:2.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Брејтвајт не сака да замине од Барселона

Објавено пред

Барселона летово ќе се обиде да продаде неколку првотимци за да направи простор за нови засилувања. Еден од отпишаните е данскиот напаѓач Мартин Брејтвајт, кој поради тешка повреда го пропушти најголемиот дел од минатата сезона.

dobivaj vesti na viber

Иако пред четири месеци се врати во тимот, не одигра речиси ниту една минута, што беше јасен показател дека Чави не смета на него и дека целта на Барселона е што поскоро да го продаде.

Барса има неколку понуди за него од Шпанија и Англија, но Данецот одбива да го напушти клубот, бил решен да остане до крајот на договорот.

„Имам уште две години договор со Барселона и не ми паѓа на памет да размислувам за заминување од клубот пред истекот на договорот. Во професионалниот фудбал се е можно, но јас сум прилично смирен бидејќи многу добро знам што сакам“, рече Брејтвејт.

“Ќе работам напорно за време на подготовките за новата сезона за да се обидам да се наметнам кај тренерот. На некои работи не можам да влијаам. Ќе видиме што ќе се случи на крајот”.

30-годишниот фудбалер дојде во Барса во февруари 2020 година од Леганес за 18 милиони евра, има договор до летото 2024 година и плата која тешко ќе му ја даде еден клуб повторно. Сезонава одигра само четири натпревари и постигна два гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Не еден туку два хет-трика, Алварез сам ја победи Алијанса од Лима

Објавено пред

Хулијан Алварез влезе во историјата на славниот аргентински клуб, Ривер плејт. 22-годишниот напаѓач, во победата на Риве плејт над Алијанса од Лима (8:1) постигна шест гола. Дуелот се одигра во групната фаза, во Копа Либертадорес.

dobivaj vesti na viber

На 121. роденден на великанот од Буенос Аирес, новиот напаѓач на Манчестер сити влезе во историјата на клубот.

Во исто време, тој стана само вториот играч во историјата на Копа Либертадорес кој успеал да постигне шест гола на еден натпревар, пред него истото го направи само поранешниот фудбалер на Боливија Блуминг, Хуан Карлос Санчез во далечната 1985 година.

Алварез, во јануари, потпиша договор со Манчестер сити. „Граѓаните“ за неговиот трансфер издвоија 17.000.000 евра и го оставија на позајмива во Ривер плејт.

Младиот напаѓач наскоро ќе се пресели во Англија. Тренерот Марсело Гаљардо, потврди дека Алварез ќе игра во првиот натпревар во нокаут фазата, а потоа ќе го напушти клубот.

Инаку, Ривер плејт, го освои првото место во Ф-групата, пред Форталеза (Бразил), Коло Коло (Чиле) и Алијанс Лима (Перу).Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо се расплака: Почнав во 2003 година и се уште сум тука. Јас победувам

Објавено пред

Со победата на Рома во финалето на Конференциската лига против Феенорд (1:0), Жозе Мурињо стигна до петтиот трофеј во своето петто европско финале. Пред Рома, Португалецот освојуваше европски трофеи со Порто, Интер и Манчестер Јунајтед.

dobivaj vesti na viber

Мурињо стана само вториот стручњак во историјата со пет европски титули. Пред него е само Италијанецот Џовани Трапатони, кој успеа да го освои Купот на шампионите со Јувентус (1985), два Купа на УЕФА (1977, 1993) и Купот на победниците на куповите (1984), а со Интер има трофеј во Купот на УЕФА (1991).

Откако судијата означи крај на натпреварот, Мурињо се расплака.

„Испишавме историја. Ќе ја одбијам секоја понуда. Оставете ги гласините, останувам тренер на Рома. Овие 11 месеци во Рома беа прекрасни. Им кажав на момците дека во Серија А го направивме тоа што требаше да го направиме, да се квалификуваме за Лига Европа. Ја испишавме историјата на Рома“, изјави Мурињо по финалната пресметка во Тирана и дополни.

„Ми кажаа дека сум како Фергусон и Трапатони затоа што освоив трофеи во три различни децении. Јас сум Интертиста, јас сум човек на Челзи, го сакам Реал, но исто така сум и романист. Почнав во 2003 година и се уште сум тука. Јас победувам…“Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

ВМРО-ДПМНЕ и колаицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат Интерпелација на Претседателот на Собранието Талат Џафери, најави координаторот...

Европа2 часа

Велика Британија: На Путин треба да му се одговори со сила, а не со попуштање

Во пресрет на денешната посета на БиХ, британската министерка за надворешни работи Лиз Трaс изјави дека обидите да му се...

Свет3 часа

Зеленски со остри критики кон Хенри Кисинџер

Украинскиот претседател Володимир Зеленски остро го критикува поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер, кој посочи дека мировните преговори треба да...

Европа3 часа

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа3 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа3 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија13 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија14 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет16 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија17 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет20 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија20 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија21 час

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија22 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија23 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија1 ден

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет1 ден

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија1 ден

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ1 ден

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет1 ден

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...